Letní nachlazení a homeopatika
Být nemocný v létě zrovna nepatří do „činností“, které bychom si v prázdninovém čase vysnili. Díky homeopatikům ale můžete být co nejdříve opět fit.
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Být nemocný v létě zrovna nepatří do „činností“, které bychom si v prázdninovém čase vysnili. Díky homeopatikům ale můžete být co nejdříve opět fit.
Být nachlazený v horkém létě? Možná to zní poněkud divně, faktem ale je, že podobné problémy má mnoho lidí. A samozřejmě to dokáže zkazit nejednu dovolenou. Viry a bakterie mají v letních teplech přece jen mnohem lepší možnosti k množení a citlivých osob se taky najde dost. Léto má navíc i další specifika, která hrají roli ve výskytu onemocnění dýchacích cest.
Pobyt v místech velké koncentrace lidí s sebou nese i riziko toho, že se s nějakým patogenem setkáme. Navíc se zde uplatní i problematická hygiena v místech, kde bychom ji přece jen očekávali (opěrky vlaků, autobusů i letadel a mnoho dalších rizikových míst), a klimatizace.
Tak trochu samostatná kapitola. Když je horko, snažíme se ochladit, kde to jen jde, v autě, v kanceláři, … Na řadě míst ale klimatizaci řídit nemůžeme a můžeme se často setkat s tím, že místnosti, kde máme pobývat, jsou nastaveny na teplotu ledničky… V klimatizaci navíc přežívá řada patogenních bakterií, a pokud není vybavena speciálními filtry, snadno se do recirkulace dostanou další patogeny.
Vedou k vysoušení sliznic a ty jsou pak více náchylné k usídlení nějaké infekce. Navíc rehydratace ledovými nápoji taky není nejvhodnější. Již staří Číňané věděli, že chlad oslabuje slezinu a slezina je orgán jednoznačně související s imunitou.
Rýma, kašel a slzení nemusí mít nezbytně příčinu infekční a zejména v létě se příznaky nachlazení mohou snadno zaměnit za příznaky alergie. Horečka či zvýšená teplota ještě nemusí nezbytně zaznamenat infekci, na druhou stranu zkalený, žlutý či zelený výtok z nosu nebývají u alergií. Svědění v nose, očích a uších zas více svědčí pro alergický původ potíží.
Výběr léků na letní nachlazení je specifický a v určitých ohledech se liší od výběru léků na běžné nachlazení.
Arsenicum album je jedním z léků obzvláště vhodných na letní nachlazení. Příznaky se u něj typicky objevují po přehřátí a následném prudkém ochlazení těla, například spoustě zmrzliny v horkém dni, vstupu do překlimatizované místnosti, skoku do ledové vody. Příznaky potvrzující volbu léku jsou zimnice, neklid, úzkost a potřeba tepla a teplých nápojů. Může být i vodnatá a pálivá rýma odírající nosní křídla.
Dulcamara je vhodná pro lidi, kteří snadno nastydnou téměř kdykoliv a nejvíc v chladném a vlhkém prostředí, často jsou to nachlazení, která se objeví v srpnu, když léto už přechází v podzimní dny (svatá Anna, chladna zrána, jak říkali naši předkové). Mohou trpět i na průjmy po prochlazení. V rámci nachlazení mají hustý žlutý nosní sekret, naprosto ucpaný nos a vlhký produktivní kašel.
Gelsemium sempervirens je lék vhodný opět pro nachlazení, které se dostavuje po ochlazení přehřátého těla, a to typicky v horkém, vlhkém a dusném počasí. Dalšími příznaky jsou pokleslá oční víčka, celková slabost, otupělost, dále bolest hlavy a především to, že pacient nemá žízeň ani navzdory horečce. Zlepší se na čerstvém vzduchu.
Bryonia alba je další lék, který je indikován v období, kdy jsou dny horké, ale noci chladné, další etiologií tohoto léku je pití studených nápojů v horkém počasí. Jednak se zde setkáme se suchým a velmi bolestivým kašlem, bolest se horší každým pohybem hrudníku, kašel je vyvolám jídlem, pitím anebo jen teplem místnosti. Z příznaků gastrointestinálních je to pak pocit kamene v žaludku. Charakteristickým příznakem je u tohoto léku žízeň na velká množství vody.
Kromě těchto léků je ale potřeba uvažovat například o léku Allium cepa, což je především lék alergické rýmy, kdy se setkáváme s velmi hojnou rýmou, postiženému teče z nosu doslova „jako z vodovodu“, sekret je právě vodnatý, pálivý a dráždivý. Z doprovodných příznaků zmíním hojné kýchání a pocit rozbolavělého hrdla.
Sabadilla officinalis je lékem alergických potíží s vodnatým sekretem, kýcháním a občasným ucpaným nosem, svěděním v nose i zvláštním pocitem svědění na patře. Oči jsou taky zanícené, svědivé a červené a celkově je vše doprovázeno bolestí hlavy.
Natrium muriaticum je lékem na nachlazení, které začíná intenzivním kýcháním, jež se zhorší na přímém slunci, rýma je hojná, vodnatá a doprovází ji ztráta čichu i chuti.
Dávkování: Příslušný lék podáváme v ředění 9CH nebo 15CH podle tíže příznaků, zpočátku třeba 5 granulí 5–6× denně, se zlepšením stavu postupně snižujeme frekvenci podávání léku.
A samozřejmým doplňkem správně zvoleného homeopatického léku je u nachlazení s teplotami a rýmou Oscillococcinum, které je v případě akutního onemocnění vhodné užívat 3× denně 1 tubu po dobu přibližně 3 dnů.
(vizitka)
MUDr. Jaroslav Čupera
Přestože si nachlazení většinou spojujeme s chladnými zimními dny, můžeme podlehnout...
Že vás titulek trochu vyděsil? Možná že vaše letní prázdniny budou bez chybičky...
Spolu s podzimem opět nadchází sezóna nejrůznějších nachlazení, kašle, zvýšených...
Pozvolna se blíží chladné měsíce roku a s nimi přichází i období chřipek a nachlazení....
Letní bouřka, to není jen úleva po předcházejícím dusném počasí a dostatek vláhy...
Tuhé mrazy, mírná oteplení, sněžení a plískanice. Počasí jen přispívá k již...
Zimní období je u mnoha dětí spojeno s různě častými onemocněními s teplotami...
Prázdniny a letní sezona jsou za dveřmi a s nimi i období koupání. Jak si užít...
Na dovolenou se těšíme celý rok. Jakmile přijde ten okamžik, kdy můžeme z hlavy...
Zkažený žaludek, nevolnost, průjem. Zdravotní potíže, které dokážou zkomplikovat...
První letní den je za námi a s ním nastává i „boom“ letních alergií. Ačkoliv...
Léto s sebou přináší nejenom příjemné slunečné dny, ale někdy také nečekaně...
Letní bouřka, to není jen úleva po předcházejícím dusném počasí a dostatek vláhy...
S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část...
Nastavení hodin směrem k létu je pro spoustu lidí tak závažný problém, že se...
Zavedení letního času se týká všech států Evropy s výjimkou Islandu, části Grónska...
Horké dny představují pro skupinu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním výrazně...
Začíná léto a s ním tolik očekávaný čas dovolených. Do kufru byste si ani letos...
Letní měsíce si většina lidí podvědomě spojuje s radostí, změnou, zábavou, cestováním,...
I v letních měsících nás může přepadnout horečka, bolesti celého těla, bolesti...
Rýma uprostřed léta rozhodně nepotěší. Ale ani s alergií není život snadný....
Plánujete dovolenou v zahraničí? Budete cestovat letadlem, autem nebo jiným...
O významu, výhodách a blahodárnosti sippingu – Nutridrinků (z anglického výrazu...
To, že se při hezkém a parném počasí zvyšuje riziko infarktu, je známá věc....
Léto je obdobím, kdy se můžeme odreagovat, odpočívat na pláži a užívat si sluníčka....
Léto je obdobím dovolených, zahradních párty, hudebních festivalů, ale také...
Asi většina z nás už stačila zaznamenat, že se v naší blízkosti čím dál častěji...
Většina z nás alespoň jednou navštívila o prázdninách dětský tábor. Odtud známe...
Čeká vás v létě onkologická léčba? Možná máte obavy, jak zvládnete chemoterapii...
V horkých letních dnech často toužíme po jediném – ochladit se. Možností, jak...