Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Právní prohlášení

1. Obecná ustanovení

1.1. Užíváním služeb projektu uLékaře.cz zejména prostřednictvím internetových stránek, mobilní aplikace a profilů na sociálních sítí provozovaných společnosti uLékaře.cz, uzavíráte Dohodu o užívání služeb projektu (dále jen „dohoda“) se společností uLékaře.cz, s.r.o., IČO 05341051 se sídlem Praha 2, Šafaříkova 201/17, PSČ 120 00, zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 262183. 
1.2. Za jakoukoliv škodu vzniklou užíváním výše uvedených služeb projektu uLékaře.cz vám či třetí osobě v důsledku porušení takovéto dohody, nenese uLékaře.cz, s.r.o. odpovědnost a vy jste povinni nahradit nárokující straně škodu v plném rozsahu a výši. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. nenese žádnou odpovědnost za špatné použití či interpretaci zde prezentovaných informací.

2. Obsah a charakter stránek

2.1. Obsahem stránek jsou informace určené pro širokou veřejnost, není-li uvedeno jinak. Obsahem stránek jsou zejména odborné články, informace o odborných akcích a odkazy na jiné odborné stránky či organizace. 
2.2. Stránka je databází podle § 88 zákona 121/2000 Sb. o právu autorském. Veškeré nakládání s autorskými právy se řídí tímto zákonem. Autorská práva k informacím a článkům náležejí jejich autorům či vykonavatelům takovýchto autorských práv a zřizovateli databáze podle zákona.
2.3. Reklamní informace v jakýchkoliv zákonných formách jsou viditelně odlišeny od nereklamního obsahu stránek a jsou plně v souladu se zákonem 138/2002 Sb. o regulaci reklamy v platném znění.
2.4. Internetové stránky obsahují i odkazy na odborné internetové stránky jiných zřizovatelů. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. v žádném rozsahu neručí za obsah takovýchto odkazovaných stránek.
2.5. Veškerý obsah stránek, stejně jako design a informační systém, je zaštítěn společností uLékaře.cz, s.r.o., která jako jediná ručí za správnost a relevanci poskytovaných informací. 

3. Lékařská poradna

3.1. Součástí projektu uLékaře.cz je i Poradna lékaře. Poradna v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči, spíše slouží jako alternativní a nezávazný zdroj informací. Uživatelům se důrazně doporučuje vyhledat vedle použití Poradny i odbornou péči, která je schopna díky bezprostřednímu kontaktu s pacientem mnohem účinněji diagnostikovat a pomoci. Provozovatel těchto internetových stránek upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Poradny.
3.2. Dotazy posílané do Poradny slouží také jako informační zdroj pro uživatele se stejnými obtížemi. Z tohoto důvodu si Provozovatel vyhrazuje právo zveřejňovat veškeré dotazy adresované lékařům prostřednictvím Poradny. Provozovatel proto žádá uživatele, aby v dotazech poskytovali jen takové informace, které mohou být veřejné, vyvarovali se zejména informací, které by mohly konkretizovat osobu tazatele. Prosbám o nezveřejnění dotazu nemůže tedy provozovatel internetových stránek vyhovět.
3.3. Dotazy jsou zobrazovány anonymně (v poradně se zobrazuje pouze křestní jméno uživatele) a dodržují zásady ochrany osobních údajů.
3.4. Uživatelé poradny mají garantováno, že odpověď na dotaz dostanou do uvedené doby daného tarifu, která se vztahuje k pracovní době lékařů, tj. v pracovní dny od 07:00 do 20:00 hodin. Pokud provozovatel nedodrží tuto lhůtu, případně dojde k technickému problému či dotaz nebude vyřízen vůbec, poskytne provozovatel uživateli možnost jeden či více dotazů položit zdarma.
3.5. Uživatel může komunikovat s lékařem pouze prostřednictvím internetové poradny www.ulekare.cz. Jakýkoliv jiný způsob komunikace s našimi lékaři z poradny je zakázán.

4. Objednání k lékaři

4.1. Součástí projektu uLékaře.cz je možnost objednat se do zdravotnického zařízení, se kterým má Provozovatel uzavřenou smlouvu o spolupráci. Zdravotnická zařízení po převzetí informací o uživatelovi komunikují přímo s uživatelem, první kontakt uživatele se zdravotnickým zařízením ale vždy zařizuje Provozovatel.

5. Důležitá upozornění

5.1. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky působí pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
5.2. Poradna kvůli velmi omezeným diagnostickým možnostem v žádném případě nenahrazuje standardní lékařskou péči, působí pouze jako zdroj informací a osvěta pro dotazující.

6. Další ujednání

6.1. V případech, kdy jste ve vztahu ke společnosti uLékaře.cz, s.r.o. spotřebitelem a vznikne spotřebitelský spor, který se nepodaří vyřešit vzájemnou dohodou, můžete, jste-li v postavení spotřebitele, podat návrh na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu České obchodní inspekci (Ústřední inspektorát – oddělení ADR, sídlem Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, e-mail: adr@coi.cz, web: adr.coi.cz). V těchto případech také můžete (jste-li v postavení spotřebitele) využít platformu pro řešení spotřebitelských sporů online, která je zřízena Evropskou komisí a je dostupná na internetové adrese: http://ec.europa.eu/consumers/odr/.
6.2. Užíváním stránek www.ulekare.cz a udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů uLékaře.cz udělujete uLékaře.cz, s.r.o. v souladu s ustanoveními zák. č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, souhlas se zasíláním informačních e-mailů a/nebo e-mailového zpravodaje uLékaře.cz a/nebo e-mailů o novinkách týkajících se jiných služeb poskytovaných uLékaře.cz, s.r.o. a/nebo o produktech třetích osob. Svůj souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje můžete kdykoliv odvolat přímo prostřednictvím obdrženého e-mailu nebo po přihlášení ve Vašem uživatelském profilu. 

7. Závěrečná ustanovení

7.1. Společnost uLékaře.cz, s.r.o. si vyhrazuje právo na změnu obsahu a přístupu ke stránkám. K plánovaným zásadním změnám obsahu stránek a ke změnám jejich užívání bude vždy připojeno datum změny.

Poslední aktualizace: 06. 03. 2018
 

Zpracování osobních údajů

Souhlasím, aby společnost uLékaře.cz, s.r.o., se sídlem Šafaříkova 201/17, 120 00 Praha 5, IČO 05341051 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb v rámci projektu uLékaře.cz, který je tvořen zejména specializovanými internetovými stránkami, mobilními aplikacemi a profily na sociálních sítích (dále jen “projekt uLékaře.cz”). Projekt uLékaře.cz je provozovaný Společností v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“). Souhlas se zpracováním dávám maximálně na období 10 let od mé poslední aktivity nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.  

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem:

 • vypracování odpovědi odborníka v rámci projektu uLékaře.cz, a/nebo
 • předání vhodnému zdravotnickému zařízením za účelem dalších konzultací či spolupráce ve věci mého zdravotnického stavu.

Výslovně tedy souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím zdravotnickým zařízením, se kterými má Společnost uzavřená zvláštní ujednání o zárukách při zpracování osobních údajů a zvláštní kategorie osobních údajů. Aktuální seznam spolupracujících zdravotnických zařízení shledávám v rámci uvedeného hyperlinku.

Dále souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci poradny projektu uLékaře.cz na základě mého výslovného požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

 • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování; 
 • s právem vznést námitku proti zpracování;
 • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
 • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
 • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů. 

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

 • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
 • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.
 • mé údaje Společnost poskytuje zpracovatelům z řad zdravotnických zařízení nebo odborníkům zpracovávajícím mé výslovně položené dotazy. 

Současně beru na vědomí, že se v případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování mých osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv mohu obrátit na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, kontakt http://www.stankovapartneri.cz/dpo/, nebo po další komunikaci ohledně mých osobních údajů, příp. odvolání souhlasu s jejich zpracováním mohu také využít adresu osobniudaje@ulekare.cz.

Potvrzuji, že tímto dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.


Pravní prohlášení

Zasílání informačních emailů

Uděluji společnosti uLékaře.cz, s.r.o., v souladu s ustanoveními zák. č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů, souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje uLékaře.cz s novinkami týkajících se služeb poskytovaných uLékaře.cz, s.r.o. anebo o produktech třetích osob. Svůj souhlas se zasíláním e-mailového zpravodaje můžu kdykoliv odvolat přímo prostřednictvím obdrženého e-mailu, po přihlášení v mém uživatelském profilu nebo zasláním požadavku na osobniudaje@ulekare.cz.
 

Souhlas se zpracováním osobních údajů vč. údajů zvláštní kategorie

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Mýty a nepravdy stranou: Čísla hovoří jasně pro očkování

Dětská obrna Léky na spaní Rakovina jater Rakovina mozku Vši Škrkavka dětská Neurologické vyšetření Slepé střevo příznaky MUDr. Tereza Kopecká Klíšťová encefalitida 9.6.2016 redakce uLékaře

Pojem očkování se dnes skloňuje ve všech pádech. Čím dál častěji zaznívají také hlasy, které vakcinaci dětí jednoznačně odmítají. Většinou jde o laické hypotézy bez reálného základu. Následující článek není kompilát smyšlených hypotéz, ale jasných, medicínsky podložených informací o tomto ožehavém tématu.

Inzerce
ockovani_jehla
ockovani_jehla

Očkování jako byznys?

Slepě věřit tvrzení, že očkování je jeden veliký byznys, že lékaři lžou a ten, kdo hovoří proti němu, z toho nic nemá, a proto mluví pravdu, je poměrně moderním jevem, zejména mezi rodiči. Tak jednoduché to s očkováním ale opravdu není. K tomu, abyste si mohli sami udělat obrázek, který není založen na konspiračních teoriích, je třeba znát mnoho věcí. A v první řadě mít alespoň představu o nemocech, před kterými očkování chrání.

Vezměme si například spalničky. Pokud si představíte pár dní vyrážky a nic víc, budete překvapeni. Spalničky jsou těžké systémové onemocnění, které před začátkem očkování mělo v různých skupinách obyvatelstva až 40% úmrtnost. Pozorování z Afriky potvrdilo, že mezi dětmi, které zemřely a které přežily, nebyl žádný významný rozdíl, nelze tedy říci, že zemřeli oslabení jedinci apod. Před zavedením očkování byly spalničky velmi časté a zanechávaly za sebou mnoho mrtvých a mnoho dětí trvale poznamenaných encefalitidou. Bude-li se vám někdo snažit namluvit, že vlastně nikdo neví, zda je očkování účinné, je to lež. V roce 1979 českoslovenští lékaři jasně prokázali, že během osmi let očkování poklesla nemocnost spalničkami velmi výrazně, a úmrtnost dokonce na nulu.

Také ostatní onemocnění z výčtu povinně očkovaných mají podobné charakteristiky a tragické statistiky. Důkazy jsou ve všech případech stejně bohaté. Ať už jde o devastující zánět srdečního svalu, který se může vyskytnout při záškrtu, krvácení do mozku, které může doprovázet černý kašel, nebo cirhózu a rakovinu jater následkem hepatitidy B, základní očkování děti chrání před tím nejhorším. Možná vás zaujme příběh gymnastky Elišky Misákové, která zemřela na poliomyelitidu (virovou dětskou obrnu) během účasti na LOH v Londýně v roce 1948. Stačilo jediné vykoupání v řece. Proto pamatujte: Kritice musí předcházet studium faktů.

Záchrana života vs. nežádoucí účinky

Účinek očkování je jaksi „neviditelný“, protože nikdo z nás neví, kolikrát byl imunitní systém nás nebo našich dětí vystaven těžké zkoušce a kolikrát nás vlastně protilátky nebo ochranné buňky ochránily před nemocí nebo zachránily náš život. A o to právě jde. Je důležité vědět, že očkování zachraňuje životy. A platí, že každý lék může mít nežádoucí účinky, ale u očkovacích látek jsou velmi vzácné.

Mezi zdravotníky se očkování považuje za jeden z největších pokroků lidstva ve dvacátém století a experti na očkování jsou zajedno, že pro zdraví lidstva je očkování klíčové. Každý rok zabrání očkování dvěma až třem milionům úmrtí na celém světě.

Podívejme se společně na tabulku úmrtí v ČR na vybraná onemocnění v povinném očkování (v závorce jsou uvedena úmrtí novorozenců):

 

Dětská obrna

Záškrt

Černý kašel

Tetanus

Spalničky

Zarděnky

Příušnice

1945

16

822 

433 

85 (56) 

160 

1950

13 

139

166 

57 (16) 

179 

1955

81 

46 

18 (3) 

42 

1960

13 

1 (1) 

48 

1961–1970

12 

12 

291 

1971–1980

1981–2000

Zdroj: EPIDAT

Tyto pokroky nezpůsobila hygiena, ale očkování. Pokud by šlo o hygienu, poklesly by všechny ve stejnou dobu. Výskyt těchto onemocnění ale poklesl vždy po zavedení očkování. Všimněte si toho například u spalniček, které se začaly očkovat v roce 1971.

Pokles, ne vymýcení

Tvrzení, že celé očkování je dnes hloupost, protože se není od koho nakazit, také není podložené. Výskyt těchto onemocnění zaznamenal extrémní pokles, ale jsou stále přítomna. Podle údajů EPIDATu bylo v roce 2001 hlášeno 124 případů dávivého kašle, 6 případů spalniček, 894 případů zarděnek (porovnejte s 8 763 případy v roce 1965) a 107 případů příušnic. Proto nemůžeme přestat očkovat, tato onemocnění se mohou okamžitě vrátit, nemluvě o těch, která mají svůj rezervoár ve zvířatech (tetanus). Očkování bude nutné i po úplném vymizení těchto nemocí v naší zemi, a to kvůli cestování do zahraničí či imigraci. Každá země nemá to štěstí, že se její obyvatelé mohou nechat naočkovat, a ne každý cestovatel je zodpovědný, aby před cestou přijal všechna potřebná opatření. Po svém návratu pak může neočkované jedince snadno nakazit nemocí, o které ještě sám ani neví – období infekčnosti není totožné s dobou, kdy se onemocnění projevuje.

Inzerce

Očkování chrání nejen vás, ale i vaše okolí

Pokud se člověk nechá očkovat, nerozhoduje v danou chvíli jen za sebe. Nejenže tím chrání zdraví své, zároveň zabraňuje i tomu, aby se stal zdrojem nákazy. Říká se tomu kolektivní imunita. A pro koho je kolektivní imunita životně důležitá?

 1. Pro novorozence a kojence, kteří ještě nemohou být očkováni.
 2. Osoby, které opravdu nemohou být očkovány (mají např. těžké neurologické onemocnění nebo těžké poruchy imunity).
 3. Pro všechny oslabené, kteří se nemohou infekci bránit, ačkoli byli očkovaní, tedy
  • těhotné ženy,
  • staré lidi,
  • astmatiky, onkologické pacienty, chronicky nemocné.

Pokud je v populaci očkováno méně než cca 90 % dětí, vytvoří se prostředí, v němž se infekční onemocnění mohou úspěšně šířit. Ačkoli zcela neočkovaných dětí je velmi málo, jejich rodiny mají sklon se sdružovat a šíření infekce tak usnadňovat. Ohrožují pak celé své okolí.

 

Práh proočkovanosti pro kolektivní imunitu

Záškrt

85 %

Spalničky

83–94 %

Černý kašel

92–94 %

Dětská obrna

80–86 %

Pokud ve vás hlodá otázka, zda jsou, či nejsou vakcíny opravdu takový byznys, zkuste se na věc podívat takto: Je levnější očkovat, aby k onemocnění nikdy nedošlo, nebo nechat propuknout pandemii a pak na ni prodávat léky? Odpověď je nasnadě: levnější je očkovat, byznys by byl vysávat z lidí peníze za léčbu něčeho, proti čemu se lze chránit.

Bezpečnost vakcín

Slyšeli jste, že ve vakcínách je do lidského těla vstřikováno velké množství aluminia (hliníku), které značně převyšuje toxickou dávku? Objevují se dokonce názory, že to je záměr, protože lékaři touží ohrožovat zdraví dětí. Nechme emoce stranou a zkusme dobře rozlišovat pojmy. Pokud je do tkáně injikováno koloidní aluminium, jedná se o částice, které jsou malými „balvany“, nikoli o aluminiové ionty v roztoku. Ionty by samozřejmě toxické byly, ale koloidní částice tuto schopnost nemají. Je to stejné jako s baryovým roztokem užívaným ke kontrastním rentgenovým vyšetřením. Baryum je zde ve formě, která je chemicky neaktivní, a hladina příměsí (aktivních forem barya) je velmi přísně hlídána. Do těla tedy není s injekcí vstřikována žádná jedovatá látka, pouze částice s naprosto omezenou toxicitou, které výrazně podpoří navození imunitní odpovědi.

Tak jako každé léčivo, i vakcíny procházejí velmi dlouhým vývojem a schvalovacím procesem, kde musí jednoznačně prokázat svůj účinek a bezpečnost. Současná medicína totiž nevyvíjí teorie, ale požaduje a předkládá důkazy. V roce 2013 proběhl v USA velký výzkum zaměřený na prověření bezpečnosti vakcín standardního očkovacího schématu a žádné nesrovnalosti neodhalil.

To se ostatně nepodařilo ani mnoha zájmovým skupinám, které se intenzivně snažily prokázat např. vznik autismu. Speciální očkovací centrum v Austrálii dokonce publikovalo údaje ze skupiny pacientů, kteří měli po předchozím očkování alergickou reakci anebo vážné neurologické onemocnění. Pro přeočkování bylo rozhodnuto u 421 z celkového počtu 469 pacientů, s pouze jediným případem nežádoucího účinku, a to přechodnými neurologickými příznaky. Nebojte se, lékaři velmi dobře zvažují, koho opravdu není dobré očkovat.

Odložení není plus

Na velké skupině pacientů bylo prokázáno, že dřívější vakcinace proti spalničkám snižuje úmrtnost na tuto infekci. Nevěřte proto nikomu, že „dětem stačí očkovat se později“. Například původce černého kašle v populaci intenzivně cirkuluje, a to nejen v rozvojových zemích. „Zajímavá“ čísla hlásí například i Belgie. Tento problém se netýká zdaleka jen starších osob, ale i dětí a mladých lidí. Očkování totiž není vždy zaměřeno na imunitní odpověď vůči původci, ale i vůči jeho toxinům. Očkování pak způsobí, že se onemocnění neprojeví.

To podstatné k zapamatování je, že rizika přirozené infekce jsou daleko vyšší než rizika očkování kteroukoli doporučovanou vakcínou.

Odborným garantem článku je předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Zdroje:

Villuendas M. C., López A. I., Moles B., Revillo M. J. [Bordetella spp. infection: a 19-year experience in diagnosis by culture]. Enferm Infecc Microbiol Clin. 2004 Apr; 22 (4): 212–6. Review. Spanish. PubMed PMID: 15056436.

Huygen K., Rodeghiero C., Govaerts D., Leroux-Roels I., Melin P., Reynders M., Van Der Meeren S., Van Den Wijngaert S., Pierard D. Bordetella pertussis seroprevalence in Belgian adults aged 20-39 years, 2012. Epidemiol Infect. 2014 Apr; 142 (4): 724–8; doi: 10.1017/S0950268813002458. Epub 2013 Sep 27. PubMed PMID: 24073712.

Christensen L. [Measles. Meeting with a global health problem]. Tidsskr Nor Laegeforen. 1994 Feb 20; 114 (5): 582–4. Norwegian. PubMed PMID: 8209343.

Shanks G. D., Hu Z., Waller M., Lee S. E., Terfa D., Howard A., van Heyningen E., Brundage J. F. Measles epidemics of variable lethality in the early 20th century. Am J Epidemiol. 2014 Feb 15; 179 (4): 413–22; doi: 10.1093/aje/kwt282. Epub 2013 Nov 26. PubMed PMID: 24284015.

Sejda J. Evaluation of the eight-year period of compulsory measles vaccination in the Czech Socialist Republic (CSR). J Hyg Epidemiol Microbiol Immunol. 1979; 23 (3): 273–83. PubMed PMID: 575149.

MAREŠOVÁ, Vilma. Malá historie infekčních nemocí od padesátých let minulého století a význam očkování. Časopis lékařů českých, 2015, roč. 154, č. 4, s. 156–160. ISSN: 0008-7335.

Taylor L. E., Swerdfeger A. L., Eslick G. D. Vaccines are not associated with autism: an evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies. Vaccine. 2014 Jun 17; 32 (29): 3623–9; doi: 10.1016/j.vaccine.2014.04.085. Epub 2014 May 9. PubMed PMID: 24814559.

Gold M., Goodwin H., Botham S., Burgess M., Nash M., Kempe A. Re-vaccination of 421 children with a past history of an adverse vaccine reaction in a special immunisation service. Arch Dis Child. 2000 Aug; 83 (2): 128–31. PubMed PMID: 10906018; PubMed Central PMCID: PMC1718412.

Aaby P., Martins C. L., Ravn H., Rodrigues A., Whittle H. C., Benn C. S. Is early measles vaccination better than later measles vaccination? Trans R Soc Trop Med Hyg. 2015 Jan; 109 (1): 16–28; doi: 10.1093/trstmh/tru174. Review. PubMed PMID: 25573106.

http://www.immunizeforgood.com

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Doporučujeme

Čtěte více

Mykóza penisu: Pohlavní nemoc to není, ale přehlížet ji se nevyplácí!

Kvasinkové infekce penisu nejsou příliš časté, ale mohou mužům leccos napovědět....

Mykózy – jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění žen

Mykózy jsou kvasinkové – houbové infekce. Kvasinka má jako každá houba ráda...

Mylná diagnóza kožních chorob může zhoršit zdravotní stav

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním kojeneckého a dětského...

Myslete na svoji štítnou žlázu. Aspoň jeden týden v roce!

Když je rozladěný a špatně sehraný orchestr, je načase zkontrolovat, jak pracuje...

Myslete na vysoký tlak dříve, než se objeví. Obrana je jednoduchá!

Hypertenze představuje spolu s obezitou, kouřením, cukrovkou a zvýšeným cholesterolem...

Myslíte na dostatečný přísun hořčíku?

Projevy nedostatku hořčíku jsou často nenápadné – člověk se cítí unavený, podrážděný,...

Myslíte si, že lékař nepozná, že kouříte? Omyl!

Mezi standardní otázky při vyšetření lékařem patří, zda kouříte. Vyhnete se...

Mytí rukou – mocná zbraň proti nemocím

Možná se to zdá příliš jednoduché a zřejmé, ale je to pravda. Častá, důkladná...

Mýty a fakta o alergii

Je až s podivem, kolik o tak rozšířeném onemocnění, jako je alergie, koluje...

Mýty a fakta o srdečních chorobách

<p>Nemoci srdce a cév patří k nejvíce diskutovaným tématům vůbec. Přesto o těchto...

Mýty kolem alergií – mají alergici vyšší IQ?

Kolem fenoménu alergií vzniká v posledních letech mnoho různých omylů a mýtů,...

Mýty o glaukomu přivádějí pacienty k lékaři pozdě

Špatná informovanost a podceňování rizik spojených se vznikem zeleného zákalu...

Mýty o kouření: také se jich držíte?

Většina z nás si kdysi myslela, že odvykání kouření je jenom jednorázová událost....

Mýty o osteoporóze: znáte je?

"Nízký věk a dostatečná konzumace mléka mě chrání před osteoporózou." Jeden...

Mýty o potravinách, které zvyšují cholesterol

Pořád se o něm mluví. Stále se nám v souvislosti s ním doporučuje, co jíst a...

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je...

Mžitky mohou být neškodné, ale také signalizovat vážné poškození zraku

V zorném poli se nám mihne stín, máme pocit neostrého vidění za šera nebo nás...

Na „křečáky“ platí kompresivní punčochy – ale jen ty správné!

Buďto škrtí moc, nebo kloužou a jen překážejí. Nemáte s punčochami krotícími...

Na „křečáky“ platí léčivé punčochy

A ne ledajaké! Jedná se o speciální tlakové elastické punčochy používané při...

Na akromegalii mohou upozornit bolest hlavy i potíže s očima

Typické příznaky spojené s akromegalií, jako je zvětšování rukou, nosu nebo...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Bolest paty

Dobry den pri chozeni ve spratnych botach me zacala bolet pata. Boli to v miste...

Pupínky na hrudi a rukou

Dobrý den, před rokem a půl mě trápily pupínky na hrudi a rukou. Ty samovolně...

Hnědnutí kůže mezi třísly

Dobry den, mel bych dotaz. Mezi trisly a v podpazi se mi zhutnela kuze a udelali...

Zarudnutí oka

Dobrý den, před cca 4 dny se mi v levém oku objevily červené žílky. Vedou pouze...

Bakteriální vaginóza

Dobrý den, před několika dny se mi objevil divný výtok (jiný než obvykle) se...

Test na HPV a moluska

Dobrý den dělali mi test na Hpv z důvodu podezření na kondylomata,výsledek negativní.Dočetl...

Bolest hlavy, tlak na spáncích, malátnost

Dobrý den, už asi pět dní cítím tlak na spáncích, bolí mě hlava a občas se mi...

Bolesti břicha okolo pupku - dodatek

Dobrý den, ráda bych se zeptala na svůj problém s břichem. Dnes, náhle, když...

Screening na protilatky

Dobrý den, položila jsem dotaz do expresní poradny - bohužel jsem nedostala...

Bulka na penisu

Dobrý den , jedná se o podkožní bulku na pohmat je polotvrdá... viz foto. Diky

Dobrý den, Je mi 19 let ...

Dobrý den, Je mi 19 let a asi 3 měs. užívám Sorbifer Durules 1x denně. Je možné,...

Nafouklé břicho

Dobry den,uz asi tak dva roky mam problem s nafouklym brichem. Rano vstanu a...

Malý penis, znamínko na žaludu

Dobry vecer je mi 20 let a mam maly penis bez erekce 5cm s erekci 9 cm mam maly...

Léky a růst vousů

Dobrý den, mám dotaz kamarád o přítele má problém. Bere léky na epilepsii a...

Bolest u kořene jazyka

Dobrý den, už asi 14 dní cítím na kořeni jazyka cosi co mne dráždí v krku....

Bolest lopatky a ruky

Dobrý den,chtěla bych se zeptat.mám asi 3týdny problém s bolestmi v levé ruce...

Marihuana v moči

Zdravím když jdu na vyšetření ledvin a budou mi brát moč ranní dá se zjistit,...

Poslední dobou mívám, hlavně večer, oteklé kotníky i nárty u obou nohou.

Dobrý den, poslední dobou mívám, hlavně večer oteklé kotníky i nárty u obou...

Srůsty ??

Dobrý den,dcera Marie se narodila 20.1.2006 -předčasně mezi 7-8 měsíc,jako jedno...

Pálení zad

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, čím by mohlo být způsobené pálení zad přibližně...

Inzerce
×