Bojíte se o své srdce? Je na čase změnit jídelníček
Jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a ryby snižuje riziko úmrtí na infarkt myokardu o více než třetinu. Ukazuje to nová studie uveřejněná v odborném časopise Circulation. Odborníci sledovali stravovací návyky u více než 30 000 lidí s historií infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo diabetu mellitu 2. typu.
Jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a ryby snižuje riziko úmrtí na infarkt myokardu o více než třetinu. Ukazuje to nová studie uveřejněná v odborném časopise Circulation.
Jíst zdravě se vyplatí
Odborníci sledovali stravovací návyky u více než 30 000 lidí s historií infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo diabetu mellitu 2. typu. Ukázalo se, že lidé, kteří jedli více ovoce, zeleniny a ryb:
- Měli nejnižší riziko opakované mozkové příhody nebo infarktu myokardu.
- U těchto lidí bylo rovněž sníženo riziko městnavého srdečního selhání.
Určitě každý z vás už od malička slýchává, že jsme, to co jíme. Tento výzkum je pro nás ale velkým pokrokem, protože se konečně dokázalo, že to tak opravdu je.
Jak to funguje
Zatím není úplně znám mechanismus, jak tato strava zlepšuje prognózu těchto srdečních nemocí. Nejspíše ale nepůjde o jeden jednoduchý princip. Vědci zabývající se touto studií věří, že by velký význam mohla mít naše střevní mikroflóra („hodné“ bakterie žijící uvnitř našich střev).
- Tyto bakterie se živí přijímanou potravou a dávají přednost určitým druhům – například více brokolice a méně smažených kuřat.
- Lidé stravující se zdravě mají „naprosto odlišné druhové složení“ této střevní mikroflóry. A právě tito mikrobi se lépe vypořádávají se všemi možnými chorobami.
- Podle výzkumníků z Imperial College v Londýně mohou tyto „hodné“ bakterie snížit váš krevní tlak a riziko infarktu myokardu tím, že dokážou „přinutit“ vaše tělo, aby vstřebávalo menší množství soli.
Cvičení pomáhá
I malá změna ve vašem jídelníčku může mít velký efekt na vaše zdraví. Pokud by se vám však nechtělo začít jíst zdravě, tak další možností, jak ochránit vaše srdce, je pravidelné cvičení. Nemusíte se hned stát vrcholovými sportovci. Ve skutečnosti mají pozitivní efekt již 2–3 hodiny lehčího cvičení týdně – kam může patřit i sekání trávníku nebo třeba chození pěšky na nákup.
Kromě toho, pokud budete chodit pravidelně cvičit třeba do posilovny, tak i když vás přeci jen infarkt myokardu postihne, bude kolem vás spousta lidí, kteří vám mohou pomoci.
(cabi)
Zdroj: news.menshealth.com