Dětské astma: závod o čas
Možná to znáte z vlastní zkušenosti – dítě mívá časté záchvaty kašle, občas slyšíte i sípot. Opakované záněty dýchacích cest jsou už něčím téměř normálním. Jenže pozor! Tyto a další potíže mohou u vašeho dítěte signalizovat nastupující astma
Proč se dusí?
Astma je chronické zánětlivé onemocnění průdušek. Dochází při něm ke zvýšené produkci hlenu, otoku sliznice, kontrakcím hladkého svalstva a tím k zúžení průdušek. Průchod vzduchu plícemi je ztížen (zejména při výdechu), což dítěti způsobuje dechové obtíže různého stupně. Astma nelze vyléčit, je ale možné dostat ho pod kontrolu. Čím dříve je u vašeho dítěte onemocnění odhaleno, tím dříve jsou přijata účinná opatření a léčba je úspěšnější.
Výmluvné projevy
Astmatické obtíže se mohou projevovat při různém stupni zátěže, nebo dokonce v klidu. Projevy mohou být trvalé nebo mohou ustupovat a znovu se objevovat. Příznaky astmatu především zahrnují:
- záchvatovitý kašel,
- dušnost,
- sípot,
- pískot při výdechu,
- pocit tíže na hrudi,
- zrychlené dýchání.
Kdo je viníkem?
Astma je nejčastější chronické onemocnění dětského věku. V ČR jím trpí asi 8 až 15 % dětí a počet nemocných stále narůstá. Za tímto onemocněním není nějaký psychologický problém, jak se někteří lidé domnívají. Stresující nebo emočně vypjaté situace mohou být pouze spouštěčem, mohou tedy záchvat vyvolat nebo zhoršit, nejsou ale příčinou onemocnění. Na vzniku a rozvoji astmatu se podílí více faktorů:
- alergie,
- dědičné dispozice,
- znečištěné prostředí,
- časté infekce dýchacích cest,
- stres,
- kouření a další.
Včasná léčba je nutností
Dětské astma často probíhá bez povšimnutí až do rozvoje závažnějších příznaků. Nemoc v 80 % případů začíná do 5 let věku. Projevy astmatu nejsou vzácností ani v kojeneckém či batolecím věku, což někdy ztěžuje a zpožďuje jeho rozpoznání i o několik let. Tím je však oddálena i léčba, může dojít k přestavbě sliznice dýchacích cest, a tím k nevratnému poškození funkce plic.
(mzm)
Zdroje: www.ehow.com