Hysteroskopie
Hysteroskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, díky níž je možno prohlédnout děložní dutinu, pod zrakovou kontrolou odebrat vzorek sliznice pro další histologické vyšetření a eventuálně provést operační ošetření v dutině děložní.
Hysteroskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, díky níž je možno prohlédnout děložní dutinu, pod zrakovou kontrolou odebrat vzorek sliznice pro další histologické vyšetření a eventuálně provést operační ošetření v dutině děložní.
Kdy se vyšetření používá
Hysteroskopie slouží k přehlednému zobrazení děložní dutiny. Obvykle se provádí v případě nepravidelného krvácení jak v reprodukčním období, tak v období přechodu, ale také v pozdějších fázích života. Velice častým důvodem je abnormální ultrazvukový nález při gynekologickém vyšetření. Smyslem je vyloučení závažných změn v děložní dutině, včetně endometriálního karcinomu.
Dalšími častými důvody vyšetření jsou sterilita či opakované potrácení, drobné zbytky po porodu či potratu, může být součástí léčby při komplikacích u nitroděložní antikoncepce (IUD, LNG-IUS). Jedním z důvodů bývá opakující se bolestivá menstruace, ale také kontrola po operacích na děloze. Vyšetření navrhuje a provádí gynekolog.
Obrázek 1. Hysteroskop zavedený v dutině děložní, kdy operačním nástrojem je pod zrakovou kontrolou odstraňován endometriální polyp.
K čemu vyšetření slouží
Vyšetření může odhalit příčinu neplodnosti nebo nepravidelného krvácení. Mezi časté nálezy v takových případech patří polypy, nezhoubné děložní nádory (myomy), anatomické odchylky dělohy (poruchy jejího utváření, vrozené přepážky či pozánětlivé srůsty). Kromě diagnostiky lze provést i drobné zákroky v děložní dutině (odstranění polypu či myomu, septa děložního aj.). Součástí výkonu je zpravidla odběr vzorků tkáně na histologické vyšetření.
Obrázek 2. Foto polypu v dutině děložní těsně před jeho odstraněním operačním nástrojem
Co je k tomu potřeba
Vyšetření se provádí pomocí hysteroskopu. Tvoří jej tenká, asi 30 cm dlouhá dutá trubice s optickým systémem a zdrojem světla. K hysteroskopu je možné použít přídavná zařízení k odběru vzorků (bioptické kleště či nůžky). V případě odstraňování polypů, myomů či děložních přepážek zpravidla bipolární elektrické koagulace.
Obrázek 3. Foto hysteroskopu pro ambulantní výkony, v pozadí monitor zobrazující pohled do dutiny děložní
Při zavedení přístroje se zpravidla používají gynekologická zrcadla, kleště k uchopení děložního čípku, děložní sonda a eventuálně dilatátory k postupnému rozšíření čípku. V případě hysteroskopie prováděné ambulantně (viz níže) většinou kleště k uchopení čípku děložního, sonda a nástroje k roztažení čípku děložního nejsou zapotřebí.
Jaký je princip vyšetření
Po zavedení hysteroskopu pochvou do dělohy může lékař svým zrakem přímo prohlédnout její dutinu. Prostor osvětluje světlo z optických vláken na obvodu trubice. Děloha se pro lepší přehlednost plní sterilní tekutinou.
Jak se připravit
Hysteroskopie se nejlépe provádí v době, kdy je děložní sliznice (endometrium) nejnižší. K tomu přirozeně dochází po menstruaci. V případě potřeby lékař může podat léky, které růst endometria dokážou zpomalit. Výkon se obvykle provádí v celkové anestezii za hospitalizace. Na některých pracovištích v ČR je ale možné jej absolvovat ambulantně bez nutnosti znecitlivění, eventuálně v místním umrtvení děložního čípku.
Jak vyšetření probíhá
Průběh vyšetření se liší podle toho, zda výkon podstupujete ambulantně, nebo v celkové anestezii v nemocničním zařízení.
Ambulantní výkon schematicky v animaci znázorňuje následující video:
#VIDEO_YOUTUBE:hxAWU1pVtRY#
Obrovskou výhodou ambulantně provedeného výkonu je, že si nemusíte zajišťovat předoperační vyšetření, výkon lze navíc naplánovat mimo pracovní dobu, není třeba dovolená či nemocenská.
Nemusíte se obávat bolestivosti výkonu, v naprosté většině případů je zákrok vnímán naprosto bezbolestně nebo jako diskomfort srovnatelný s bolestivou menstruací. Výhodné je užít hodinu před výkonem nesteroidní antiflogistikum (Brufen tbl. 600 mg nebo odpovídající dávku jiného analgetika). Navíc není problém, aby lékař v případě nepříjemného pocitu v průběhu zákroku provedl znecitlivění čípku děložního pomoci lokálního anestetika (což je srovnatelné s umrtvením zubu u zubaře).
Výkon v celkové anestezii probíhá obdobně, pouze Vás v úvodu anesteziolog uvede do umělého spánku. Od té doby už o ničem kolem sebe nebudete vědět a nic neucítíte. Oproti ambulantnímu výkonu však je zapotřebí předoperační vyšetření a navíc je nutná zpravidla jednodenní (někdy i vícedenní) hospitalizace.
Většinou jsou odebírány vzorky tkáně na histologické vyšetření. Celý výkon trvá 10 až 30 minut.
Kdy bude výsledek
Předběžný orientační výsledek vyšetření se dozvíte v případě ambulantního výkonu již během vyšetření, v případě výkonu v celkové anestezii okamžitě po probuzení. V případě odběru vzorků tkáně trvá jejich vyhodnocení asi 1 týden.
Co vyšetření ukáže
Přehledné zobrazení děložní dutiny odhalí odchylky od normálu. Normální sliznice má obvykle růžovou barvu. Do děložní dutiny mohou vyrůstat polypy nebo myomy. Lékař posuzuje prokrvení stěn dělohy a změny jejich vzhledu. Poškozené okrsky budí podezření na nádor. Z vybraných míst odebírá lékař vzorky, které podezření vyvrátí nebo potvrdí.
Kam povedou další kroky
Výkon se obvykle provádí za krátkodobého pobytu v nemocnici. Z anestezie se probudíte v nemocničním pokoji. Po výkonu můžete lehce krvácet, a proto je vhodné použít menstruační vložku. Domů budete propuštěna ještě týž den večer nebo následující ráno.
Pokud je výkon prováděn ambulantně, odcházíte okamžitě po výkonu do domácího ošetření.
Dostupnost hysteroskopie
Hysteroskopie v celkové anestezii se provádí na gynekologickém oddělení většiny nemocnic, ambulantně v několika specializovaných ambulantních centrech v ČR. Dá se předpokládat, že počet ambulantních pracovišť bude v ČR (stejně jako ve světě, kde se ambulantně provádějí tyto výkony již 30 let) v následujících letech narůstat.
Autor:
MUDr. Petr Kovář
Gynprenatal s.r.o., Havířov
www.gynprenatal.cz
Zdroje:
www.ambulantni-hysteroskopie.cz
Oficiální stránky Endoskopické sekce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP: www.laparoskop.cz
Holub Z. Minimálně invazivní operace v gynekologii. Grada Publishing.
Kovář P. Hysteroskopie v ambulantním režimu v podmínkách gynekologické ordinace. Čes Gynek 2010;75(6):506–512.
Kovář P. Ambulantní hysteroskopie. Lékařské listy 2011;3:23–24.
Kužel D, Kovář P, Hrazdirová L, Kubínová K, Mára M, Calda P, Žižka Z. Hysteroskopie při komplikacích intrauterinně zavedeného LNG-IUS. Moderní gynekologie a porodnictví 2010;19(3) Supplementum zaří 2010
Kovář P. Ambulantní hysteroskopie. Lékařské listy speciál 2011;9:16–17.