Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Dětská rýma: více druhů, ale stejné trápení

redakce uLékaře

Ucpaný nos, potíže s dýcháním, rozmrzelost či nespavost. To vše umí způsobit rýma. Nepříjemným onemocněním bývá zejména u těch nejmenších. Tento problém ale není vždy stejný, různit se může délka trvání i způsob léčby rýmy.

Ucpaný nos, potíže s dýcháním, rozmrzelost či nespavost. To vše umí způsobit rýma. Nepříjemným onemocněním bývá zejména u těch nejmenších. Tento problém ale není vždy stejný, různit se může délka trvání i způsob léčby rýmy.

Akutní stav u miminek

Akutní rýma je obvykle zpočátku virová. Na takto narušenou sliznici ale může snadno nasedat bakteriální infekce. Závažná bývá především u novorozenců a kojenců, kteří mají nezralou imunitu, a navíc potřebují mít průchodný nos kvůli kojení. Jak problém poznat?

  • Děti jsou neklidné.
  • Mohou mít vysokou horečku.
  • Špatně spí, mělce dýchají.
  • Mají objemný výtok z nosu, který polykají, ale často i vdechují, což může způsobit zhoršení jejich stavu.
  • Jestliže se nedaří kojení, ohrožuje kojence dehydratace a podvýživa.

Hlavní je zprůchodnit nos 

Nejdůležitější je pravidelné odsávání sekretu. Podle možností (zejména věku dítěte) pak i snižování teploty, dostatečná hydratace a zvlhčování vzduchu. Nosní kapky volíme raději takové, které účinkují jen jako výplach a ošetření nosní dutiny. Na trhu jsou prosté roztoky soli, sterilizovaná mořská voda a přípravky z léčivé termální vody. U starších dětí je sice situace jednodušší, ovšem s příchodem do mateřské školy jsou tyto infekce četnější. I zde je klíčové pravidelné a jemné smrkání.

Pozor na komplikace

Akutní rýmy může doprovázet především infekce středouší a vedlejších nosních dutin. Prozradí je především bolest obličeje nebo ucha. Při těchto potížích je potřeba o to více dbát na zmírnění otoku horních cest dýchacích, který tyto stavy způsobuje. Bez pomoci lékaře se ale již neobejdete.

Dlouhodobé smrkání školáků 

Chronická rýma bývá jedním z nejčastějších onemocnění dětského věku. Jde o problém spíše větších dětí, u kterých je přítomna dlouhodobá blokáda nosu čili hlenový nebo hlenohnisavý sekret. Postižený huhňá, ve spánku dýchá ústy a někdy i chrápe. Může docházet ke stékání sekretu a sestupu infekce anebo stejně jako u akutní rýmy k zánětu vedlejších dutin nosních. Někdy se na příznacích podílí také zvětšené nosní mandle. U některých dětí dochází stejně jako u dospělých k dlouhodobému zduření nosní sliznice nebo k její atrofii. Zásadní roli v léčbě hrají přípravky, které nosní sliznici čistí a ošetřují. Svůj význam má i otužování, sauna a klimatická léčba.

Maskovaná alergie

Nesmíme zapomínat ani na alergickou rýmu, kterou někdy není jednoduché odhalit. Pozornost si zaslouží hlavně proto, že u jejích malých nositelů je 30–50% pravděpodobnost rozvoje bronchiálního astmatu.

Zdroj: http://www.pediatriepropraxi.cz

http://www.healthline.com

Doporučujeme