Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Víte proč a kde si nechat vyšetřit svá prsa?

redakce uLékaře

Včasné odhalení rakoviny prsu je pro budoucnost nemocné zásadním momentem. Čím dříve je nádor objeven, tím větší jsou šance na léčbu bez komplikací a na uzdravení. Na koho se však obrátit, pokud si chcete nechat prsa vyšetřit?

Proti rakovině prsu můžete bojovat hned dvěma způsoby:

  1. Dodržováním zásad zdravého životního stylu. To znamená kvalitně jíst, mít dostatek fyzické aktivity, omezit konzumaci alkoholu, nekouřit a udržovat si normální váhu.
  2. Pravidelným vyšetřením prsů. To obnáší systematické prohmatávání prsní tkáně v klidu domova i speciální zobrazovací vyšetření prováděná odborníky.

Za praktikem nebo gynekologem

Podstoupit odborné vyšetření prsu by měla v určitém věku každá žena. Kdy a jaký typ vyšetření je namístě, poradí praktický lékař nebo gynekolog. Oba lékaři také mohou ženu k tomuto vyšetření odeslat.

  • U mladších žen se z několika důvodů upřednostňuje prohlédnutí prsní tkáně ultrazvukem.
  • Ženy starší 40 let běžně docházejí na takzvanou mamografii, při kterém prsní tkáň prosvěcují rentgenové paprsky.  

Hlavním důvodem použití rozdílných metod a přístrojů je především odlišná struktura prsní tkáně v závislosti na věku. Z ordinace si kromě žádanky nezapomeňte odnést také informace o správné technice samovyšetření prsů. Samovyšetření je vhodné provádět každý měsíc ve stejné fázi menstruačního cyklu.

Na vyšetření i bez potíží

Takzvaný screeningový program vyhledávání zhoubných nádorů prsu se v České republice uskutečňuje od roku 2002. Cílem je odhalit rakovinné bujení co nejčasněji, aby následná léčba přinesla co nejlepší výsledky.

Praktičtí lékaři a gynekologové upozorňují ženy, že by od svých 45 let měly pravidelně každé dva roky absolvovat vyšetření na mamografu. A to i tehdy, když nemají žádné potíže. Vyšetření bez ohledu na věk je pochopitelně nutné v okamžiku, kdy si žena sama nahmatá bulku nebo si na prsu všimne jakýchkoli jiných podezřelých změn.

(veri)

Zdroje:
www.who.int/cancer/detection/breastcancer/en/index3.html
www.vzp.cz/tiskove-centrum/otazky-tydne/preventivni-vysetreni-rakovina

Doporučujeme