Covid-19 – nebezpečí nejen pro kardiaky a cukrovkáře
Mezi skupiny obyvatelstva s vyšším rizikem závažného průběhu onemocnění covid-19 a úmrtí na něj patří obecně lidé nad 60 let a s chronickými nemocemi, jako je např. cukrovka, srdečně-cévní či respirační onemocnění, ale také pacienti s onkologickou diagnózou. Velmi zranitelnou skupinou jsou také obézní spoluobčané a osoby s vysokým krevním tlakem.
Celou situaci navíc ztěžuje fakt, že pacienti z obav před nákazou vynechávají preventivní prohlídky u lékaře, ba co víc, v případě potíží odmítají i potřebná vyšetření.
Na nákazu novým koronavirem umírá 10 až 15 % kardiaků
Srdečně-cévní choroby, hlavně srdeční selhání a ischemická choroba srdeční, byly v České republice nejčastější příčinou úmrtí i před pandemií. Potíže se srdcem jdou většinou ruku v ruce s obezitou a doprovází je i přidružená onemocnění, především vysoký tlak krve a cukrovka. V případě nákazy novým koronavirem tak hrozí vysoké riziko rozvoje jejich komplikací. Vir totiž u těchto pacientů vyvolává závažný zánětlivý stav s častým poškozením plic a nedostatečnou dodávkou kyslíku pro srdce. Podle statistik nákaze podlehne 10–15 % kardiaků.
Snížená imunita zvyšuje u cukrovkářů riziko komplikací
Cukrovka je jednou z nejrozšířenějších nemocí dnešní doby, jen v České republice ji trpí každý dvanáctý člověk. Její úskalí v souvislosti s covidem-19 představuje skutečnost, že špatně léčená cukrovka zvyšuje násobně riziko úmrtí na covid-19.
Pokud je však cukrovka dobře kontrolována, bývají hladiny krevního cukru srovnatelné s hodnotami u zdravých lidí a riziko komplikovaného průběhu nákazy se významně snižuje. U cukrovkářů jsou tedy zásadní pravidelné kontroly krevního cukru, důsledná léčba a pozitivní ovlivnění dalších rizikových faktorů souvisejících s cukrovkou.
K úspěšné léčbě cukrovky přispívá rozvoj technologií pro sledování krevního cukru a moderní léky, například ze skupiny gliflozinů. Ty nejenže upravují hladinu cukru v krvi, ale navíc u nich byla prokázána schopnost chránit srdce a cévy. Z jejich účinku tak profitují nejen cukrovkáři, ale také pacienti se srdečním selháním.
Se svým lékařem zůstaňte v kontaktu
Je zcela pochopitelné, že pacienti s chronickými nemocemi mají v této době strach o své zdraví. Z obav před nákazou se vyhýbají zdravotnickým zařízením, čímž si však mohou paradoxně ještě ublížit. Dnes, více než kdy dříve, je důležité, mít své chronické onemocnění pod kontrolou.
Nerušte preventivní prohlídky, nevysazujte léčbu a zásobujte se pravidelně užívanými léky pro případ nečekané karantény. Dodržujte všeobecné zásady zdravého životního stylu a buďte se svým lékařem v kontaktu i v případě, že nemáte momentálně žádné potíže. Zájem pacienta a jeho dobrá spolupráce s lékařem mohou v případě nákazy novým koronavirem významně přispět k lehčímu průběhu nemoci.
(mraf)
Zdroje:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/people-with-medical-conditions.html
https://www.nature.com/articles/s41569-020-0413-9
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/odbornici-apeluji-aby-vakcinu-prednostne-dostali-i-kardiaci/1988561