Hyperprolaktinemie
Hyperprolaktinemie je zvýšená hladina prolaktinu v krvi. Prolaktin je tvořen buňkami předního laloku hypofýzy. Hypofýza je žláza
s vnitřní sekrecí (vyměšováním). Vypadá jako jablíčko, které je stopkou
spojeno s jinou částí mozku, hypotalamem.
Proč je hormon prolaktin pro tělo důležitý?
Prolaktin má v organizmu řadu důležitých funkcí:
- stimuluje růst prsní žlázy,
- řídí tvorbu mléka v době kojení,
- tlumí zrání vajíčka ve vaječníku a tím snižuje možnost oplodnění,
- ovlivňuje udržování vodní a minerálové rovnováhy,
- účastní se některých metabolických dějů,
- má vliv na některé žlázy s vnitřním vyměšováním,
- působí na imunitní systém.
Kde se prolaktin tvoří?
Prolaktin je tvořen buňkami předního laloku hypofýzy. Hypofýza je žláza s vnitřní sekrecí (vyměšováním). Vypadá jako jablíčko, které je stopkou spojeno s jinou částí mozku, hypotalamem. Hypofýza se dělí na přední část (adenohypofýzu), tvořící 2/3 jejího objemu, a zadní část (neurohypofýzu).
Průměrné rozměry hypofýzy jsou 15×10×6 mm, váha 500–900 mg. V těhotenství narůstá do dvojnásobného objemu a je zvětšená také v období puberty, což je důležité při posuzování jejího zobrazení při vyšetření magnetickou rezonancí.
Jaké je množství prolaktinu v krvi?
Množství prolaktinu v krvi je obvykle velmi malé, proto se udává jeho výše v počtu mezinárodních jednotek (IU). Zvýšená hodnota znamená u žen vyšší množství hormonu než 500–800 tisícin IU v jednom litru krve. U mužů je hranice nižší, 200–500 tisícin IU/l.
Výskyt zvýšené hladiny prolaktinu je stejně častý u žen i u mužů. U mužů však bývá méně často zjištěn pro později se vyskytující příznaky choroby. Zvýšená hladina prolaktinu je na vině přibližně u čtyř procent neplodných mužů. U žen se zástavou menstruace, která neodpovídá věku (tj. nejedná se o přechod), se zvýšená hladina tohoto hormonu vyskytuje v 10–20 % případů.
Příčiny hyperprolaktinemie
Příčinou hyperprolaktinemie může být těhotenství a kojení, stimulace bradavek, stres, spánek, přehřátí organismu (například v sauně) a hladovění způsobují přirozené zvýšení hladin prolaktinu.
Zvýšení hladiny mohou navodit i některé léky a léčivé rostliny, například estrogeny (hormonální antikoncepce), většina léků na duševní nemoci, některé léky na vysoký krevní tlak, léky na žaludeční vředy, z bylin třeba kopřiva. Příčinou zvýšené hladiny prolaktinu může být i nemoc, nejčastěji nádor hypofýzy, produkující prolaktin (prolaktinom), dále snížená funkce štítné žlázy, ledvinná nedostatečnost, choroby jater (jaterní cirhóza) i operace a pásový opar hrudníku – ty zvyšují hladinu prolaktinu v krvi stejným mechanismem jako kojenec při sání.
Jak se hyperprolaktinemie projeví?
Zvýšená hladina prolaktinu v krvi způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu a neplodnost. U mužů je zvýšená hladina prolaktinu v krvi často méně nápadná. Projevuje se poklesem libida a potence a neplodností. Dalším příznakem je tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení (galaktorea). Ta je u žen obvykle nenápadná, zjišťuje se tlakem na prs, u mužů zcela výjimečná.
Nádor o větších rozměrech, který se šíří do okolní tkáně z oblasti tureckého sedla, kde je hypofýza uložena, může způsobit až snížení funkce hypofýzy. Jeho prorůstání do okolí může vést také k poruchám zraku a případně i k útlaku okolních mozkových struktur.
Příznaky zvýšené hladiny prolaktinu v krvi:
U žen: | U mužů: | U obou pohlaví: |
---|---|---|
poruchy menstruace | impotence | porucha zraku |
neplodnost | pokles libida | bolesti hlavy (u velkých nádorů, častěji u mužů) |
galaktorea | neplodnost, zvětšení prsních žláz (vzácně) galaktorea (vzácně) |
osteoporóza |
Jak se hyperprolaktinemie diagnostikuje?
U pacientů s podezřením na hyperprolaktinemii se stanoví koncentrace prolaktinu v krvi. Při potvrzení zvýšené hladiny je nutno hledat příčinu. Zjišťuje se užívání léků ovlivňujících tvorbu prolaktinu, vyšetřují se hladiny hormonů štítné žlázy a tyreotropního hormonu, dále se sleduje funkce jater a ledvin. Při podezření na syndrom polycystických ovarií se provede ultrazvuk břicha. Při podezření na nádor hypofýzy se provádí speciální vyšetření – počítačová tomografie a magnetická rezonance.
Léčba hyperprolaktinemie
Léčba hyperprolaktinemie se liší podle příčiny zvýšené hladiny prolaktinu v krvi. U nejzávažnějších nádorů hypofýzy se podávají léky, které snižují hladinu prolaktinu v krvi, nezávisle na příčině zvýšení. Léčba je dlouhodobá, někdy celoživotní. U 85 % pacientů s prolaktinomem dochází po podání léků ke snížení hladiny prolaktinu v krvi. To vede k zástavě růstu nádoru a většinou i k jeho postupnému zmenšení. Často dochází i k obnovení plodnosti (pokud nádor nevedl k trvale snížené funkci hypofýzy). U zbývajících pacientů je odpověď na léky částečná nebo selže. Zde je nutná neurochirurgická léčba nebo zevní ozáření. Diagnostiku a léčbu zajišťuje lékař-endokrinolog.
V případě hyperprolaktinemie zjištěné na gynekologickém oddělení pak sledování pacientky provádí gynekolog, který se zabývá diagnostikou a léčbou hormonálních odchylek u žen. Léčba probíhá většinou ambulantně, i když v některých případech je nutný pobyt v nemocnici.