„Před operacemi, šitím ran nebo trháním zubů také využíváme možnosti zabránění bolesti, tak proč ne i před drobnějšími zákroky, jako jsou očkování a odběry krve?“ potvrzuje dětský lékař MUDr. Petr Kadleček.
S krémem bez slz
Miminko ještě nechápe smysl bolesti, kterou prožívá. Není možné mu vysvětlit, že odběr krve je nezbytně nutný pro stanovení jeho obtíží a že ho očkování ochrání před smrtelnými nemocemi. Kdo chce dítě ušetřit zbytečného pláče, může – pomocí aplikace znecitlivujícího krému. Tento krém byl zkoumán mimo jiné i z hlediska možného snížení účinnosti očkování. Klinický výzkum jednoznačně prokázal, že účinek se nemění. Dítě tedy podstoupí bezbolestné očkování, je ochráněno a neprožívá větší stres než při běžné návštěvě lékaře.
„Opakovaným stresováním dítěte bolestivými podněty při návštěvách ordinace v něm postupně vyvoláváme reflexní odpověď a negativní zkušenost ve smyslu návštěva lékaře se rovná bolest. Pokud zde máme možnost či prostředek, jak tomu zabránit, měli bychom ho použít nebo alespoň vyzkoušet,“ dodává MUDr. Kadleček.
Snadná manipulace
Speciální znecitlivující krém stačí nanést na místo, do kterého bude očkování aplikováno nebo ze kterého se bude odebírat krev.
- Při jedné aplikaci se u miminek do tří měsíců používá 1 gram masti. Natře se na 10 cm2 pokožky, překryje se fólií a nechá se působit hodinu.
- V praxi to znamená vytlačit z tuby „hada“ dlouhého 3,5 cm (což odpovídá šířce průkazové fotografie) a natřít krém na plochu kůže, kterou si lze představit jako kolečko o průměru 3,5 cm.
- Jako krycí fólii můžete použít obyčejnou potravinovou fólii.
- Po hodině krém setřete a kůže by měla být alespoň po dobu dvou hodin necitlivá. V tomto časovém okně je třeba podstoupit bolestivý výkon.
- U miminek starších 3 měsíců můžete takto znecitlivět dokonce dvě místa, což se skvěle hodí například při očkování hexavakcínou a pneumokokovou vakcínou.
„Domnívám se, že maminka, která chce dítě před zbytečnou bolestí uchránit, nebude váhat vyzkoušet znecitlivující krém před očkováním, odběry krve, aplikací náušnic apod.,“ říká MUDr. Kadleček na závěr.
(pez)
Zdroj:
http://www.sukl.cz
http://www.ema.europa.eu