Celková únava vévodí nežádoucím účinkům chemoterapie
Slabost, celková únava, nevolnost, zvracení nebo padání vlasů – to vše patří k nejčastějším nežádoucím účinkům chemoterapie. Mnoho nemocných považuje za nejvíce omezující součást léčby chemoterapií právě celkovou únavu a slabost. Vyskytují se totiž až u 80 % pacientů a mohou bezprostředně narušovat běžné denní činnosti. Intenzita jejich projevů je dána mnoha okolnostmi. Horší průběh je zpravidla pozorován u starších pacientů, u lidí s pokročilým stadiem nemoci a u osob prodělávajících léčbu kombinující více léčebných metod. Nežádoucí účinky chemoterapie jsou také podmíněny konkrétními léky, jejich dávkou a individuální snášenlivostí.
Zásah do psychiky
Nadměrná únava je omezující a má bezprostřední dopad na každodenní život nejen nemocného, ale často i celé jeho rodiny. Významnou měrou zasahuje do psychiky nemocných. Pacienti se nejčastěji setkávají s nedostatkem energie, neschopností vydržet déle u nějaké činnosti, chutí zůstat celý den v posteli, problémy se spánkem a usínáním, obtížným soustředěním i při nenáročných činnostech, jako například při sledování televize, sklonem k úzkosti a depresi, negativním vnímáním sebe sama, ztrátou zájmu o činnosti, které jim dříve přinášely radost, včetně sexu, bolestí ve svalech při chůzi a pocitem nedostatku dechu i při fyzicky nenáročných činnostech. Uvedené příznaky z velké části souvisejí s celkovou únavou, mohou však mít i jinou příčinu, proto je vždy nutné se se svými problémy svěřit lékaři. Některé zdroje uvádějí, že více než polovina nemocných se o nadměrné únavě svému lékaři nikdy nezmínila.
Pomoc je možná
Celková únava a slabost jsou dány více faktory. Kromě léčby je způsobuje i samo nádorové onemocnění a to, jak se odráží v psychice pacienta. Chemoterapie může dokonce způsobit změny i v krevním obraze (v poklesu počtu červených i bílých krvinek), což má přímý vliv na obranyschopnost imunitního systému. Důsledkem je větší náchylnost k infekcím. Léčba rakoviny je spojena také se sklony k úzkosti, depresi a nespavosti. To vše rovněž bezprostředně způsobuje pocit slabosti a únavy. Je proto důležité tyto problémy řešit s lékařem, mnohdy dokáže situaci zlepšit přechodné užívání léků na spaní a proti depresi. V neposlední řadě narušuje celkové pohodlí nemocných sklon k nevolnosti a zvracení v průběhu chemoterapie. Tomuto problému dnes dokáže medicína poměrně dobře předcházet pomocí léků.
Pětice tipů závěrem
1. Vždy informujte svého lékaře o všech obtížích. Sledování krevního obrazu a dalších krevních hodnot, léčba nevolnosti, deprese, úzkosti, nespavosti a bolesti jsou běžnou součástí léčby nádorových onemocnění a váš lékař si s nimi umí poradit.
2. Nebraňte se pomoci okolí. Pacienti mají mnohdy pocit, že rodinu a přátele svou nemocí příliš zatěžují. Přitom by pro ně sami udělali to samé. Ostudou není ani návštěva psychologa či psychiatra. Nádorové onemocnění je závažný stav a sdílení vašich obav a pocitů je nutné.
3. Pokud to váš stav umožňuje, zařaďte do každodenního režimu nenáročné cvičení, lehkou procházku, třeba jen na 15 minut. Zkusit můžete i relaxační cvičení. Příznivě to ovlivní vaši kondici i psychiku.
4. Nepřemáhejte se a nenuťte se zastat v práci či v domácnosti vše, co jste dělali dříve. Pokud se cítíte unaveni, odpočiňte si. Snažte se nastavit si pravidelný režim spánku.
5. Jezte vyváženou stravu, pestrý jídelníček je nezbytný pro dostatek sil v průběhu léčby.
(tich)
Zdroje:
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/treatment/cancer-drugs/side-effects/fatigue
https://www.webmd.com/cancer/chemo-fatigue#1