Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Letní ochrana aneb Tipy pro zapomnětlivé

Žena a trombózy 22.6.2015
redakce uLékaře

Plánujete dovolenou v zahraničí? Budete cestovat letadlem, autem nebo jiným dopravním prostředkem? Pak vás určitě napadá mnoho otázek ohledně užívání hormonální antikoncepce. Nabízíme pár tipů, které vám při dalekých výpravách jistě přijdou k užitku.

Plánujete dovolenou v zahraničí? Budete cestovat letadlem, autem nebo jiným dopravním prostředkem? Pak vás určitě napadá mnoho otázek ohledně užívání hormonální antikoncepce. Nabízíme pár tipů, které vám při dalekých výpravách jistě přijdou k užitku.

Dlouhé cestování letadlem zvyšuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy. Obdobné nebezpečí platí i pro dlouhodobou přepravu jinými dopravními prostředky. Vznik krevní sraženiny může usnadnit také hormonální antikoncepce, jedná se však o poměrně vzácný nežádoucí účinek. Kombinace dlouhého sezení a užívání těchto preparátů však může mírně zvýšit riziko rozvoje hluboké žilní trombózy. Prevence je naštěstí velmi jednoduchá a zároveň účinná.

  • Pokud cestujete déle než 2 hodiny, měli byste každých 60 minut na chvíli vstát a protáhnout se. Máte-li vysoké riziko vzniku trombózy, cvičení by mělo trvat 5 až 10 minut.
  • Dodržujte pravidelný pitný režim. Dostatečný příjem tekutin totiž zlepšuje průtok krve žilním systémem a brání vzniku krevních sraženin. Ideálním nápojem na cesty je neperlivá, nízce mineralizovaná voda.
  • Osoby s rizikem vzniku žilní trombózy by měly od svého lékaře dostat léky na ředění krve. Neméně důležité je však i správné nošení kompresivních punčoch a vyvarování se alkoholu a prášků na spaní.

Antikoncepce napříč časovými pásmy

Hormonální ochrana by měla být pravidelně užívána každých 24 hodin. Obecně platí, že je lepší pilulku vzít o něco dříve než později. Pokud cestujete do oblastí s mírným posunem časového pásma, neznamená to pro vás nic složitého. Pokud se čas v cílové destinaci například posune o dvě hodiny dopředu a vy užíváte hormonální antikoncepci v devět hodin večer, nyní si ji vezmete v jedenáct. Poněkud složitější je situace při výrazném časovém skoku. Putování do dalekých krajin si žádá alespoň minimální přípravu. Na časový rozdíl však můžete vyzrát velmi elegantně. Pokud budete cestovat například do oblasti s časovým posunem šesti hodin, šest dní před cestou postupně užívejte pilulku o jednu hodinu dříve či později. Díky tomu budete v cílové destinace užívat hormonální antikoncepci ve stejný čas jako doma.

Pozor na cestovatelský průjem

Průjmová onemocnění jsou nejčastější komplikací cestování, která postihuje muže i ženy. Průjmy nebo zvracení mohou ovlivnit i vstřebávání antikoncepční pilulky. Pokud se u vás objeví zažívací obtíže, během nich a týden poté užívejte při pohlavním styku další ochranu v podobě prezervativů. Toto omezení neplatí pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci v injekcích nebo náplastech. Na dovolené se také může snadno stát, že prostě na pilulku proti početí zapomenete. Když si ji vezmete do 24 hodin, nic se neděje. Jestliže bude prodleva delší než 24 hodin, účinek antikoncepce se snižuje. V tomto případě je nutné používat následující týden při pohlavním styku další ochranu proti početí.

Se sexem opatrně 

Syfilis, kapavka, HIV nebo hepatitida B. To jsou jen příklady z širokého spektra sexuálně přenosných nemocí. Hormonální antikoncepce sice brání početí, ale nechrání před přenosem těchto chorob. Aby se z letních zážitků nestaly následky na celý život, při náhodném pohlavním styku vždy trvejte na použití prezervativu.

Zdroj: www.travelvax.com.au

Doporučujeme