Nejde o klasickou migrénu
Cervikogenní bolesti hlavy bývají často mylně posuzovány jako migrény. Oproti těm má ale zmíněný typ potíží příčinu v oblasti krční páteře. Zde může docházet k poškozování drobných kloubů, meziobratlových plotének nebo svalové nerovnováze. Pro cervikogenní bolest hlavy je typická:
- bolest v oblasti týlu nebo temene hlavy, která může přecházet do čela nebo do celé hlavy,
- asymetrické či jednostranné potíže,
- bolest šíje, která ale nemusí být přítomna vždy,
- opakující se obtíže s dobou trvání od pár hodin do několika dnů,
- střední intenzita bolesti.
Špatný pohyb i hormony
Bolest hlavy může vzniknout na základě nezvyklého pohybu krční páteře nebo při její nadměrné zátěži. Rovněž psychika a hormonální změny mohou hrát při spouštění potíží významnou roli. Podobně jako u dalších typů bolesti hlavy, také u té cervigokenní může být přítomna nevolnost, či dokonce zvracení, světloplachost a přecitlivělost na hluk. Časté jsou rovněž závratě a pocity nerovnováhy.
Zajděte za neurologem
Aby byla potvrzena diagnóza, vyšetřují lékaři pohyblivost v oblasti šíje, která bývá omezena, a zjišťují napětí okolních svalů. Přínosná mohou být rovněž některá zobrazovací vyšetření, jako je rentgen, CT nebo magnetická rezonance krční oblasti. Samozřejmostí by mělo být komplexní vyšetření neurologem.
Co může pomoci
V léčbě cervikogenních bolestí hlavy se uplatňují vedle analgetik a léků pro snížení svalového napětí také některá antidepresiva a preparáty působící proti úzkosti. Úlevu může přinést též aplikace lokálního anestetika do bodu, který bolest hlavy typicky spouští. Základem je však rehabilitace a úprava nesprávných pohybových vzorců.
Zdroj: http://www.spinemd.com/news-philanthropy/could-that-pain-in-your-neck-be-causing-headaches
www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/04/07.pdf