Detox během gravidity? Zbytečný hazard!
Nastávající matky mají často dojem, že by toho pro své tělo měly udělat víc než jen myslet na zdravou stravu. Láká vás módní vlna všemožných detoxikačních kúr? Zkuste odolat – průběh těhotenství může negativně ovlivnit opravdu cokoli.
Očista hladem zakázána
V těhotenství rozhodně zapomeňte na pročištění organismu hladověním. Stane se, že vás tělo k omezení příjmu potravy samo nutí. Zejména v prvním trimestru, kdy bývá nevolnost nejvýraznější a v některých případech znemožňuje adekvátní konzumaci jídla. Ale neodvozujte z toho žádné teorie, snažte se jíst vyváženě a pestře. Co vás může potkat, pokud se rozhodnete záměrně hladovět?
- Vrozené vývojové vady plodu.
- Předčasný porod.
- Poruchy laktace.
- Další zdravotní problémy na straně matky – řídnutí kostí, poruchy krvetvorby apod.
Raději bez bylin
Bylinky bývají vítaným pomocníkem v léčbě drobných neduhů, ale pro těhotné mají jednu zásadní nevýhodu: Zatímco průmyslově vyráběná léčiva jsou před vstupem na trh důkladně testována a také zařazena do kategorií podle rizika užívání v těhotenství a při kojení, u bylinek tomu tak není. Ty si rostou, jak chtějí, a syntetizují řadu chemikálií, z nichž mnohé si nezadají s těmi nejškodlivějšími léky. Bylinný neznamená neškodný, to je velký omyl. Navíc je u rostlin naprosto nemožné stanovit bezpečnou dávku, protože síla účinných látek se výrazně liší podle podmínek pěstování. Proto se bylinkám raději oklikou vyhněte, zejména šalvěji. Bezpečný je pouze maliník, máta a zázvor.
Stravou k rovnováze
Pokud máte představu, že pro zdraví je důležitá vnitřní čistota organismu, spoléhejte na svá játra a ledviny. Máte-li tyto orgány zdravé, zvládnou to samy. Nesmíte jim ovšem zbytečně přidělávat práci. Vyhýbejte se všemu, co je škodlivé nebo diskutabilní. Vyhledávejte kvalitní potraviny bez aditiv. Mnohá jsou sice neškodná, ale často nahrazují skutečné živiny a to je v těhotenství velká nevýhoda. Omezte i uzeniny, mořské ryby, nejezte syrové maso a vejce ani plísňové sýry. V žádném případě nepijte nepasterizované mléko! A co si naopak beze strachu dopřávat?
- Jezte ovoce a zeleninu, obsahují vitamíny a vlákninu. Pomohou vám při trávení a dodají i minerály.
- Železo si berte z živočišných zdrojů, protože rostlinné jsou těžko vstřebatelné.
- Důležitý je i dostatek vitamínu D a zásadní je kyselina listová.
Vitamíny pro těhotné jsou dobrá volba, ale klasickým vitamínovým mixům se vyhýbejte.
Se zelenými dobrotami opatrně
Přestože v internetových recenzích najdete mnoho žen, které spokojeně konzumují zelený ječmen či řasy dlouhodobě, a to i v období těhotenství, nelze jejich užívání doporučit. Pokud se budete držet výše uvedených rad, nebudete je potřebovat. Problém je, že u přírodních produktů nelze garantovat konstantní obsah ani absenci škodlivin. Tyto produkty mohou navíc způsobit dráždění střevní sliznice, která je v těhotenství velmi citlivá, což vede k průjmům. Pak se ztrácejí živiny a může docházet ke kontrakcím dělohy.
Zdroje: http://www.livestrong.com