Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zlepšete svůj přístup k léčbě – poradíme proč a jak!

Správná léčba 10.12.2015
redakce uLékaře

Neberete léky podle předpisu a uvědomujete si to? Pak nastal čas s tím něco udělat! Upřímný dialog s lékařem a opravdová snaha změnit postoj vůči doporučené terapii mohou dokázat mnoho.

Neberete léky podle předpisu a uvědomujete si to? Pak nastal čas s tím něco udělat! Upřímný dialog s lékařem a opravdová snaha změnit postoj vůči doporučené terapii mohou dokázat mnoho. 

Odhaduje se, že pouze polovina pacientů v České republice užívá léky správně a řídí se radami lékaře. Proč tomu tak je a jakým způsobem se dodržování léčby zjišťuje, o tom se můžete dozvědět mnohé v našich předchozích článcích. Nyní se zaměříme na další, a dost možná nejzásadnější ze série otázek spojených s adherencí: Jak situaci zlepšit?

Co můžete udělat sami

Sestavili jsme seznam nejčastějších důvodů, proč pacienti neberou léky, a připojili jsme k nim rovnou i tipy pro zlepšení.

  • Zapomínání. Napište si upomínku do mobilu, papírek na lednici nebo na noční stolek. Spojte si v hlavě užívání léků s jinou pravidelnou aktivitou – ranní prášek ke kávě, večerní tabletku před čištěním zubů a podobně.
  • Lenost. Máte mnoho přípravků, jejichž braní je pro vás otravné a zdržuje vás? Pořiďte si lékovku! Jednou za týden se přinuťte vyloupat pilulky na 7 dní dopředu, rozdělit je do krabičky a braní prášků se pro vás rázem stane otázkou tří vteřin.
  • Obava z kombinování. Nyní máme na mysli především alkohol. Aby se nepřipravil o zážitek z dlouho plánovaného večírku, rozhodne se často pacient předčasně ukončit léčbu antibiotiky nebo preparáty předepsanými psychiatrem. V tomto případě vám nenabídneme nic jiného než zdvižený varovný prst. Opravdu stojí pár piv za takový hazard s vlastním zdravím?
  • Experimentování. „Co když si vezmu jen půlku nebo si dám pár dní pauzu? Stane se něco?“ Čeští pacienti často berou rady lékaře spíše jako doporučení. Naslouchají médiím a názorům okolí a terapii si upravují podle sebe. Nejvíce se to týká lidí s chronickými bezpříznakovými chorobami, jako je například vyšší krevní tlak. Právě u nich je však léčebná kompenzace naprosto zásadní. Že se teď cítíte zdraví? Berte léky, aby to tak i zůstalo!

Kdy se obrátit na odborníka 

S následujícími aspekty nonadherence si sami neporadíte, do problému tedy musí vstoupit doktor. Vaším úkolem však bude jej o to požádat.

  • Nedůvěra v léčbu. Může vycházet z nedostatku informací o nemoci či o léku, z toho, že necítíte zlepšení, nebo z názorů okolí. Svěřte se lékaři se svými pochybami. Žádný dobrý doktor by je neměl brát na lehkou váhu.
  • Nepochopení terapeutického režimu. Vysvětlili vám užívání léku nejasně? Zapomněli jste něco cestou domů? Marně se snažíte rozpůlit kapsli nebo se vám pletou preparáty dohromady? Nestyďte se ptát – poradí vám lékař, sestra, někdy i lékárník. Pokud máte tyto problémy dlouhodobě, měl by doktor zasvětit do léčby i jiného člena vaší rodiny, vezměte ho tedy s sebou.
  • Příliš mnoho prášků. Po domluvě se může lékař pokusit vám nějaké léky ubrat, případně terapii zjednodušit – předepsat větší dávky méně často atd. Ne vždy je to ale možné. V takovém případě vám aspoň pomůže napsat přehledný seznam, a pokud je třeba, vysvětlí léčebný režim někomu z rodiny.
  • Vysoké ceny. Existence tzv. generik – přípravků s různými názvy, ale stejnou účinnou látkou – vede k tomu, že se ceny na trhu s léky vyvíjí a různí. Zatěžují vás vysoké doplatky? Neplatí to vždy, ale často je možnost poohlédnout se po levnější variantě a požádat lékárníka, aby preparát nezaměňoval.
  • Nežádoucí účinky. Hlaste je lékaři, a to hned! Dopady, které komplikují život, jsou u mnoha léčiv velmi běžné. Často se dají vyřešit výměnou za přípravek z jiné skupiny, ale s podobným účinkem. Kašlete-li, jste ospalí, bez nálady nebo jste třeba začali tloustnout, svěřte se. Doktor uvidí, co se dá dělat.

Zodpovědnost se vyplácí 

Ukázali jsme vám, na čem zapracovat, aby se vaše celková adherence k léčbě zlepšila. Možná se ale ptáte: „Proč vlastně?“ Nahlédněte spolu s námi do výsledků vědeckých studií, které porovnávají léky s placebem (neúčinnou cukrovou pilulkou) a zároveň měří i úroveň adherence. Pacienti během těchto výzkumů sami nevědí, zda berou neúčinný či účinný preparát. Po vyhodnocení dat se však obvykle ukáže, že pečlivé dodržování terapie vede k jejím lepším výsledkům – a to i u osob užívajících „jalové“ pilulky! Že je to nesmysl? Ani náhodou. Kromě psychologického efektu poctivého léčení sem vstupuje i fakt, že lidé zodpovědní k léčbě se obecně více zajímají o své zdraví a jsou schopní se přizpůsobit své nemoci i novému životnímu režimu. Místo odmítání berou chorobu jako výzvu. Zkrátka se k problémům staví aktivně a zodpovědně. 

(luko)

Zdroje: http://www.remedia.cz/Clanky/Prehledy-nazory-diskuse/Adherence-k-medikamentozni-lecbe-znama-neznama/6-F-Gb.magarticle.aspx

Cooper C., Carpenter I., Katona C., et al. The AdHOC Study of older adults’ adherence to medication in 11 countries. Am J Geriatr Psychiatry 2005; 13: 1067–1076.

Simpson S. H., Eurich D. T., Majumdar S. R., et al. A meta-analysis of the association between adherence to drug therapy and mortality. BMJ 2006; 333: 15.

Horwitz R. I., Horwitz S. M. Adherence to treatment and health outcomes. Arch Intern Med 1993; 153: 1863–1868.

Doporučujeme