Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Opakující se průjmy řešte – tělo tak může signalizovat problém!

redakce uLékaře

Průjmy jsou běžným onemocněním, se kterým se občas potýká každý z nás. Příčinou bývá nejčastěji požití zkaženého jídla, stres či léky. Nicméně i průjem může někdy upozorňovat na závažnou chorobu, která se dosud jinak neprojevila.

Průjmy jsou běžným onemocněním, se kterým se občas potýká každý z nás. Příčinou bývá nejčastěji požití zkaženého jídla, stres či léky. Nicméně i průjem může někdy upozorňovat na závažnou chorobu, která se dosud jinak neprojevila.

Pokud vás řídké stolice trápí častěji, než bývá obvyklé, podívejte se s námi, co by za nimi mohlo být.

Skryté bakterie

Dali jste si nedávno tatarský biftek, syrová vajíčka, nepasterizované mléko nebo mořské plody? Pak jsou vaše problémy pravděpodobně způsobené bakteriemi, které se v těchto potravinách velmi rády množí. Nejčastěji se jedná právě o nákazu z masa, které nebylo dobře skladované a úplně uvařené. Proto syrové maso vždy ihned uložte do lednice a nikdy ho nenechávejte delší dobu v pokojové teplotě.

Nákaza pouhým dotekem

Druhou nejčastější příčinou průjmů bývá virová infekce. Hlavním problémem virů je jejich snadné rozšiřování z nemytých rukou a povrchů. Proto může mít jakékoliv sdílení pití, jídla nebo kuchyňského náčiní velmi nepříjemné následky. Virus navíc mohou přenést i ti, kteří již nemají žádné příznaky onemocnění. Většinou je těžké rozlišit, zda se jednalo o virovou, či bakteriální nákazu. Obě mají podobnou inkubační dobu i dobu uzdravení. Za dva až tři dny by měly všechny příznaky onemocnění odeznít.

Léky nejen pomáhají

Někdy se průjmy neustále opakují i přes veškerá opatření týkající se kvality potravin a hygieny. V tomto případě se jedná o chronický stav a příčiny je nutné hledat jinde. Nejvíce jsou tyto průjmy způsobovány každodenně užívanými léky nebo potravinovou intolerancí. Například dlouhodobé braní antibiotik má za následek vzestup infekcí bakterie Clostridium difficile. Antibiotika totiž působí proti určitému spektru těchto mikroorganismů a ničí přitom bakteriální rovnováhu v našich střevech. Pro zákeřné Clostridium je pak velmi snadné se rozmnožit a způsobit trávicí obtíže. Proto se při užívání antibiotik doporučuje vždy i probiotická léčba, která vrátí vše opět do rovnováhy. Z dalších léků můžeme jmenovat například preparáty proti vysokému tlaku, chemoterapii a antacida (proti překyselení žaludku). I ty mohou způsobovat průjmy a trávicí obtíže.

Netolerované potraviny

Někteří lidé mají problém s trávením určitých druhů potravin, například mléčných výrobků či umělých sladidel. Laktóza neboli mléčný cukr způsobuje potíže jedincům s takzvanou laktózovou intolerancí. Ta způsobuje nadýmání, nevolnost, křeče a průjmy, které se u těchto pacientů objevují již 30 minut až dvě hodiny po požití mléka či jiných mléčných výrobků.

Průjmy nepřehlížejte

Pokud vaše obtíže přetrvávají déle než tři dny a opakují se, navštivte svého lékaře. Může jít o upozornění na přítomnost jiného, závažnějšího onemocnění. Mezi nejčastěji se vyskytující skryté problémy patří:

  • syndrom dráždivého tračníku,
  • nespecifické střevní záněty,
  • celiakie,
  • cukrovka,
  • hyperfunkce štítné žlázy,
  • chronická pankreatitida.

Tyto choroby, pokud zůstanou neléčeny, mohou mít za následek velmi vážné zdravotní problémy. 

Zdroj: www.webmd.com/digestive-disorders/diarrhea-10/causes-diarrhea?page=3

Doporučujeme