Zlepšete revma sportem: plavání
Vůči kloubům je pohyb ve vodě velmi šetrný. Voda nadlehčuje a současně tlumí nárazy. Pokud má příjemnou teplotu, příznivé účinky se znásobují – zmírňuje se bolest.
V našem miniseriálu o vhodných pohybových aktivitách u revmatických onemocnění proto nemůžeme vynechat plavání a cvičení ve vodě.
Voda kloubům svědčí
Že plavání nemocným kloubům vůbec nevadí, ba dokonce prospívá, je známo snad odjakživa. Voda nadnáší, a proto jsou naše klouby zatíženy mnohem méně než při pohyb na suchu. I proto jde o velmi vhodnou aktivitu pro osoby s nadváhou a obezitou, cvičení ve vodě je součástí rehabilitace po úrazech a operacích. Přinášíme několik postřehů a tipů užitečných pro ty, kdo mají bolavé klouby a chtějí pro sebe něco sportem udělat.
Devět rad do začátku
- Plavání pomáhá zlepšovat pohyblivost, šetrně posiluje svaly, čímž stabilizuje klouby.
- Optimální teplota je základ. Zapomenout byste měli na bazén se studenou vodou. Ale ani příliš teplá voda není ideální, vyšší teplota může aktivovat zánět a urychlit tak poškození chrupavky. Nejlépe je poradit se předem s lékařem-revmatologem.
- Jakékoli pohybová aktivita je tabu v případě akutního zánětu kloubu s bolestí, zarudnutím a proteplením. Platí to i o kondičním plavání nebo o cvičení ve vodě.
- Pokud se chystáte do lázní – i když vás tam neposlal lékař, poraďte se s ním, jaké aktivity jsou pro vás nejvhodnější. Zeptejte se ho, kolik času doporučuje trávit ve vodě, a jak by měla být teplá. Onemocnění pohybového systému je celá řada a neexistuje paušální doporučení pro všechny stavy.
- Pokud vás zaujalo cvičení ve vodě, neupisujte se hned na celý kurs, aniž byste si jednu lekci vyzkoušeli. Poraďte se též se cvičitelem, řekněte mu, s čím se léčíte. Běžné kursy akvaaerobiku a podobných aktivit jsou koncipovány primárně pro zdravou populaci. Informujte se u svého lékaře-revmatologa, kde nabízejí cvičení ve vodě pro revmatiky.
- Speciální kursy plavání a cvičení ve vodě pro revmatiky mají i výhodu speciálního vybavení, například odlehčujících návleků nebo vest, tak, aby zatížení nosného systému bylo jen minimální. Znásobit účinek plavání mohou pomoci třeba i ploutve.
- Poraďte se s lékařem nebo rehabilitační sestrou i o vhodném plaveckém stylu. Obvyklá „prsa“ nejsou vždy ideální, mohou nadměrně zatěžovat krční páteř. Některým může více vyhovovat kraul, fyzioterapeuti doporučují často znak.
- Nestyďte se přihlásit se do (nejlépe specializovaných) kursů plavání pro dospělé – mnozí trenéři jsou zároveň sportovní nadšenci a rádi poradí, jak se vyhnout zbytečným chybám, například špatnému držení těla ve vodě.
- Jako u většiny ostatních disciplín přináší i u plavání cvičení ve skupině větší radost.
(jav)