Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jak zabránit dehydrataci při průjmu

redakce uLékaře

S průjmem se zaručeně střetl každý z nás. Trvá pár hodin a je důležité včas rozeznat příznaky dehydratace, která je jednou z nejčastějších, ale i nejobávanějších komplikací průjmu. Zvlášť ohroženi jsou děti a staří lidé.

Dehydratace neboli nedostatek tekutin je nejzávažnější komplikací průjmovitých onemocnění. Nejvíc ohroženi jsou děti a staří lidé. S věkem klesá pocit žízně a k plnému rozvinutí příznaků dochází často pozdě a náhle, kdy už vážně ohrožují život. Vyšší nebezpečí dehydratace hrozí v letních měsících, kdy nadměrné horko a vlhko přispívá k většímu odvodnění organismu. 

Jako průjem se označuje 3 a více řídkých stolic denně. Může probíhat mírně až těžce. Zatímco někoho trápí pár vodnatých stolic 1–2 dni, těžký průjem se může projevit i více než 20 stolicemi denně, každých 20–30 min. Při tom dochází k porušení minerálové rovnováhy v organismu, veliké ztrátě tekutin, sodíku, draslíku a chloridů a tím k těžké dehydrataci.

Známky dehydratace

Dehydratace může být různého stupně: lehká, středně těžká a těžká.

U mírné dehydratace se objeví:

 • mírné sucho v ústech, 
 • zvýšená žízeň, 
 • mírně snížené množství moči.

Společné rysy středně těžké a těžké dehydratace jsou:

 • suché sliznice (rty, dásně, jazyk),
 • zapadlé oči s kruhy pod očima (halonované oči),
 • chybění slz při pláči,
 • výrazně snížená tvorba moči (koncentrovaná moč tmavé barvy), 
 • pokles krevního tlaku,
 • zrychlení pulzu,
 • narušení správné funkce mozku (zmatenost, motání hlavy),
 • ztráta více než 5 % tělesné hmotnosti,
 • v nejtěžších případech smrt.

Ztráta vody pod kontrolou

Stav dehydratace můžeme hodnotit pomocí barvy moči a frekvence močení (jak často budete močit). Pokud je moč žlutá a močíte zřídka, měli byste pít více tekutin. Při dostatečném příjmu tekutin močíte každých 3–5 hodin.

Jak správně nahradit ztracenou vodu a minerály 

Základem je pít dostatečné množství tekutin:
Doporučené denní množství pro dospělé jsou 3 litry tekutin s obsahem vody, minerálů, cukru. Vhodné jsou minerální vody, rehydratační roztoky, sladký čaj, slané polévky (náhrada sodíku).
Dětem se podává orální rehydratační roztok, starším dětem i čaje, minerální vody. U kojených dětí nikdy nepřerušovat kojení. U uměle živených dětí po úspěšném zavodnění se podává stejné kojenecké mléko ve stejném ředění jako před akutním průjmem.
V případě, že není možné podávat rehydratační roztoky ústy, je nutné zahájit nitrožilní podávání v nemocnici.

Z volně prodejných léků proti průjmu najdete v lékárnách například Hidrasec s účinnou látkou racecadotril, který zabraňuje nadměrným ztrátám vody a minerálů do střeva, čímž pomáhá organismus rehydratovat. Pro kojence a děti jsou k dispozici zvláštní koncentrace a lékové formy. Nemá vliv na obvyklé rehydratační režimy, jeho účinnost může být ale snížená u současného zvracení. Není vhodný u lidí s poruchou trávení, vstřebávaní nebo nesnášenlivostí laktózy. 

Zdroj: SPC Hidrasec

Doporučujeme