Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Mytí rukou – mocná zbraň proti nemocím

redakce uLékaře

Možná se to zdá příliš jednoduché a zřejmé, ale je to pravda. Častá, důkladná a především správně prováděná očista rukou je prevencí, která je zásadní v boji proti nejrůznějším infekcím. Někteří lidé si ale ruce mít neumí.

Možná se to zdá příliš jednoduché a zřejmé, ale je to pravda. Častá, důkladná a především správně prováděná očista rukou je prevencí, která je zásadní v boji proti nejrůznějším infekcím. Někteří lidé si ale ruce mít neumí.

Dospělý člověk má sklon zapomínat, jak jsou děti zvědavé a všetečné. Vše, co vidí, chtějí prozkoumat. Základním krokem je sáhnout si na to. Malé děti berou do rukou vše, na co dosáhnou. Pokud je to možné, strčí si věc i do pusy a doplní tak svůj výzkum o vjemy zprostředkované jazykem. Výsledkem jsou oslintané hračky, obalené širokou paletou mikroorganismů od těch zcela neškodných až po ty závažnější. Než se tyto mikroorganismy deaktivují, může to trvat dny i týdny. Proto je nutné mýt si často a pořádně ruce, zejména tam, kde je více dětí či osob obecně pohromadě.

Pevně vžitý úkon 

K přenosu infekce není ani potřeba mikroorganismy polykat. Stačí malá plocha sliznice, ať už jde o ústa, nos, nebo oči, skrze kterou proniknou do krevního oběhu. Pak už mají volné pole působnosti. Hygienická opatření se proto opravdu ukazují jako velmi důležitý prvek v prevenci. Konkrétně právě mytí rukou bychom měli děti učit od útlého věku. Měl by to být jakýsi rituál, vykonávaný zejména:

  • před jídlem,
  • po použití WC,
  • kdykoli se vrátíme z venku domů,
  • po mazlení se s domácím zvířetem,
  • kýcháme-li nebo kašleme s rukou před ústy,
  • během období, kdy je někdo v domácnosti nemocný.

Jak to dělat správně

Hodně osob mytí rukou podceňuje nebo šidí, jak dokázaly mnohé studie. Je ale také velká část lidí, kteří to jednoduše neumí. Jaký je nejlepší postup? 

  • Na začátku je nutné ruce dostatečně namočit. Kdo si je natírá tekutým mýdlem nasucho, nebude je mít dobře umyté.
  • Poté je třeba aplikovat mýdlo tak, aby bylo na co nejširším povrchu i mezi prsty. 
  • Rukama poté třeme vzniklou pěnu minimálně 10–15 vteřin.
  • Na závěr opláchneme pokožku dostatkem teplé vody a ruce vysušíme.

„Antibakteriální“ neznamená lepší

Drogerie nabízejí kromě běžných i různá antibakteriální mýdla. Studie však ukazují, že tyto výrobky nemají lepší vlastnosti než klasická mýdla. Někteří odborníci dokonce tyto produkty považují za rizikové, protože údajně snadno zabíjejí neškodné bakterie a zvyšují pravděpodobnost množení těch škodlivých. Za nejlepší variantu pro domácí podmínky se tak stále považuje běžné mýdlo v kostce a teplá voda. Pravidelné mytí rukou je pak podle odborníků v prevenci infekčních onemocnění účinnější než používání dezinfekčních přípravků na alkoholové bázi (jsou-li aplikovány na viditelně špinavé ruce, což mají děti stále). Tam, kde není k dispozici voda, mohou dobře posloužit i vlhčené ubrousky.

Zdroj: https://www.healthychildren.org

Doporučujeme