Zbytnění prostaty
Zbytnění, benigní hyperplázie prostaty, BHP je zvětšení předstojné žlázy. Patří k nejčastějším strastem mužů vyššího věku. Typicky se projevuje obtížemi při močení. Přesné příčiny vzniku onemocnění neznáme. Ke zvětšování prostaty dochází v průběhu života u každého muže. Může za něj pravděpodobně změna koncentrace hormonů a vliv růstových faktorů na buňky prostaty.
Co jste možná netušili...
Prostata, předstojná žláza, je mužský pohlavní orgán. Najdete ji mezi močovým měchýřem a konečníkem. Hlavní funkcí prostaty je tvorba semenné tekutiny důležité pro výživu spermií. Ta vzniká v množství malých žlázek. Kromě nich se prostata skládá ještě z vaziva a buněk hladké svaloviny. Středem orgánu prochází po svém odstupu z měchýře močová trubice.
#IMG#Prostatu má každý muž již při narození. V celém průběhu dětství a puberty se její velikost výrazněji nemění. Se začátkem pohlavního dospívání dochází ke stimulaci a růstu postaty. Prostata dospělého muže má velikost kaštanu a váží přibližně 20 gramů. Její nadměrné zvětšení je projevem onemocnění. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a znesnadňuje odtok moči z močového měchýře.
Prostatické obtíže podle dochovaných záznamů trápily už starověké Egypťany v 15. století před naším letopočtem. Pro západní medicínu orgán poprvé „objevil“ belgický anatom Andreas Vesalius v 16.století. Dnešní jméno mu dal Casper Bartholini až v roce 1611. Obtížemi způsobenými onemocněním prostaty v současnosti trpí až čtvrtina mužů starších 40 let. S přibývajícími léty je jejich počet ještě vyšší.
Jak vzniká...
Přesné příčiny vzniku onemocnění neznáme. Ke zvětšování prostaty dochází v průběhu života u každého muže. Může za něj pravděpodobně změna koncentrace hormonů a vliv růstových faktorů na buňky prostaty. Zvýšené riziko rozvoje benigní hyperplázie prostaty mají muži, kteří dosáhli 40 let. První mikroskopické změny ve vnitřní struktuře prostaty ale můžeme pozorovat už u třicátníků. Nápadné je zmnožení vaziva a žlázových buněk.
Projevy zvětšené prostaty souvisejí s její těsnou souvislostí s močovou trubicí. Prostata ji doslova obtáčí. Zvětšení se proto zákonitě projeví na močové trubici. Stlačuje se a zmenšuje svůj průsvit. Močový měchýř musí vynakládat větší sílu na vypuzení moči. Postupně dochází ke změnám i v jeho stěně. Zvětšená prostata navíc tlačí na spodní stěnu močového měchýře a ovlivňuje tím i jeho nervovou regulaci.
Jak se projevuje...
Zvětšování prostaty zpočátku nepůsobí žádné obtíže. Ty se rozvinou postupně. Příznakům provázejícím zvětšení prostaty se souhrnně říká prostatismus. Charakterizují je problémy s močením. Obtíže vyplývají z útlaku močové trubice zvětšenou prostatou a z dráždění močového měchýře.
Obtížnější odtok moči kompenzuje močový měchýř zesílením své stěny a zvýšením tlaku při močení. To ale nevydrží dlouho. Namáhaný měchýř se stává citlivější. Proto začnou muži i při jeho nízké náplni chodit častěji na toaletu. Zvětšená prostata způsobí obtížnější start močení a oslabení proudu moči. Nikdy se nepodaří vyprázdnit celý měchýř. V extrémních případech může být útlak močové trubice prostatou tak velký, že moč jen odkapává z konce penisu. Močení vyžaduje velké úsilí a může být i bolestivé.
Jak se potvrdí...
Základem je důkladné vyšetření prostaty. Nejjednodušší metodou je vyšetření konečníkem. Při něm získá lékař základní představu o velikosti a konzistenci Vaší prostaty. Dynamiku močení posoudí uroflowmetrické vyšetření. Informaci o vylučování moči a případných zbytcích v močovém měchýři poskytne vylučovací urografie. Močový měchýř a jeho naplnění lze přehlédnout i ultrazvukovým vyšetřením. Dovnitř močové trubice a měchýře nahlíží lékař pomocí cystoskopu.
Jak se léčí...
Léčba hyperplázie prostaty spočívá v podávání léků nebo chirurgickém zákroku. Některé skupiny léků ovlivňují hladkou svalovinu močových cest a zlepšují odtok moči. Jiné působí na činnost pohlavních hormonů. Kromě nich se k léčbě používají i rostlinné přípravky. Výtažky se slivoně lékařské se užívají ve formě tablet nebo urologických čajů.
Chirurgická léčba se zaměřuje na odstranění překážky z močových cest. Nejpoužívanější je transuretrální resekce prostaty (TURP). Při ní urolog pomocí endoskopického nástroje odstraní „přebývající“ části utlačující močovou trubici.
V případě výrazného omezení nebo úplné zástavy odtoku moči je nutné pro zprůchodnění močové trubice použít permanentní močový katétr. Je to dutá gumová hadička zaváděná do močového měchýře. Její přítomnost v močové trubici roztáhne odvodné cesty a umožní volný odchod moči do plastikového sáčku.
Co dál...
Potíže s prostatou se mohou časem ustálit nebo vyvíjet k horšímu i k lepšímu. Závažné problémy s močením postihují každého 10. muže příslušného věku. Příznakům zvětšené prostaty je třeba věnovat náležitou pozornost.
Při jejich podcenění může dojít k úplné zástavě močení. Poškození močového měchýře neustálým přepínáním vede k nevratným změnám. Jakákoliv léčba potom může být neúčinná. Přeplněný močový měchýř se projeví tlakem v břiše, nevolností a celkovou schváceností. Stagnující moč je výborným prostředím pro množení bakterií. Rozvíjí se močová infekce. Moč se vrací zpět do ledvin a způsobí jejich selhání. V krajním případě může dojít i k prasknutí měchýře. Tyto stavy jsou velmi závažné a mohou být dokonce smrtelné.
Jak se tomu všemu vyhnout...
Zaručená prevence zvětšování prostaty neexistuje. Můžete se však snadno vyhnout jejím závažným následkům. Stačí překonat stud a najít v sobě kus odvahy k včasné návštěvě urologa. Nepodceňujte ani preventivní prohlídky. Jde přeci jen o Vaše zdraví.
Náročnost léčby i její výsledek se odvíjí od toho, jak brzy se k ní odhodláte. Včas zahájená a správně vedená (a dodržovaná) léčba Vám zlepší život a umožní dosáhnout vyššího věku.