Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Špatný cholesterol: rodinné zvyky, nebo genetika?

redakce uLékaře

Nejzákeřnější na cholesterolu je to, že ať je vysoký sebevíce, dlouho se téměř nijak neprojevuje. Jeho abnormální hladinu může mít kdokoliv, přičemž tento problém lze i zdědit.

Nejzákeřnější na cholesterolu je to, že ať je vysoký sebevíce, dlouho se téměř nijak neprojevuje. Jeho abnormální hladinu může mít kdokoliv, přičemž tento problém lze i zdědit. 

Vysoký cholesterol se často může vyskytovat u většího počtu rodinných příslušníků. Na vině bývají jednak genetická mutace, genetická predispozice a jednak rodinné zvyky. Mutace je typická pro tzv. familiární hypercholesterolemii, která je typická výrazně zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Bez léčby končí fatálními cévními příhodami v poměrně nízkém věku. Genetické predispozice mohou být zděděné vlohy, které urychlení aterosklerózy napomáhají – např. sklony k obezitě a cukrovce. Navíc některé rodiny žijí životním stylem, který se může na urychlení aterosklerotického procesu podílet, holdují třeba konzumaci stravy bohaté na živočišné tuky nebo se dostatečně nevěnují pohybu. Hladiny cholesterolu v krvi bývají v posledních dvou případech výrazně méně zvýšeny než u familiární hypercholesterolemie, a nástup komplikací tedy bývá většinou pomalejší.

Odhalte skrytého zabijáka

Familiární hypercholesterolemie představuje vážné nebezpečí pro každého svého nositele. Jedná se o dědičné onemocnění, které lze potvrdit jednoduchým krevním testem. V případě, že tuto chorobu v rodině máte, nechte své blízké včetně dětí otestovat. Při včasné diagnóze a správné léčbě lze totiž výskyt komplikací často podstatně pozdržet. Hypercholesterolemií na jiném než dědičném podkladě jsou většinou ohroženi spíše lidé vyššího věku nebo osoby s dalšími onemocněními (jako je například cukrovka). Zpravidla nebývá tedy nutné testování malých dětí, pokud nemají žádné potíže.

Nejste v ohrožení?

Obecně byste si měli cholesterol hlídat především tehdy, pokud:

  • máte diagnostikováno kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkovou příhodu, přechodnou ischemickou ataku (tedy předstupeň mozkové příhody) nebo aterosklerotické onemocnění periferních cév;
  • jste starší 40 let (lidé nad tento věk by si měli nechávat stanovovat kardiovaskulární riziko pravidelně);
  • se ve vaší rodině vyskytují kardiovaskulární onemocnění, která propukla příliš brzy (např. infarkt u mužů pod 55 let a u žen mladších 65 let);
  • je mezi vašimi blízkými někdo s onemocněním metabolismu tuků, třeba právě s familiární hypercholesterolemií;
  • trpíte nadváhou nebo jste obézní;
  • máte vysoký tlak či cukrovku;
  • se potýkáte s onemocnění ledvin, se sníženou funkcí štítné žlázy či se zánětem slinivky břišní – tato onemocnění totiž mohou zvyšovat hladiny lipidů v krvi.

Zdroje:

KENNY, Tim. Familial Hypercholesterolaemia. Dostupné z: http://patient.info/health/familial-hypercholesterolaemia

NHS CHOICES. High cholesterol - Diagnosis. Dostupné z: http://www.nhs.uk/Conditions/Cholesterol/Pages/Diagnosis.aspx

Doporučujeme