Mrzutí kojenci
Na rozdíl od větších dětí, není u kojenců pláč vždy projevem bolesti. A to proto, že nářek je pro takové dítě jediným způsobem, jak vyjádřit všechny své potřeby. Podle čeho se tedy řídit?
- Charakter pláče se mění. Nářek způsobený bolestí zní obvykle jinak než běžný pláč dítěte. Zároveň jej obvykle není možné utišit dudlíkem, lahví, výměnou plen či mazlením.
- Pláč během kojení. Pokud váš potomek křičí při krmení, může trpět například bolestivým zánětem ucha.
- Neutuchající, intenzivní nářek, většinou v pravidelnou denní dobu. Toto chování je často spjaté s kolikou. Obvykle začíná ve věku 2 týdnů, vrcholí v 6. týdnu a poté zvolna ustupuje.
- Křik a zdvihání nožiček k bříšku. Miminko může opět trpět kolikou nebo jiným vážným stavem.
- Neobvyklé ticho. Chronická bolest může z dítěte vyždímat energii. Pak je nezvykle klidné, apatické a někdy se vyhýbá i očnímu kontaktu.
Batolata zlobí uši
V tomto věku již naštěstí umí děti mluvit a bolest vyjádřit slovně – i když se může jednat jen o „au, au“. Také si často tisknou či drží bolestivou část těla. Tahání a tření ouška je u batolat časté. Někdy to upozorňuje na bolest, může se ale jednat také jen o zvyk. Na zánět byste měli myslet, má-li dítě horečku či příznaky nachlazení a začíná si najednou sahat na ucho.
Bolesti těch starších
Chronické či opakující se bolesti u větších dětí a adolescentů bývají běžné. Průzkumy ukazují, že 30–40 % z nich si na bolest stěžuje nejméně jednou týdně. Poraďte se s pediatrem, abyste si byli jistí, že nejde o nic vážného. V případě potřeby je pak vhodné zjistit příčinu bolestí a začít s léčbou.
- Akutní bolest břicha. Potíž, jež se objevila náhle, může být způsobena virovou infekcí, ale i závažnějším stavem – například zánětem slepého střeva. Pokud vám připadá, že bolest je lokalizovaná vpravo od pupku a doprovází ji nevolnost, zvracení a dítě má tendence zaujímat jednu klidovou polohu, s velkou pravděpodobností se může jednat právě o apendicitidu.
- Opakující se bolesti břicha a hlavy. Ustupují-li problémy s břichem po vyprázdnění, bývá na vině zácpa, méně často pak zánětlivé onemocnění střev. Pokud bříško bolí každý den bez známek nevolnosti, zvracení či průjmu, může jít o zvláštní typ migrény. Nebo se může jednat u dětí o častý, ale frustrující stav – chronické návratné bolesti břicha. Potíže s hlavou jsou často spjaty s virovými infekcemi. Ale ty, které se objevují pravidelně, v podobnou denní dobu nebo doprovázejí menstruaci, jsou tzv. migrenózního typu. Migréna se často projevuje také nevolností a přecitlivělostí na světlo.
- Bolesti hrudníku. Objevují se, rychle mizí a znovu se vrací, pokud tlačíte na hrudník? Problémy mohou být způsobeny namožením svalů či zánětem žeberní chrupavky. Často vznikají, když dítě začíná s novým sportem. Pokud hrudník bolí po úrazu, může se jednat o zlomené žebro či kolaps plíce. Trvající bolest je vzácná a může znamenat, že dítě trpí astmatem nebo například zápalem plic. Velmi ojediněle může být bolest na hrudi u dětí způsobena onemocněním srdce. Při doprovodných potížích s dýcháním, omdléváním nebo závratěmi (a to zejména při pohybu) navštivte raději lékaře.
Jak reagovat
Pamatujte na to, že i když lékař nenalezne žádnou tělesnou příčinu bolestí, váš potomek je i tak v nepohodě. Pokud ho bolest trápí častěji během školního týdne, zkuste se zaměřit na to, co se děje v jeho třídě nebo družině. Chronické obtíže byste neměli nikdy ignorovat. Někdy je nutné povolat dokonce speciální tým lékařů, včetně psychologa a specialisty na léčbu bolesti, aby se problémy dětské bolesti vyřešily.
Zdroj: www.webmd.com/children/recognizing-symptoms-children-pain