S příchodem jarních měsíců se blíží i doba prvních jarních alergií. S nimi ruku v ruce přichází i slzení, alergická rýma, případně i další komplikace, jako je třeba astmatický záchvat. Mnoho alergiků však už "své pyly" dokáže rozpoznat a účinně se jim bránit.
Mezi hlavní jarní pylové alergeny patří zejména pyly jarních dřevin, jako jsou bříza, olše, líska, habr, javor, dub, cypřiš, jasan, buk, kaštanovník, ořešák, jilm, topol, platan a další. U citlivých osob mohou způsobit velmi nepříjemnou alergickou reakci, která může v nejtěžších případech vyústit i v život ohrožující stav. To se však naštěstí stává velmi zřídka a velký dík za to patří zejména různým protialergickým lékům. Úlevu ale lze hledat i u podpůrných metod.
Homeopatie
Příkladem alternativní léčby alergie na pyl je homeopatie. Homeopatický lékař předepíše pacientovi určité léky, které mohou pomoci jak ke zmírnění alergických projevů, tak i k prevenci. Principem je podávání vysoce ředěných látek, které by alergii vyvolaly a na které si tělo v této malé dávce „zvykne“ a naučí se jim bránit.
Solné jeskyně
Dalšími možnostmi alternativních terapií jsou například pobyty v solných jeskyních, popř. i inhalace vodních dýmek. Podobně protialergicky mohou působit i různé doplňky stravy, zvláště bylinné směsi apod. Jejich použití by ale mělo být vždy konzultováno s ošetřujícím alergologem.
Víte, co jíte?
Existuje však i celá spousta potravin, které zlepšují dýchání a pomáhají tak potlačovat astmatické potíže. Patří mezi ně:
- žampiony, které jsou přírodním antibiotikem,
- měsíček, který zlepšuje astma a kašel a ovlivňuje záněty,
- grep pak likviduje bakterie a plísně způsobující alergie a záněty,
- černý rybíz je výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému či astmatu,
- posledním členem jsou pupeny habru, které zlepšují záněty dýchacích cest a průdušnice.
To vše samozřejmě můžete vyzkoušet jen opatrně a za předpokladu, že nejste na danou potravinu alergičtí!
(kam)
Zdroje:
alergie-na-pyl.cz
vademecum-zdravi.cz
www.nadeje-byliny.eu