Kontakt s močí škodí
Vlhké prostředí společně s dráždivými látkami obsaženými v moči má na pokožku negativní vliv. U inkontinentních pacientů je kůže ohrožena zejména:
- macerací – působením vlhkosti dochází ke změknutí a otoku kůže, která se stává náchylnější k poškození třením i tlakem,
- dermatitidou související s inkontinencí – po dlouhodobém kontaktu s močí kůže zrudne a naruší se povrchové vrstvy,
- bakteriální infekcí – vlhké prostředí v kombinaci se suchou a popraskanou pokožkou vytváří ideální prostředí pro množení bakterií,
- mykotickou infekcí – doprovází ji vyrážka, pálení a svědění, které ustoupí až po antimykotické léčbě.
Potížím raději předcházejte
Zabránit poškození pokožky je bezesporu lepší a snadnější než hledat řešení problémů s narušenou kůží. Je mnoho jednoduchých způsobů, jak toho dosáhnout. Zvládnout to může opravdu každý. Tady je několik tipů, jak pokožku ochránit:
- Vyměňujte pravidelně inkontinenční vložky nebo pleny, nejlépe už při prvním pocitu vlhkosti.
- Udržujte optimální pH pokožky (mezi 4 a 7) používáním přípravků určených pro inkontinentní pacienty.
- Aplikací bariérových prostředků (krémy nebo filmy) kůži ochráníte před přímým kontaktem s močí.
- Dostatečně hydratujte pokožku.
Tři kroky ke zdravější kůži
- Čistěte šetrně. Intimní oblasti hýždí a genitálií potřebují jemnou očistu, nejlépe speciálními vlhčenými ubrousky. Odstraníte jimi účinně nejen zbytky moči nebo stolice, ale zamezíte i vzniku nepříjemného zápachu. Neopomenutelnou výhodou je také jednoduchost používání bez nutnosti oplachu vodou. Vybírejte si ovšem jen ubrousky, které neobsahují alkoholy ani parabeny. Vhodné jsou například vlhčené ubrousky speciálně určené pro tyto účely, které pokožku zklidňují a hydratují. Vyhněte se naopak používání mýdla s vodou. Naprosto nevhodné je také mytí pomocí obyčejných žínek nebo hub na mytí. Svým drsným povrchem mohou na oslabené pokožce způsobit různé trhliny a praskliny.
- Dopřejte kůži komfort a ochranu. Kůže inkontinentních pacientů je vystavena mnoha škodlivým vlivům, které ji oslabují a narušují. Používáním bariérových prostředků pokožku ochráníte před přímým kontaktem s vlhkem, močí nebo stolicí. Podle stavu kůže a stupně inkontinence jsou k dispozici různé bariérové krémy nebo filmy. Složení přípravků věnujte pozornost. Běžné ochranné krémy nedokážou vytvořit dostatečný ochranný film a jejich používání je bez efektu. V péči o inkontinentní pacienty jsou ideální krémy nebo filmy, které podporují hojení, obnovují kožní bariéru a současně chrání před vysoušením. Tyto požadavky splňují například krémy s obsahem zinku a argininu.
- Udržujte pokožku v suchu. Kvalitní inkontinenční pomůcky s prodyšným povrchem a absorpční vrstvou zajistí rychlé odvádění tekutiny a její zadržení. Při lehkém úniku moči stačí používat hygienické vložky. Můžete je nosit ve speciálních fixačních kalhotkách, které vložku udrží na místě. Při silnější inkontinenci dejte přednost inkontinenčním absorpčním natahovacím kalhotkám.
(svat)
Zdroj:
https://nationalincontinence.com/s/SkinCare