Řídnutí kostí neboli osteoporóza je chronické kostní onemocnění, při kterém dochází k úbytku kostní hmoty a následkem toho ke zvýšené křehkosti kostí a vystupňované náchylnosti ke zlomeninám.
Nemoc obvykle nepůsobí výraznější problémy. Po delší době jejího trvání však můžete pozorovat bolesti zad, ztrátu na váze nebo změnu držení těla. Ve velkém množství případů je však prvním projevem nemoci až zlomenina.
Hledejte příčinu své zlomeniny. Obzvlášť když vznikla, ani nevíte jak
Typickou osteoporotickou zlomeninou je zlomenina krčku stehenní kosti – odhaduje se, že v ČR ročně dojde v souvislosti s osteoporózou k více než 16 tisícům zlomenin horní části stehenní kosti.
S osteoporózou také bývají spojovány deformity obratlů či zlomeniny předloktí a zápěstí.
Příčinou zlomenin bývá obvykle pád, u závažnějších forem osteoporózy však stačí i menší násilí, a ke zlomeninám tak může dojít například při pouhém sezení, stání, kašli či objetí.
Tichý zloděj kostí napadá nejen něžné pohlaví
Osteoporóza bývá často pozorována hlavně u žen po menopauze, často se na ni přijde také při léčbě rakoviny prsu.
Nevyhýbá se však ani mužům, zejména ve věku nad 70 let se výskyt u obou pohlaví téměř vyrovnává.
Odhaduje se, že v České republice trpí osteoporózou 15 % mužů a 33 % žen ve věku nad 50 let, s věkem výskyt nadále stoupá (ve věku nad 70 let je již postiženo 39 % mužů a 47 % žen).
Řídnutí kostí může být spojeno s menopauzou i vyšším věkem
K rozvoji onemocnění může dojít z více důvodů.
Poměrně často se vykytuje tzv. postmenopauzální osteoporóza – u žen po menopauze totiž dochází ke změnám hladin pohlavních hormonů (konkrétně estrogenu) a v důsledku toho se rozvíjí osteoporóza.
Dalším typem je senilní neboli involuční osteoporóza. Ta postihuje obvykle osoby ve věku nad 70 let a její výskyt je mezi ženami i muži poměrně vyrovnaný.
Sekundární osteoporóza vzniká v důsledku působení různých rizikových faktorů – například při užívání některých léků nebo v souvislosti s jiným onemocněním (poruchami žláz s vnitřní sekrecí, onkologickým onemocněním, nemocemi ledvin či jater a mnohými dalšími).
V neposlední řadě je nutno jmenovat i idiopatickou osteoporózu, při které dochází k rozvoji onemocnění bez zjevné příčiny.
Jak mohu sám/sama přispět k prevenci osteoporózy?
Některé faktory (např. ženské pohlaví, vyšší věk, onemocnění spojená s osteoporózou) nelze ovlivnit, současně však existují také ovlivnitelné rizikové faktory, které mohou mít vliv na rozvoj onemocnění:
- kouření a nadměrné užívání alkoholu – oba tyto faktory negativně ovlivňují stav kostní hmoty,
- tělesná váha – nízké BMI souvisí s nízkou hodnotou kostního minerálu, obezita také bývá uváděna jako rizikový faktor osteoporózy,
- výživa – preventivním faktorem pro vznik osteoporózy je dieta s dostatkem vápníku, vitamínu D a bílkovin,
- fyzická aktivita – pravidelná přiměřená fyzická aktivita pomáhá zabránit ztrátě tvorby kostní hmoty, cvičební programy pro osoby s osteoporózou se zaměřují na správné držení těla, rovnováhu, chůzi, koordinaci či zpevnění svalstva.
Jak ovlivnit osteoporózu? Snadněji, než to na první pohled vypadá
Osteoporóza není nutnou součástí stáří, nejdůležitějším preventivním faktorem je dosažení co možná nejvyššího množství kostní hmoty již v časné dospělosti – toho lze docítil dostatečnou fyzickou aktivitou a vhodnou výživou.
Pokud máte obavy, že by u vás mohlo dojít k osteoporotické zlomenině, existují speciální algoritmy, dle kterých lze určit riziko osteoporotické fraktury u konkrétní osoby. Stav kostí lze hodnotit pomocí zobrazovacích metod, využívají se k tomu také laboratorní vyšetření.
Důležité je, abyste přítomnost osteoporózy neřešili až při zlomenině – ztrátu kostní hmoty lze ovlivnit změnou diety, životního stylu i podáváním léků.
Po zlomenině řešte řídnutí kostí dvojnásob
Pokud u vás ke zlomenině související s osteoporózou již došlo, na řešení její příčiny byste se měli zaměřit o to více. Po první zlomenině se totiž zvyšuje riziko, že dojde k dalším.
U některých osob se po zhojení zlomeniny postupně bolesti zmírňují, u jiných však přetrvávají dlouhodobě. Dalším problémem může být také pociťovaná ztuhlost a obtíže při pohybu. Ve vyšším věku pak také mohou zlomeniny představovat závažnější problém – senioři se častěji potýkají s obtížnějším hojením, srůsty nebo znovuzlomením.
Statistiky navíc udávají, že osteoporotické zlomeniny krčku stehenní kosti jsou v 10–20 % příčinou smrti do 1 roku. Tyto skutečnosti dokazují, že se jedná o onemocnění, které bychom neměli brát na lehkou váhu.
Mohli byste být ohroženi osteoporózou a lomivostí kostí? Udělejte si kontrolu rizika onemocnění osteoporózou zde.
(viv)
Zdroje:
https://www.webmd.com/osteoporosis/guide/default.htm
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2018/05/05.pdf