Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Hypertenze od A do Z: Co jste možná nevěděli

28.12.2018

Hypertenze je označení pro vysoký krevní tlak. Jeho počáteční stádia probíhají bez jakýchkoli projevů. O hypertenzi proto většinou mluvíme až při opakovaném naměření vysokého krevního tlaku při několika na sobě nezávislých měřeních.

hyperzenze_sul_srdce
Vezměte své zdraví odpovědně do svých rukou


Hypertenze je označení pro vysoký krevní tlak. Jeho počáteční stádia probíhají bez jakýchkoli projevů. Později se objevují bolesti hlavy, poškození tepen a tělesných orgánů.

Co jste možná netušili...

Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu tepen, ve kterých proudí. Jeho zdrojem je vypuzovací síla srdce. Tlak Vaší krve charakterizují dvě hodnoty. První, ta větší, znamená tzv. systolický tlak. Představuje nejvyšší hodnotu, která vzniká při stažení srdce. Druhá hodnota, diastolický tlak, charakterizuje situaci ve Vašich cévách při srdeční relaxaci.

Až do 19. století se krevní tlak mohl měřit jen tzv. krvavou metodou, pomocí trubiček zaváděných přímo do velkých cév. To se provádělo v experimentech na koních. Na člověka podobný způsob nemohl být aplikován. Později se objevily první pokusy o měření nepřímé. Moderní způsob měření krevního tlaku uvedl do praxe italský lékař Scipione Riva-Rocci v roce 1896. Použil k němu duši ze svého jízdního kola, gumový balónek a rtuťový manometr. Metodu později ještě vylepšil ruský lékař Nikolaj Sergejevič Korotkov.

Za příčinu vysokého krevního tlaku považovali vědci dlouho onemocnění ledvin a zúžení tepen postižených aterosklerózou. Zvrat přinesla až teorie německého internisty Alfreda Franka. Ten rozdělil hypertenzi na typ vyvolaný ledvinným onemocněním (renální hypertenzi) a hypertenzi „bez zjevných příčin“ (tzv. esenciální hypertenzi). Ke svému zjištění dospěl už v roce 1911. Jeho dělení typů vysokého krevního tlaku platí s drobnými obměnami dodnes.

Jak vzniká…

Vysoký krevní tlak se již od dob doktora Franka rozděluje na „esenciální“ a „sekundární“. V případě esenciální hypertenze neznáme přesný důvod vzestupu krevního tlaku. Podílí se na něm pravděpodobně řada různých mechanismů. Patří k nim například genetické vlohy, nadměrný přívod soli, zvýšená konzumace alkoholu, sedavý způsob života, obezita, a stres.

Pod pojmem sekundární hypertenze se skrývá pestrá řada známých příčin. Vysoký krevní tlak je v takovém případě jen příznakem jiného onemocnění nebo poruchy. Obvykle vzniká následkem poškození nebo poruchy funkce Vašich vnitřních orgánů (např. ledvin).

Dlužno říct, že případů se známým důvodem hypertenze je menšina. 95 procent všech lidí s vysokým krevním tlakem trpí esenciální hypertenzí.

Jak se projevuje...

Hypertenze se obvykle nijak neprojevuje. Přijde se na ni většinou náhodou při běžném lékařském vyšetření. Nemocní se cítí dobře a na první pohled jim nic nechybí. O to zákeřnější ale umí vysoký tlak být. Je jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy. Dlouhodobé působení vysokého krevního tlaku postupně poškozuje cévní stěny a způsobuje jejich kornatění.

K orgánům nejvíce náchylným na působení vysokého krevního tlaku patří zejména srdce, ledviny a oči. Hypertenze přímo či nepřímo zodpovídá za ischemickou chorobu srdeční (infarkt, anginu pectoris), cévní mozkovou příhodu, selhání ledvin, poškození drobných krevních cév v okrajových částech těla (nohy, ruce), poškození oční sítnice a nepravidelnou srdeční činnost.

K příznakům přímo způsobeným vysokým krevním tlakem patří bolest hlavy, únava a snížená výkonnost.

Jak se potvrdí...

Diagnózu hypertenze stanovuje lékař na základě interního vyšetření. Obvykle nestačí jen jednou naměřené vysoké hodnoty tlaku. Jejich příčinou může být chvilkové rozčilení, obava z neznámého prostředí lékařské ambulance nebo ze samotného lékaře. O hypertenzi proto většinou mluvíme až při opakovaném naměření vysokého krevního tlaku při několika na sobě nezávislých měřeních.

Hranice, od které je již krevní tlak považován za vysoký, byla mezinárodní úmluvou stanovena na 140/90 mmHg (milimetrů rtuti). Tyto hodnoty jsou považovány za hraniční. Vše nad nimi je již vysoký krevní tlak.

V pátrání po příčinách Vaší hypertenze se používají laboratorní biochemická vyšetření Vaší krve, elektrokardiografie, echokardiografie i rentgenové snímkování. Teprve po vyloučení všech jiných příčin Vám může lékař nalepit nálepku „esenciální hypertenze“.

Jak se léčí...

Cílem léčby vysokého krevního tlaku je jeho postupné snižování až na hodnoty menší nebo rovné 140/90 mmHg a dlouhodobé udržení takového optimálního stavu. Používá se k tomu několik způsobů. Prvním z nich je terapie nefarmakologická. Spočívá v několika základních opatřeních:

  • snížení tělesné hmotnosti
  • omezení konzumace soli na maximálně 5 gramů denně
  • snížení konzumace alkoholu
  • zvýšení fyzické aktivity
  • omezení stresových situací a psychického napětí
  • nekouření

Po naordinování všech těchto zákazů a omezení byste se měli pokusit o změnu svého životního stylu. Za několik měsíců Vás lékař pozve na kontrolní vyšetřené krevního tlaku. V případě neustále zvýšených hodnot Vám navrhne léčbu farmakologickou.

K ní se využívá řada různě působících léků a jejich vzájemných kombinací. Patří sem léky zvyšující vylučování vody z Vašeho organismu (diuretika), beta-blokátory, blokátory kalciových kanálů, ACE inhibitory a další. O jejich volbě, dávkování i vzájemné kombinaci rozhoduje vždy pouze lékař.

Co dál...

K hypertenzi a její léčbě je třeba přistupovat zodpovědně. Onemocnění většinou nebolí ani se nijak výrazněji neprojevuje. Většina nemocných ho proto má tendenci podceňovat. Uvědomte si, jaké důsledky to pro Vás může mít.

Neléčená hypertenze poškozuje Vaše krevní cévy a zvyšuje riziko komplikací. K těm nejzávažnějším patří vznik infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Obě onemocnění Vás mohou v krátké době usmrtit. Kromě nich Vám hrozí i poškození dalších orgánů (např. ledvin, očí).

Jak se tomu všemu vyhnout...

Základem prevence je dodržování opatření uvedených v nefarmakologických způsobech léčby. Čím dříve si je osvojíte, tím lépe pro Vás i Vaše cévy. Využívejte nabídky preventivních lékařských prohlídek a nechte si pravidelně měřit svůj krevní tlak. Případné odchylky od normálu a jejich možné příčiny konzultujte se svým praktickým lékařem. V případě nově zjištěné hypertenze se zařiďte podle jeho doporučení, změňte svůj životní styl a dodržujte předepsanou léčbu.

Vezměte své zdraví odpovědně do svých rukou.

Doporučujeme

Čtěte více

Hurá na hory! I s křečovými žilami?

S klesající teplotou a přibývajícím sněhem přibývá u lidí i touha vyrazit pryč...

Hůř vám to myslí? Možná jen potřebujete nové brýle

Jestliže ve vyšším věku ignorujete svůj slábnoucí zrak a nevěnujete dostatečnou...

Hýbejte se i v zimě. Ulevíte bolavým kloubům

„Bude mrznout, cítím to v kostech.“ Možná jste i vy slyšeli tyto předpovědi...

Hydrogel pomáhá hojit těžké popáleniny – bez jizev

Na americké Johns Hopkins University se podařilo vyvinout materiál připomínající...

Hyperaktivitu u dětí způsobuje tabák i jedovaté olovo

Počet dětí, u kterých byla diagnostikována hyperaktivita s poruchou pozornosti,...

Hyperaktivní mohou být nejen vaše děti, ale i váš močový měchýř

Jsou choulostivá témata, která člověk nerad rozebírá i se svým blízkým okolím....

Hyperfunkce štítné žlázy - když je hormonů víc, než je třeba

Hyperfunkce štítné žlázy, hypertyreóza, je soubor příznaků, které se projeví...

Hyperprolaktinemie

Hyperprolaktinemie je zvýšená hladina prolaktinu v krvi. Prolaktin je tvořen...

Hyperprolaktinemie

Prolaktin je hormon předního laloku hypofýzy (podvěsku mozkového). Jeho úkolem...

Hyperprolaktinemie aneb Co jste možná netušili

Hyperprolaktinemie je zvýšená hladina hormonu prolaktinu v krvi. Může být způsobena...

Hypertenze? Příčinu nehledejte, soustřeďte se na léčbu!

Vysoký krevní tlak je nebezpečný, protože srdce musí vynaložit vyšší práci na...

Hypofunkce štítné žlázy - příznaky a léčba

Hypofunkce štítné žlázy, hypotyreóza, je soubor příznaků, které se projeví v...

Hypotenze

Hypotenze je označení pro nízký krevní tlak. Typicky se projevuje příznaky z nedostatečného...

Hysteroskopie

Hysteroskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, díky níž je možno prohlédnout...

Chcete během únorových plískanic zůstat zdraví? Vsaďte na Engystol!

Poslední věc, kterou byste teď chtěli, je být nemocní. Rýma, kašel, bolest v...

Chcete být člověku s artritidou užiteční? Zjistěte, s čím doopravdy potřebuje pomoci

Lidé trpící artritidou mají v závislosti na typu a závažnosti svého postižení...

Chcete být rychle ve formě? Zkuste in-line brusle

Jen málo sportovních disciplín zaznamenalo v poslední době takový nárůst příznivců...

Chcete být úspěšní? Skoncujte s kouřením!

Díky rozsáhlým kampaním by se mohlo zdát, že kouření pomalu, ale jistě vychází...

Chcete být zdraví? Zapomeňte na cukr – oslabuje imunitu

Není cukr jako cukr. Složité sacharidy, obsažené v ovoci, zelenině či obilí,...

Chcete dítě adoptovat nebo se stát opatrovníkem?

Přemýšlíte o tom, že do vaší rodiny přibude někdo další, kdo už nebude miminko?...