Detoxikovat játra je nesmysl. Jak o ně skutečně pečovat?
Játra si zaslouží naši výjimečnou pozornost: jsou naším největším vnitřním orgánem, největší trávicí žlázou a mají největší regenerační schopnost. A rozhodně jsou orgánem nejvíce zatěžovaným – naším životním stylem a zejména stravou. Jak o játra správně pečovat a pomoct jim s regenerací?
Nestíháte? Přečtěte si hlavní body článku:
- Detoxikační kůry jsou spíš marketingový tah. Játra umějí skvěle regenerovat sama o sobě.
- Játrům dělá dobře kurkuma či ostropestřec, zelená zelenina a bylinky.
- Na problémy s játry nás upozorní tmavá moč, vyčerpání či problémy s kůží.
- Dobré funkci jater prospívá pohyb, díky kterému víc proudí krev a tělo se snáz zbavuje toxinů.
–-
K čemu jsou játra?
Pro řadu lidí jsou játra orgánem, který se zmiňuje v souvislosti s alkoholem a jeho odbourávání. Játra přitom mají řadu důležitých funkcí.
1) Podílejí se na udržování stálé hladiny krevního cukru. Pohotově uvolňují glukózu při nedostatku krevního cukru. Při nadbytku naopak snižují játra glykemii ukládáním glukózy ve formě glykogenu.
2) Tvoří většinu našich nezbytných bílkovin. Nejen pro tvorbu svalů.
3) Tvoří žluč a tím se podílejí na trávení tuků.
4) Jsou zásobárnou řady vitamínů, zejména A,D,E a K, železa, …
5) Tvoří a uvolňují velké množství tepla. Tím se podílejí na udržování stálé tělesné teploty.
6) Vytvářejí i některé hormony, například angiotenzinogen. Tím se podílejí na regulaci krevního tlaku. Jiné hormony naopak deaktivují.
7) Zajištují, že léky mají svůj správný účinek.
8) Podílejí se na správném fungování imunitního systému.
Jak podpořit činnost jater?
Svým játrům pomůžeme konzumací potravin s vysokým obsahem vlákniny a antioxidantů. Mezi velmi vhodné, pro játra zdravé potraviny patří např. listová zelenina, brukvovitá zelenina (brokolice, květák), rukola a bylinky jako pampeliška, kopřiva, ostropestřec mariánský, kurkuma. Kurkumu můžeme používat jako koření k dochucení pokrmů. Silymarin (ostropestřec) se prodává formou potravinových doplňků, ale i jako čajové směsi či oleje.
Omezit je vhodné naopak kofein, alkohol, uzeniny, smažená jídla, průmyslově zpracované potraviny. Popíjet místo alkoholických nápojů můžeme pampeliškové nebo kopřivové čaje. A místo zakoupených polotovarů uděláme nejlépe, když si co nejčastěji uvaříme zdravé jídlo sami doma.
Játra, která trpí
Varovným příznakem, že játra nefungují zcela tak, jak by měla, jsou:
- pocity únavy,
- vyčerpání,
- ztráta chuti k jídlu,
- nadýmání,
- tmavé skvrny na kůži,
- svědění kůže,
- potíže se soustředěním,
- tmavá moč,
- zežloutnutí očního bělma nebo kůže,
- úbytek váhy.
Pokud na sobě pozorujeme jakýkoli z těchto příznaků, je čas vyhledat lékaře, aby udělal celkové vyšetření a jednoduchým krevním testem zkontroloval funkci jater.
Sklenka jedu na zdraví?
Smutným a velmi varovným faktem je, že v České republice je vysoká spotřeba alkoholu. Sklenička vína nebo vychlazeného piva se často vnímá jako součást kultury. Nicméně je na nás, zda chceme jít s davem, a nebo naopak jít příkladem a být zdravý.
Těžko si připouštíme, že alkohol na naše tělo působí vždy jako jed. Při nevhodném životním stylu se může zdravá tkáň jater přeměnit v tuk, postupně až ve vazivo, nefunkční tkáň. A od toho už je pouze malý krůček ke vzniku obávané a bohužel velmi časté choroby – cirhózy jater. V ČR na tuto diagnózu umírá ročně kolem 2000 lidí.
Játra mají naštěstí mimořádnou regenerační schopnost. K obnově jejich činnosti stačí jen 25% zdravé plochy jater.
Lék nejen na kocovinu? Sport!
Játrům pomáhá nejen úprava jídelníčku, ale také pravidelný pohyb. Rozprouděná krev se víc pumpuje a filtruje přes játra, která se víc zbavují toxinů a nežádoucích látek. Stejně tak je důležité omezení stresu v našem životě, což pozitivně ovlivní naše tělo i mysl. Dobrá zpráva je, že na nápravu životního stylu není nikdy pozdě a naše játra rychle regenerují. Odvděčí se nám větším množstvím energie, zdravou pletí, silnější imunitou, lepším trávením a také dobrou náladou a bystrou myslí.