Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Mýty a nepravdy stranou: Čísla hovoří jasně pro očkování

Dětská obrna Léky na spaní Rakovina jater Rakovina mozku Vši Škrkavka dětská Neurologické vyšetření Slepé střevo příznaky MUDr. Tereza Kopecká Klíšťová encefalitida 9.6.2016 redakce uLékaře

Pojem očkování se dnes skloňuje ve všech pádech. Čím dál častěji zaznívají také hlasy, které vakcinaci dětí jednoznačně odmítají. Většinou jde o laické hypotézy bez reálného základu. Následující článek není kompilát smyšlených hypotéz, ale jasných, medicínsky podložených informací o tomto ožehavém tématu.

ockovani_jehla
ockovani_jehla

Očkování jako byznys?

Slepě věřit tvrzení, že očkování je jeden veliký byznys, že lékaři lžou a ten, kdo hovoří proti němu, z toho nic nemá, a proto mluví pravdu, je poměrně moderním jevem, zejména mezi rodiči. Tak jednoduché to s očkováním ale opravdu není. K tomu, abyste si mohli sami udělat obrázek, který není založen na konspiračních teoriích, je třeba znát mnoho věcí. A v první řadě mít alespoň představu o nemocech, před kterými očkování chrání.

Vezměme si například spalničky. Pokud si představíte pár dní vyrážky a nic víc, budete překvapeni. Spalničky jsou těžké systémové onemocnění, které před začátkem očkování mělo v různých skupinách obyvatelstva až 40% úmrtnost. Pozorování z Afriky potvrdilo, že mezi dětmi, které zemřely a které přežily, nebyl žádný významný rozdíl, nelze tedy říci, že zemřeli oslabení jedinci apod. Před zavedením očkování byly spalničky velmi časté a zanechávaly za sebou mnoho mrtvých a mnoho dětí trvale poznamenaných encefalitidou. Bude-li se vám někdo snažit namluvit, že vlastně nikdo neví, zda je očkování účinné, je to lež. V roce 1979 českoslovenští lékaři jasně prokázali, že během osmi let očkování poklesla nemocnost spalničkami velmi výrazně, a úmrtnost dokonce na nulu.

Také ostatní onemocnění z výčtu povinně očkovaných mají podobné charakteristiky a tragické statistiky. Důkazy jsou ve všech případech stejně bohaté. Ať už jde o devastující zánět srdečního svalu, který se může vyskytnout při záškrtu, krvácení do mozku, které může doprovázet černý kašel, nebo cirhózu a rakovinu jater následkem hepatitidy B, základní očkování děti chrání před tím nejhorším. Možná vás zaujme příběh gymnastky Elišky Misákové, která zemřela na poliomyelitidu (virovou dětskou obrnu) během účasti na LOH v Londýně v roce 1948. Stačilo jediné vykoupání v řece. Proto pamatujte: Kritice musí předcházet studium faktů.

Záchrana života vs. nežádoucí účinky

Účinek očkování je jaksi „neviditelný“, protože nikdo z nás neví, kolikrát byl imunitní systém nás nebo našich dětí vystaven těžké zkoušce a kolikrát nás vlastně protilátky nebo ochranné buňky ochránily před nemocí nebo zachránily náš život. A o to právě jde. Je důležité vědět, že očkování zachraňuje životy. A platí, že každý lék může mít nežádoucí účinky, ale u očkovacích látek jsou velmi vzácné.

Mezi zdravotníky se očkování považuje za jeden z největších pokroků lidstva ve dvacátém století a experti na očkování jsou zajedno, že pro zdraví lidstva je očkování klíčové. Každý rok zabrání očkování dvěma až třem milionům úmrtí na celém světě.

Podívejme se společně na tabulku úmrtí v ČR na vybraná onemocnění v povinném očkování (v závorce jsou uvedena úmrtí novorozenců):

 

Dětská obrna

Záškrt

Černý kašel

Tetanus

Spalničky

Zarděnky

Příušnice

1945

16

822 

433 

85 (56) 

160 

1950

13 

139

166 

57 (16) 

179 

1955

81 

46 

18 (3) 

42 

1960

13 

1 (1) 

48 

1961–1970

12 

12 

291 

1971–1980

1981–2000

Zdroj: EPIDAT

Tyto pokroky nezpůsobila hygiena, ale očkování. Pokud by šlo o hygienu, poklesly by všechny ve stejnou dobu. Výskyt těchto onemocnění ale poklesl vždy po zavedení očkování. Všimněte si toho například u spalniček, které se začaly očkovat v roce 1971.

Pokles, ne vymýcení

Tvrzení, že celé očkování je dnes hloupost, protože se není od koho nakazit, také není podložené. Výskyt těchto onemocnění zaznamenal extrémní pokles, ale jsou stále přítomna. Podle údajů EPIDATu bylo v roce 2001 hlášeno 124 případů dávivého kašle, 6 případů spalniček, 894 případů zarděnek (porovnejte s 8 763 případy v roce 1965) a 107 případů příušnic. Proto nemůžeme přestat očkovat, tato onemocnění se mohou okamžitě vrátit, nemluvě o těch, která mají svůj rezervoár ve zvířatech (tetanus). Očkování bude nutné i po úplném vymizení těchto nemocí v naší zemi, a to kvůli cestování do zahraničí či imigraci. Každá země nemá to štěstí, že se její obyvatelé mohou nechat naočkovat, a ne každý cestovatel je zodpovědný, aby před cestou přijal všechna potřebná opatření. Po svém návratu pak může neočkované jedince snadno nakazit nemocí, o které ještě sám ani neví – období infekčnosti není totožné s dobou, kdy se onemocnění projevuje.

Inzerce

Očkování chrání nejen vás, ale i vaše okolí

Pokud se člověk nechá očkovat, nerozhoduje v danou chvíli jen za sebe. Nejenže tím chrání zdraví své, zároveň zabraňuje i tomu, aby se stal zdrojem nákazy. Říká se tomu kolektivní imunita. A pro koho je kolektivní imunita životně důležitá?

  1. Pro novorozence a kojence, kteří ještě nemohou být očkováni.
  2. Osoby, které opravdu nemohou být očkovány (mají např. těžké neurologické onemocnění nebo těžké poruchy imunity).
  3. Pro všechny oslabené, kteří se nemohou infekci bránit, ačkoli byli očkovaní, tedy
    • těhotné ženy,
    • staré lidi,
    • astmatiky, onkologické pacienty, chronicky nemocné.

Pokud je v populaci očkováno méně než cca 90 % dětí, vytvoří se prostředí, v němž se infekční onemocnění mohou úspěšně šířit. Ačkoli zcela neočkovaných dětí je velmi málo, jejich rodiny mají sklon se sdružovat a šíření infekce tak usnadňovat. Ohrožují pak celé své okolí.

 

Práh proočkovanosti pro kolektivní imunitu

Záškrt

85 %

Spalničky

83–94 %

Černý kašel

92–94 %

Dětská obrna

80–86 %

Pokud ve vás hlodá otázka, zda jsou, či nejsou vakcíny opravdu takový byznys, zkuste se na věc podívat takto: Je levnější očkovat, aby k onemocnění nikdy nedošlo, nebo nechat propuknout pandemii a pak na ni prodávat léky? Odpověď je nasnadě: levnější je očkovat, byznys by byl vysávat z lidí peníze za léčbu něčeho, proti čemu se lze chránit.

Bezpečnost vakcín

Slyšeli jste, že ve vakcínách je do lidského těla vstřikováno velké množství aluminia (hliníku), které značně převyšuje toxickou dávku? Objevují se dokonce názory, že to je záměr, protože lékaři touží ohrožovat zdraví dětí. Nechme emoce stranou a zkusme dobře rozlišovat pojmy. Pokud je do tkáně injikováno koloidní aluminium, jedná se o částice, které jsou malými „balvany“, nikoli o aluminiové ionty v roztoku. Ionty by samozřejmě toxické byly, ale koloidní částice tuto schopnost nemají. Je to stejné jako s baryovým roztokem užívaným ke kontrastním rentgenovým vyšetřením. Baryum je zde ve formě, která je chemicky neaktivní, a hladina příměsí (aktivních forem barya) je velmi přísně hlídána. Do těla tedy není s injekcí vstřikována žádná jedovatá látka, pouze částice s naprosto omezenou toxicitou, které výrazně podpoří navození imunitní odpovědi.

Tak jako každé léčivo, i vakcíny procházejí velmi dlouhým vývojem a schvalovacím procesem, kde musí jednoznačně prokázat svůj účinek a bezpečnost. Současná medicína totiž nevyvíjí teorie, ale požaduje a předkládá důkazy. V roce 2013 proběhl v USA velký výzkum zaměřený na prověření bezpečnosti vakcín standardního očkovacího schématu a žádné nesrovnalosti neodhalil.

To se ostatně nepodařilo ani mnoha zájmovým skupinám, které se intenzivně snažily prokázat např. vznik autismu. Speciální očkovací centrum v Austrálii dokonce publikovalo údaje ze skupiny pacientů, kteří měli po předchozím očkování alergickou reakci anebo vážné neurologické onemocnění. Pro přeočkování bylo rozhodnuto u 421 z celkového počtu 469 pacientů, s pouze jediným případem nežádoucího účinku, a to přechodnými neurologickými příznaky. Nebojte se, lékaři velmi dobře zvažují, koho opravdu není dobré očkovat.

Odložení není plus

Na velké skupině pacientů bylo prokázáno, že dřívější vakcinace proti spalničkám snižuje úmrtnost na tuto infekci. Nevěřte proto nikomu, že „dětem stačí očkovat se později“. Například původce černého kašle v populaci intenzivně cirkuluje, a to nejen v rozvojových zemích. „Zajímavá“ čísla hlásí například i Belgie. Tento problém se netýká zdaleka jen starších osob, ale i dětí a mladých lidí. Očkování totiž není vždy zaměřeno na imunitní odpověď vůči původci, ale i vůči jeho toxinům. Očkování pak způsobí, že se onemocnění neprojeví.

To podstatné k zapamatování je, že rizika přirozené infekce jsou daleko vyšší než rizika očkování kteroukoli doporučovanou vakcínou.

Odborným garantem článku je předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Zdroje:

Villuendas M. C., López A. I., Moles B., Revillo M. J. [Bordetella spp. infection: a 19-year experience in diagnosis by culture]. Enferm Infecc Microbiol Clin. 2004 Apr; 22 (4): 212–6. Review. Spanish. PubMed PMID: 15056436.

Huygen K., Rodeghiero C., Govaerts D., Leroux-Roels I., Melin P., Reynders M., Van Der Meeren S., Van Den Wijngaert S., Pierard D. Bordetella pertussis seroprevalence in Belgian adults aged 20-39 years, 2012. Epidemiol Infect. 2014 Apr; 142 (4): 724–8; doi: 10.1017/S0950268813002458. Epub 2013 Sep 27. PubMed PMID: 24073712.

Christensen L. [Measles. Meeting with a global health problem]. Tidsskr Nor Laegeforen. 1994 Feb 20; 114 (5): 582–4. Norwegian. PubMed PMID: 8209343.

Shanks G. D., Hu Z., Waller M., Lee S. E., Terfa D., Howard A., van Heyningen E., Brundage J. F. Measles epidemics of variable lethality in the early 20th century. Am J Epidemiol. 2014 Feb 15; 179 (4): 413–22; doi: 10.1093/aje/kwt282. Epub 2013 Nov 26. PubMed PMID: 24284015.

Sejda J. Evaluation of the eight-year period of compulsory measles vaccination in the Czech Socialist Republic (CSR). J Hyg Epidemiol Microbiol Immunol. 1979; 23 (3): 273–83. PubMed PMID: 575149.

MAREŠOVÁ, Vilma. Malá historie infekčních nemocí od padesátých let minulého století a význam očkování. Časopis lékařů českých, 2015, roč. 154, č. 4, s. 156–160. ISSN: 0008-7335.

Taylor L. E., Swerdfeger A. L., Eslick G. D. Vaccines are not associated with autism: an evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies. Vaccine. 2014 Jun 17; 32 (29): 3623–9; doi: 10.1016/j.vaccine.2014.04.085. Epub 2014 May 9. PubMed PMID: 24814559.

Gold M., Goodwin H., Botham S., Burgess M., Nash M., Kempe A. Re-vaccination of 421 children with a past history of an adverse vaccine reaction in a special immunisation service. Arch Dis Child. 2000 Aug; 83 (2): 128–31. PubMed PMID: 10906018; PubMed Central PMCID: PMC1718412.

Aaby P., Martins C. L., Ravn H., Rodrigues A., Whittle H. C., Benn C. S. Is early measles vaccination better than later measles vaccination? Trans R Soc Trop Med Hyg. 2015 Jan; 109 (1): 16–28; doi: 10.1093/trstmh/tru174. Review. PubMed PMID: 25573106.

http://www.immunizeforgood.com

Doporučujeme

Čtěte více

Můžu mít po léčbě rakoviny děti? – 1. část

Po protinádorové léčbě mohou ženy trápit různé otázky ohledně případného početí...

Můžu mít po léčbě rakoviny děti? – 2. část

Jste mladá žena a chcete mít ještě děti, přitom jste právě prodělala léčbu...

Mykóza penisu: Pohlavní nemoc to není, ale přehlížet ji se nevyplácí!

Kvasinkové infekce penisu nejsou příliš časté, ale mohou mužům leccos napovědět....

Mykózy – jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění žen

Mykózy jsou kvasinkové – houbové infekce. Kvasinka má jako každá houba ráda...

Mylná diagnóza kožních chorob může zhoršit zdravotní stav

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním kojeneckého a dětského...

Myslete na svoji štítnou žlázu. Aspoň jeden týden v roce!

Když je rozladěný a špatně sehraný orchestr, je načase zkontrolovat, jak pracuje...

Myslete na vysoký tlak dříve, než se objeví. Obrana je jednoduchá!

Hypertenze představuje spolu s obezitou, kouřením, cukrovkou a zvýšeným cholesterolem...

Myslíte si, že lékař nepozná, že kouříte? Omyl!

Mezi standardní otázky při vyšetření lékařem patří, zda kouříte. Vyhnete se...

Mytí rukou – mocná zbraň proti nemocím

Možná se to zdá příliš jednoduché a zřejmé, ale je to pravda. Častá, důkladná...

Mýty a fakta o alergii

Je až s podivem, kolik o tak rozšířeném onemocnění, jako je alergie, koluje...

Mýty kolem alergií – mají alergici vyšší IQ?

Kolem fenoménu alergií vzniká v posledních letech mnoho různých omylů a mýtů,...

Mýty o glaukomu přivádějí pacienty k lékaři pozdě

Špatná informovanost a podceňování rizik spojených se vznikem zeleného zákalu...

Mýty o kouření: také se jich držíte?

Většina z nás si kdysi myslela, že odvykání kouření je jenom jednorázová událost....

Mýty o osteoporóze: znáte je?

"Nízký věk a dostatečná konzumace mléka mě chrání před osteoporózou." Jeden...

Mýty o potravinách, které zvyšují cholesterol

Pořád se o něm mluví. Stále se nám v souvislosti s ním doporučuje, co jíst a...

Mýty o revmatu: znáte je?

O mnoha onemocněních se tradují různé mýty, zkazky a polopravdy. Nejinak je...

Mžitky mohou být neškodné, ale také signalizovat vážné poškození zraku

V zorném poli se nám mihne stín, máme pocit neostrého vidění za šera nebo nás...

Na „křečáky“ platí kompresivní punčochy – ale jen ty správné!

Buďto škrtí moc, nebo kloužou a jen překážejí. Nemáte s punčochami krotícími...

Na „křečáky“ platí léčivé punčochy

A ne ledajaké! Jedná se o speciální tlakové elastické punčochy používané při...

Na akromegalii mohou upozornit bolest hlavy i potíže s očima

Typické příznaky spojené s akromegalií, jako je zvětšování rukou, nosu nebo...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Operace nadledviny

Dobrý den, Jsem měsíc po retroperitone­oskopické operaci nadledviny pro adenom....

Otok po operaci hemeroidu

dobry den, Jsem 14 dnu po operaci hemeroidu provedenou metodou HAL,RAR. Po tydnu...

Špatné dýchní a Bušení srdce

Dobrý den,jen reaguji na vaší odpoved. Se štítnou žlzou se léčím a ta je pod...

Dlouhodobé onemocnění, streptokok?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Trápí mě od srpna, že jsem byla měsíc nemocná....

Bulka na varleti

Dobrý den, přejdu rovnou k věci, je mi 15 let a nahmatal jsem na levém varlati...

Antikoncepce a jiné léky

Dobrý den, beru antikoncepci Logest.Chtěla bych se zeptat jestli Ibalgin 400...

Kožní obtíže

Zdravím, v první řadě chci říct, že jsem si přinesl minulé září z Filipín svrab,...

Hemoroidy?

Dobrý den, mám starost o svého partnera. Přibližně před měsícem mu začaly potíže...

Opakující se bolest v krku

Dobry den, od druheho porodu trpim neustalymi bolestmi v krku, bez teplot,...

Pojmy související s tepovou frekvencí: orientujete se v nich?

Zrychlený tep a pocity silného bušení srdce mohou být natolik nepříjemné, že...

Střevní divertikly

Dobrý den, v roce 2014 prvé vyšetření na kolonoskopii, sám od sebe na základě...

Noční běsy

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na svůj problém týkající se hodně zlých snů....

Skoro až fialová bulka na varleti

Dobrý den, nevíte, co by to mohlo být ? Děkuji

Dotaz ohledně neustáleho vracení angíny

Dobrý den, v listopadu jsem dostala angínu, byly mi nasazeny antibiotika,ale...

Prokřupávání

Dobrý den, mám často ztuhlý krk, snažím se cvičit. Často mi prokřupává při...

Bolest varlete

Dobrý den. Můžu mít torzi varlete? Již asi 2 týdny mě bolí levé varle a mám...

BOlest na levé straně hrudníku

Dobrý den, moje přítelkyně (17) mi už delší dobu říká, že ji bolí na straně...

Bulka pod jazykem

Dobrý den, rozhodl jsem se Vás oslovit, jelikož se zrovna nacházím v zahraničí,...

Drobné lymfatické folikuly

Dobrý den, nedávno jsem si všiml pod pravou krční mandlí u jazyku a na záklopce...

MUDr. Václav Hanka

Ordinace PL pro dospělé

Inzerce
Poslat e-mailem
{}
Inzerce
×