Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

„Uzdravil jsem se, a bez negativních následků!“ říká David rok po léčbě v PTC

redakce uLékaře

Když David loni v únoru plánoval rodinnou dovolenou, netušil, že zá pár dnů bude všechno jinak. Vybral si zájezd v katalogu a rozjel se do Prahy. S nikým nic nekonzultoval, chtěl rodinu překvapit a už se těšil, jak děti – 8letá Anička a 6letý Davídek – budou výskat, až uvidí opravdové moře, jak budou společně stavět hrady z písku a jeho žena si konečně odpočine.

Když už měl namířeno do Prahy, napadlo ho zavolat bývalému spolužákovi, primáři ORL. Už několik měsíců měl rýmu, ucpaný nos a na léto chtěl být fit. „Zkoušel jsem všechno, nejdřív různé nosní kapky, pak jsem začal sledovat, jestli to není alergie a bral různá antihistaminika, ale rýma mě otravovala pořád. Pak mi někdo řekl, ať zajdu za specialistou a já si vzpomněl na spolužáka ze střední, dnes primáře v pražské nemocnici,“ vypráví. „Vyšetření ukázalo, že jde o polypy, doktor řekl, že odebere vzorek a pošle ho na vyšetření. Jel jsem domů a čekal. Cestou se mi v hlavě motalo leccos, bylo mi jasné, že poslat na vyšetření znamená zjistit, jestli nejde o něco horšího. A to se bohužel za několik dní potvrdilo. Polyp nesl stopy karcinomu.“ Následovala celá řada dalších vyšetření, další biopsie, magnetické rezonance a stanoven byl i termín operace. Léčba rakoviny bývá jen zřídka omezena na jedinou metodu, a tak i Davida čekala chemoterapie a následně ozařování. Díky uložení nádoru bylo více než pravděpodobné, že přijde o jedno oko, hrozila i ztráta sluchu, slin, chuti a polykacího reflexu a bylo tu i riziko ozáření míchy a následných nežádoucích účinků.

Informace Davida zaskočily, ale nevzdával se. V internetovém vyhledavači prázdninové destinace nahradily metody léčby rakoviny. A po pár minutách surfování na internetu narazil na proton. Metoda, která snižuje rizika z nežádoucího ozařování, Davida víc než zaujala. Okamžitě informoval svého onkologa, ten o protonové léčbě nejen věděl, ale měl s šetrnější metodou i dobré zkušenosti. Otázkou bylo, zda bude pro Davida léčba vhodná a zda ji v jeho případě pojišťovna uhradí.

A v tomhle bodě vyprávění se Davidova tvář rozzáří: „Najednou jako by přišla odměna za to, že jsem se nevzdal, zavolal jsem do protonového centra, druhý den už jsem tam byl na vstupním vyšetření a závěr byl jednoznačný, že léčba protonem je pro mne vhodná a že s největší pravděpodobností dokáže uchránit můj zrak.

To bylo skvělé, ale pak jsem si uvědomil, že jsem slyšel o případech, kdy pojišťovny lidem léčbu nechtějí uhradit, a začal jsem se zase stresovat. A pak jsem konečně sebral odvahu a zeptal se patient managerky, jak je to s placením. To bylo, jako když vyhrajete jackpot, jen se usmála a řekla: „Žádný problém, jste pojištěncem Vojenské zdravotní pojišťovny, neobávejte se, jen buďte v pohodě, my všechno zařídíme,“ a strčila mi do ruky lístek s termínem zahájení léčby. Davida čekalo 35 dnů ozařování v Pražském protonovém centru. Cítil se fajn a také psychická pohoda, že se k protonové léčbě skutečně dostal, mu v léčbě pomáhala. Následná vyšetření potvrdila, že oko zůstalo nepoškozeno a také sluch, sliny, polykání. Všechna rizika byla zažehnána. Dnes, téměř rok po léčbě, se cítí skvěle a právě se chystá s celou rodinou k vytouženému moři. David je přesvědčen, že díky protonu zůstane pro děti i nadále 100% tátou.

Zdroj: Proton News 6/2016. Dostupné z www.ptc.cz/media/proton-news/

Doporučujeme