Co byste hádali, že je nejčastější onemocnění jater na světě? Na infekce zapomeňte! Každý čtvrtý pozemšťan trpí nealkoholickou steatózou jater. Neinfekčním onemocněním jater, při kterém se v jejich tkáni hromadí tuk.
Rozhodně se ale nedá říct, že ačkoliv se jedná o běžné onemocnění, tak o nic nejde. Část nemocných se nikdy žádných velkých problémů nedočká a jejich nález je dlouhodobě stabilní. Ale pokud mají variantu steatózy, která vykazuje známky zánětu (nealkoholickou steatohepatitidu), je jejich prognóza horší. Dalším stadiem je cirhóza, ne nepodobná té alkoholické. Na ni může navázat selhání jater anebo primární karcinom jater (hepatocelulární karcinom), což nezní ani trochu optimisticky. V tomto případě už jde o život.
Vývoj nemoci přitom není rovnoměrný, takže se nenechte ukolébat tím, že doposud je její postup pomalý. Může se kdykoliv zrychlit.
Musí to zajít tak daleko? Ovšemže nemusí!
Myslíte, že vás chceme jen strašit? To rozhodně ne. Naším cílem je vás informovat o tom, že tento problém existuje, koho se týká, jak se vyšetřuje a že se dá včas řešit. Včasné řešení je totiž vždy snazší, levnější a efektivnější než pozdní. Kdo by tedy měl především poslouchat?
Nealkoholickou steatózu jater pozorujeme u dospělých i u dětí. V každé populaci se její výskyt trochu liší, protože je vázána nejen na životní styl, ale i na dědičnou predispozici. Není sice pevně spojená s metabolickým syndromem nebo srdečně-cévními chorobami, ale rozhodně je diagnostikována častěji u cukrovkářů a obézních pacientů. V Evropské unii jí trpí kolem třiceti procent obyvatelstva a matematické modely ukazují, že její výskyt se bude v budoucnosti ještě zvyšovat, až o stovky procent. Je to tedy jev, nad nímž bychom se měli skutečně zamyslet.
Týká se i hubených? Bohužel ano
Dejme tomu, že u obézního pacienta nás nemusí světlejší obraz jater na ultrazvuku překvapit. Ale obezita není podmínkou ztukovatění (steatózy) jater, u štíhlých jedinců je možné pozorovat i „hubenou“ (v angličtině lean) steatózu. Ta se týká asi 5–8 % pacientů s ní.
V naprosté většině je náhodně nalezena při ultrazvukovém vyšetření břicha, kdy se místo téměř černé barvy jeví játra v rovnoměrně světlejším odstínu šedivé. Může být ale detekována i při cíleném vyšetření jater v situaci, kdy už je v krvi prokázáno zvýšení hladiny jaterních enzymů transamináz, které signalizují, že něco není v pořádku a podrážděná nebo zanícená játra volají o pomoc.
Jak odlišit „hodnou“ steatózu od zánětem se projevující steatohepatitidy? Neexistuje neinvazivní způsob, jak spolehlivě rozhodnout, zda zánět je, nebo není přítomen. K tomu je nutný odběr vzorku tkáně (biopsie).
Odběr jater jako na běžícím pásu?
Nemusíte se obávat, biopsie zdaleka každému pacientovi nehrozí. Nejedná se o zcela příjemné vyšetření bez rizika a mělo by být zváženo u pacientů, kteří mají opravdu výrazně zvýšené jaterní transaminázy. V takových případech je možné, že nastal rychlý spád nemoci do cirhózy a o tom je dobré vědět.
Dokud ale nedojde k cirhóze nebo jiným komplikacím, zůstává steatóza bezpříznaková. Rozhodně se tedy nespoléhejte na to, že je vám dobře.
Jak se chránit? Jednoznačně prevencí
Máme pro vás dvě zásadní dobré zprávy. Nealkoholická steatóza je snadno detekovatelná nemoc a není nezvratná. Existují prostředky, jak ji zpomalit, zastavit anebo třeba i vyléčit. Záleží ovšem na tom, jak daleko zašla a jaká je situace.
Pro její včasné zjištění je důležité věnovat se prevenci. Pokud budete pravidelně chodit ke svému praktickému lékaři na preventivní vyšetření, mělo by se včas přijít kromě jiného i na steatózu. Další postup záleží na okolnostech. Jestliže jsou přítomny známky zánětu, zvláště těžšího, je vaším jasným cílem ordinace specialisty – hepatologa. Ale jestli stav ještě není tak vážný, můžete navštívit třeba online poradnu zaměřenou na toto téma.
Doplněk stravy není lék
Až budete hledat prostředky pro léčbu steatózy jater, dejte si velký pozor na rozdíl mezi doplňky stravy a léčivými přípravky. Doplňky stravy totiž nemají ověřený účinek, zatímco léčiva ano. Přestože cena může být obdobná a skromnost od neověřených prostředků rozhodně nečekejte. A dokonce tu není ani rozpor mezi chemickou a přírodní léčbou. Není pravda, že léčiva jsou chemické sloučeniny s riskantním bezpečnostním profilem.
Zdroje:
Younossi Z., Tacke F., Arrese M., Chander Sharma B., Mostafa I., Bugianesi E., Wai-Sun Wong V., Yilmaz Y., George J., Fan J., Vos M. B. Global Perspectives on Nonalcoholic Fatty Liver Disease and Nonalcoholic Steatohepatitis. Hepatology 2019 Jun; 69 (6): 2672–2682; doi: 10.1002/hep.30251. PMID: 30179269.
Spengler E. K., Loomba R. Recommendations for Diagnosis, Referral for Liver Biopsy, and Treatment of Nonalcoholic Fatty Liver Disease and Nonalcoholic Steatohepatitis. Mayo Clin Proc 2015; 90 (9): 1233–1246; doi: 10.1016/j.mayocp.2015.06.013.
Ahmed M. Non-alcoholic fatty liver disease in 2015. World J Hepatol 2015 Jun 18; 7 (11): 1450–9; doi: 10.4254/wjh.v7.i11.1450. PMID: 26085906; PMCID: PMC4462685.
https://www.sukl.cz