Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Regulace LDL cholesterolu – nový směr řešení!

redakce uLékaře

V roce 2013 byly po devíti letech aktualizovány rady k léčbě zvýšené hladiny LDL cholesterolu. A změna je zde opravdu podstatná. Už totiž nevymezují doporučené hladiny cholesterolu, neboť nebyl prokázán jejich přínos. Prozradíme, čím se odborníci řídí nyní.

V roce 2013 byly po devíti letech aktualizovány rady k léčbě zvýšené hladiny LDL cholesterolu. A změna je zde opravdu podstatná. Už totiž nevymezují doporučené hladiny cholesterolu, neboť nebyl prokázán jejich přínos. Prozradíme, čím se odborníci řídí nyní. 

Výzkumy neprokázaly, že by některá konkrétní hladina byla pro nemocné v prevenci kardiovaskulárních onemocnění významně bezpečnější. Namísto toho byly identifikovány čtyři skupiny pacientů, u kterých by se lékaři měli snažit redukovat kardiovaskulární riziko.

Důležité pro další léčbu

U lidí patřících do některé z níže uvedených skupin je doporučována pouze intenzita terapie, aby bylo dosaženo relativního snížení hladiny LDL cholesterolu. Z toho vyplývá, že je velmi důležité pacienty především správně zařadit. A o jaké 4 hlavní kategorie nemocných se jedná? 

  1. Osoby s příznaky ischemické choroby srdeční.
  2. Lidé s hladinou LDL cholesterolu vyšší než 4,9 mmol/l (např. nositelé familiární hypercholesterolemie).
  3. Diabetici ve věku 40 až 75 let s množstvím LDL cholesterolu mezi 1,8 a 4,9 mmol/l.
  4. Jedinci bez průkazu ischemické choroby srdeční nebo diabetu, s hladinou LDL cholesterolu mezi 1,8 a 4,9 mmol/l a desetiletým kardiovaskulárním rizikem > 7,5 %.

Výběr řešení 

  • U první skupiny, kterou tvoří pacienti s ischemickou chorobou srdeční, je doporučována velmi intenzivní léčba, dokud není dosaženo alespoň 50% redukce hladiny cholesterolu (pokud terapii nic nebrání a nemá závažné nežádoucí účinky).
  • Stejný postup je aplikován i u druhé kategorie, kterou tvoří především nositelé dědičné poruchy metabolismu cholesterolu – familiární hypercholesterolemie.
  • U diabetiků by měla být hladina snížena o 30–50 % za pomocí středně intenzivní statinové terapie. Pokud desetileté kardiovaskulární riziko pacienta přesahuje 7,5 %, je vhodná i intenzivní léčba.
  • U osob ze čtvrté skupiny je doporučena středně silná až silná léčba.

Je důležité, aby před zahájením ozdravného procesu proběhl rozhovor pacienta s lékařem, při kterém společně vyhodnotí specifická rizika a možný přínos terapie, pacientovy preference a zvláštnosti. Jedině tak je možné zvolit skutečně efektivní a šetrnou individuální léčbu.

(pez)

Zdroj: http://www.medscape.com

Doporučujeme