Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Život se stomií a mýty, které ho provázejí

Jak poznám že jsem těhotná Nádor na ledvině Operace prostaty Rakovina ledvin Nimesil sáčky Za jak dlouho poznám že jsem těhotná Nemoci tenkého střeva Šok (anafylaktický) 12.1.2015 redakce uLékaře

<p>Život stomiků rozhodně není jednoduchý. Pojďmě se podívat na nejčastější mýty týkající se života se stomií a rakoviny tlustého střeva.</p>

stomie, pomucky
stomie, pomucky

Život stomiků rozhodně není jednoduchý. Pojďmě se podívat na nejčastější mýty týkající se života se stomií a rakoviny tlustého střeva.

Stomik je zdravotně postižený člověk, který má dočasně nebo trvale vyvedeno tlusté střevo, tenké střevo nebo močové cesty na povrch těla. Dochází tím k neovladatelnému vyprazdňování střevního obsahu nebo moči nepřirozenou cestou s použitím stomických pomůcek. Život se stomií tak přináší výrazné zhoršení celkové kvality života, nicméně ho provází řada mýtů, které mají s realitou pramálo společného.

1. mýtus – stomii má člověk po rakovině tlustého střeva

Stomie se vytvoří po nádoru tlustého střeva sice v 63 % případů, v 19 % ale vedou ke stomii také zánětlivá onemocnění střev, komplikace při jiných operacích břicha nebo při léčbě jiných onkologických onemocnění. Mohou to být i úrazy nebo vrozené problémy se střevy nebo konečníkem. Výsledky ukázal dotazník, který vyplnili členové klubů stomiků z celé České republiky v roce 2009. Studii zpracovala společnost STEN/MARK pro české ILCO, což je dobrovolné sdružení stomiků.

2. mýtus – stomie je už navždy

Stomie rozhodně nemusí být navždy. Téměř polovina vývodů tenkého nebo tlustého střeva je časem zanořena. Často bývá také stomie založena jen proto, aby se střeva správně zahojila, což může trvat pár týdnů nebo měsíců. Teprve pokud je konečník nefunkční, je třeba zřídit stomii trvalou. To se někdy může stát i u pacientů, u kterých se zprvu předpokládá zanoření stomie. Trvalé bývají urostomie, tedy vývody z močového měchýře. Nefrostomie – vývody z ledvin jsou zpravidla dočasné.

3. mýtus stomické pomůcky způsobují problémy

Jen pomůcka nevhodná pro daného pacienta může způsobovat problémy. Najít vhodnou pomůcku je ale někdy opravdu nesnadné. S jedním typem pomůcky nevystačí pacient celý život, okolí stomie se mění a mění se i aktivity stomika. Je proto vhodné mít kontakt na zkušenou stomasestru, která pacientovi s výběrem vhodné pomůcky pomůže a naučí ho s ní také správně zacházet.

Je třeba být ale trpělivý, naučit se opravdu dobře zacházet s pomůckami trvá dosti dlouho. Nemocný se často dostatečně nesoustředí, je nepozorný, nepochopí vše, co mu zdravotník říká, nebo mu není dobře, nemá dost sil. Proto je potřebné, aby mu ze začátku někdo pomáhal.

4. mýtus získat stomické pomůcky je problém

Nejvýhodnější je nechat si pomůcky předepsat ve stomaporadně. Zkušení pracovníci stomii zkontrolují a následně vyberou a pacienta naučí používat pro něj nejvhodnější pomůcku. Stomik má právo na zákonem stanovený limit pomůcek, ale pozor – „vyfasované“ pomůcky nelze vracet nebo měnit. Pokud má stomik dobře zvolenou pomůcku a umí s ní zacházet, se stanoveným limitem bez problémů vystačí.

Stomické pomůcky můžeme také zakoupit – jejich cena ale bývá poměrně vysoká. Také je může předepsat praktický nebo odborný lékař. Praktickému lékaři ale musí pacient předložit písemné doporučení, jakou pomůcku mu zvolila a vyzkoušela stomasestra. Pomůcky se předepisují maximálně na dobu 3 měsíců. Těsně po operaci je výhodnější předepisovat pomůcky na období kratší, protože se stomie mění.

5. mýtus – raději umřu než žít se stomií

Pouze nejistota a neznalost budí strach. Když lékař sdělí pacientovi diagnózu, která vede k vytvoření vývodu, je to vždy šok. Už pojmenování nemoci, většinou rakoviny, budí hrůzu. Nehledě na obavy z toho, jak se dá se stomií žít a jak nás bude přijímat okolí.

Inzerce

Ti, co znali někoho, komu byl vývod vytvořen před 30 a více lety, mají ze stomie největší obavy. Tehdy byl člověk opravdu vyřazen ze společnosti. Nebyly k dispozici kvalitní pomůcky. Pacient používal buničitou vatu, plíny nebo tzv. „jánošíkův pás“, tuhý opasek, ke kterému se připevňovaly pevné igelitové sáčky, často od mléka. Doba ale pokročila a s ní i medicína.

Operace rozhodně nemusí znamenat konec aktivního života, ale jen předěl. Člověk jen potřebuje vědět, jak na to. Jen nedostatek informací vede k nesprávnému rozhodnutí, které se nedá už změnit. Informujte se proto v poradnách, sdílejte své problémy s ostatními a uvidíte, že i se stomií se nechá žít kvalitní život.

6. mýtus – jsem na stomii příliš mladý

Nikdo není na stomii příliš mladý. Pokud vývod vyřeší zdravotní problém, jakým může být například zastavení funkce střev po ozařování, je založení stomie vysvobození. Pacienti jsou ušetřeni řady let bolestí, strachu vyjít mezi lidi a obav cokoli sníst. Stomické pomůcky jsou navíc diskrétní a spolehlivé. Nemocným tak může stomie pomoci vrátit se k normálnímu životu a vykonávat běžné činnosti včetně zaměstnání.

7. mýtus – s vývodem nemohu mezi lidi

Problémy, se kterými se stomici setkávají, patří k určitému tabu, o kterém naše společnost nerada hovoří. Právě proto se neví, že pokud má pacient pro svou stomii zvolenou vhodnou pomůcku a naučí se s ní zacházet a hlavně pokud se s novým způsobem vyprazdňování vyrovná psychicky, může se vrátit k běžnému životu, do zaměstnání, může do divadla i na dovolenou, může létat letadlem, chodit po horách i plavat v moři.

8. mýtus – musím tajit, že jsem stomik

Stomici se nemusí stydět, že jejich závažný zdravotní problém byl dočasně nebo trvale vyřešen vývodem ze střev nebo močovodu. Vždyť když se nyní mluví o problémech s prostatou, o rakovině děložního čípku nebo prsu, proč by se nemohlo mluvit o problémech se střevy a s vyprazdňováním vůbec. Patří to k životu. Věnovat i zažívání a střevům náležitou pozornost je nesmírně důležité. Stomie ztěžuje život, to je zcela jisté. Stomici potřebují určité ohledy. Pokud se nesvěří svému okolí, neřeknou, co potřebují, mají je ostatní často za podivíny, pronášejí necitlivé poznámky, které nepřispívají k dobré pohodě stomika.

9. mýtus – spolky stomiků nemohou novému stomikovi pomoci

Právě naopak, pacientské organizace mohou a umějí pomoci lidem se stejným problémem. V dobrovolném sdružení stomiků ILCO, které v současné době zastřešuje 19 sdružení stomiků v České republice, je řada vyškolených dobrovolníků, kteří vědí, jak pomoci pacientům a jejich blízkým vyrovnat se s novou situací, mobilizovat všechny síly, jak zvládat úskalí života se stomií. O práci dobrovolníků mají zájem zejména ti, kteří ze začátku potkali zkušeného stomika, který jim pomohl zvládnout nesnadné začátky.

Informační a poradenské centrum pro stomiky a lidi s onemocněním střev najdete na adrese Polská 15, Praha 2, nedaleko stanice metra A Jiřího z Poděbrad. Otevřeno je v pondělí od 13.00 do 18.00 hodin a ve čtvrtek od 9.00 do 13.00 hodin, po předchozí dohodě i jindy.

Ing. Marie Ředinová, předsedkyně Českého ILCO, se stomií žije 12 let

Doporučujeme

Čtěte více

Život exkuřáka: co dělat místo kouření?

Pokud jste se úspěšně zařadili do skupiny bývalých kuřáků, určitě často pociťujete...

Život Martínkovy rodiny se otočil naruby

Sedmiletý Martínek žije se svou maminkou Kamilou a tátou Alešem v obci Vrbičany...

Život může být krásný i bez dětí. Opravdu

Doživotní hluboké deprese a alkoholismus – to může být jedno z možných vyústění...

Život naplno s artritidou? Vyvarujte se šesti základních chyb!

Žít kvalitně s revmatoidní artritidou většinou znamená, že se musíte hodně snažit....

Život narkomana po substituční léčbě

I když se člověk rozhodne s drogovou závislostí přestat a vrátit se do normálního...

Život po infarktu

Srdeční infarkt je vážný stav, který stále často končí úmrtím. Přeživší lidé...

Život po odstranění prsu

Odoperování části nebo celého prsu (tzv. ablace) se nejčastěji provádí kvůli...

Život po rakovině: jak začít žít zdravěji

<p>Gratulujeme, přežili jste jednu z nejobávanějších nemocí – zhoubné nádorové...

Život s hepatitidou: zácpa bývá závažný problém

Ačkoliv zácpu většina z nás vnímá pouze jako přechodný břišní dyskomfort, pro...

Život s následky klíšťové encefalitidy

Paní Jiřina Kolářová, která své zkušenosti stručně vylíčila v rubrice "Diskuze",...

Život se žlutou kůží

Žloutenka je někdy zaměňována a ztotožňována s virovým zánětem jater, hepatitidou....

Život si řídíme sami – jen na nás záleží, zda sáhneme po drogách

Mnozí z nás se jistě zamyslí nad tím, čím je dáno, že někdo k drogám sklouzne...

Život závislého lze prožít i bez drog

Když se mluví o závislosti, často se rozumí samo sebou, že jde o závislost na...

Životní optimismus chrání srdce

Také už jste slyšeli, že smích prodlužuje život? Podle nedávno publikované kanadské...

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Lupénka může člověka přimět k zamyšlení nad sebou samým a také nad tím, jak...

Životní prostředí těhotných žen ovlivňuje riziko alergie u jejich dětí

U více než poloviny astmatiček se v průběhu těhotenství jejich onemocnění zhoršuje,...

Životní styl – důležitá součást léčby dyslipidemie

Dyslipidemie neboli příliš vysoká hladina škodlivého cholesterolu v krvi je...

Životní styl a prostata

Předchozí styl života a jeho změna při projevech benigní hyperplazie prostaty...

Žloutence se v Evropě daří

Přes veškerou osvětu a snahy mnoha lékařů a vědců se hepatitidě stále daří komplikovat...

Žloutenka a alkohol: opravdu špatná kombinace

Zatímco těžší pijani mají daleko vyšší riziko poškození jater například cirhózou...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Šumění v uchu

Dobrý den přeji, už asi 6 dnů mi šumí v uchu, není to pravidelně ( je to pocit,...

Opakovane vyskakuje koleno

Dobry den, zhruba pred mesicem mi pri fotbale vyskocilo leve koleno a okamzite...

Je vůbec možné otěhotnět, dokud nedostanu menstruaci?

Dobrý večer. Mám malého syna (4roky). Vysadila jsem HA před více než týdnem,...

Mgr. Ing. Alexandra Říhová

Ambulance klinického psychologa

Nádorová bolest

Bolesti při nádorových onemocněních jsou nejčastěji dlouhodobé neboli chronické....

MUDr. Jana Chládková

Odborný lékař alergologie a imunologie

Zvýšená hladina ASLO

Dobrý den, již několik měsíců se necítím dobře, vrací se mi menší bolesti v...

Hořkost v ústech

Dobrý den, už delší dobu (2 roky) mě trápí pocit hořkosti v ústech. Nejintenzivnější...

Zvýšená sedimentace

Dobrý den začalo to bolestí v krku ale angína to nebyla.Dostal jsem 3denní antibiotika...

Chronická bolest

Dobrý den,již přes deset let trpím brněním a pálením obou dolních končetin.Veškeré...

Hrozně mi padají vlasy

Dobrý den,je mi 57 roků,před 2 roky jsem přestala brát antikoncepci a začala...

Tasemnice

Dobrý den,dnes mi stolicí vyšlo z těla něco,co bylo asi dvacet cm dlouhé,a vypadalo...

MUDr. Hana Albrechtová

Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost

Co všechno vás čeká po operaci křečových žil

Chystáte-li se vyřešit problém s křečovými žilami operací, připravte se na okolnosti,...

Nebojte se vysazení antikoncepce

Budu mít problém otěhotnět? Jak dlouho mám po vysazení antikoncepce vlastně...

Hnisave očičko a zkažený heřmánek

Dobrý den, mám 3 měsíčního syna, který měl trochu zahnisané očičko, dle rady...

Křeče v noze

Dobrý den. Mamča má občas slabé křeče v pravé noze i oteklý pravý kotník. v...

Nechráněný styk a možnost otěhotnění

Dobrý den 29 června do 31 jsem měla pouze slabou menstruaci a 30 června byl...

Inzerce
Poslat e-mailem
{}
Inzerce
×