Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pozor na zápach z úst: může značit onemocnění v dutině ústní

Zdravé dásně 28.1.2014
redakce uLékaře

Halitóza, jak je v odborné literatuře nazýván zápach z úst, se může týkat každého z nás. Často tabuizované téma, ale jen těžko opomenutelné. Delikátní záležitost, ke které je potřeba přistupovat s citem a to ať jste na straně postiženého, nebo jeho okolí.

Halitóza, jak je v odborné literatuře nazýván zápach z úst, se může týkat každého z nás. Často tabuizované téma, ale jen těžko opomenutelné. Delikátní záležitost, ke které je potřeba přistupovat s citem a to ať jste na straně postiženého, nebo jeho okolí.

Ve většině případů se stává, že jedinec, který zápachem z úst trpí o tom ani neví. V takovém případě je nutné to postiženému velmi šetrně sdělit, může se totiž jednat o onemocnění chrupu, dutiny ústní nebo trávicího systému.

Nedostatečná ústní hygiena

Vůbec nejčastější příčinou zápachu z úst je nedostatečná nebo špatně prováděná ústní hygiena. „U drtivé většiny těch, kteří trpí zápachem z úst, je na vině podcenění pravidelné ústní hygieny a prevence vůbec. Hlavní a zásadní je technika čištění a správný výběr pomůcek pro dentální hygienu. Používat kartáček s rovnou hlavou hustě osázenou měkkými rovnými vlákny, mezizubní kartáčky někdy v kombinaci s dentální nití a jako doplněk zubní pastu s fluoridy. Pokud je ústní hygiena dlouhodobě prováděna nedostatečně, zůstává na zubech zubní povlak tvořený bakteriemi a jako následek se dostaví velmi nepříjemný zápach,“ vysvětluje MDDr. Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Pokud si nejste jisti, zda máte správnou techniku čištění chrupu nebo zda používáte odpovídající velikost mezizubního kartáčku, neváhejte se obrátit na profesionální dentální hygienistku. Ta vám nejlépe poradí přesně dle dispozic vašeho chrupu.

Zánět dásní a parodontitida

Zánět dásní, neboli gingivitida je další projev špatného stavu hygieny dutiny ústní, jdoucí ruku v ruce s nelibým odérem z úst. Gingivitida je logický postup prvně zmíněného bodu, tedy nedostatečné hygieny. V případě, že nejste ve své ústní hygieně důslední dlouhodobě, pravděpodobně vás dříve či později postihne i zánět dásní. Ten je způsoben právě koloniemi bakterií, které se hromadí v mezizubí. V důsledku plaku pod dásněmi, zubního kamene v parodontálních kapsách, zbytků potravy a kolonií škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu, dochází ke vzniku nelibého zápachu. Nutno podotknout, že zápach z úst je v tomto případě to nejmenší, jelikož neléčená gingivitida dále přerůstá v parodontitidu, tedy onemocnění závěsného aparátu – dásně a kosti. Řešení je jediné – návštěva stomatologa a hygienistky. Pozdní diagnostika gingivitidy či parodontitidy může mít fatální následky.

Zkažený chrup

Zubní kaz nemusí vůbec bolet, ale zato může být pořádně cítit. Jde opět o následek rozkladu, tentokráte ale bílkovin. Bakterie, které pronikají do zubu ničí zubovinu, a tím vzniká infekce. V takovém případě není nač čekat, jediné východisko je návštěva stomatologa. Zubní kaz je potřeba vyvrtat, řádně vyčistit a vyplnit kompozitní či amalgámovou výplní. Pokud však jedinec s léčbou otálí, je velké nebezpečí, že zub nebude možné již zachránit a jediná možná varianta bude extrakce.

Problém v anatomii chrupu

Problematická anatomie chrupu může být také jedna z příčin nepříjemného pachu z úst. Nejčastější potíž bývá s narůstajícími třetími stoličkami, které jsou obecně známé pod názvem zuby moudrosti. Může se stát, že se zub prořeže pouze napůl a z části zůstane pokryt dásní. V tomto prostoru pak mohou zůstávat zbytky potravy a plak. „Prořezávání třetích molárů, je často spojeno s řadou problémů, které vznikají z nedostatku prostoru. Pokud tyto zuby neplní svou funkci, brání řádné ústní hygieně, či způsobují jiné potíže, je zapotřebí zuby vybavit, “ podotýká Manhart.

MUDr. Jan Stuchlík

Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.

odborník uLékaře.cz

Stránky kliniky MUDr. Stuchlíka

 

 

Doporučujeme