Většina pacientů s RS nepatří z hlediska covidu-19 mezi rizikové skupiny
Je pochopitelné, že s ohledem na své onemocnění se můžete bát, jestli covid-19 vaši chorobu nezhorší, nebo naopak jestli nebudete mít horší průběh onemocnění. Podle vyjádření, které na základě dostupných dat 12. 1. 2021 vydala Česká neurologická společnost, ale není třeba mít přehnaný strach. Pacienti trpící roztroušenou sklerózou by totiž neměli být rizikovou skupinou a měli by pro ně platit stejné rizikové faktory jako pro běžnou populaci. Ohroženou skupinou jsou pouze ti pacienti, kteří se léčí s vyšším stupněm neurologického postižení nebo trpí kromě RS nějakým z přidružených onemocnění.
Jaký průběh má covid-19 u pacientů s RS?
Stejně jako u kohokoliv jiného i u vás může mít onemocnění lehký až vážný průběh.
- Lehký průběh – pokud onemocníte, s největší pravděpodobností proděláte právě lehkou formu. Probíhat může buď bezpříznakově, nebo jako kterékoliv jiné nespecifické virové onemocnění. Jaké tedy mohou být jeho příznaky? Ztráta čichu a chuti, rýma, zvýšená teplota nebo horečka, kašel, slabost, bolest kloubů a svalů. Do 5 dnů by ovšem měly tyto potíže ustoupit. Tato forma onemocnění nevyžaduje pobyt v nemocnici.
- Střední průběh – tento průběh už bude pravděpodobně vyžadovat hospitalizaci. Virus napadne i vaše plíce a to se projeví dušností, při které budete hůře popadat dech. Touto formou onemocní jedinci, kteří byli vystaveni vysoké infekční dávce, anebo ti, kteří se vyskytují v rizikové skupině, a proto jsou k viru vnímavější.
- Těžký průběh – při těžkém průběhu budete muset být hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče. Plíce jsou již hodně postiženy a stejně tak může docházet k selhávání ostatních orgánů, jako jsou srdce nebo ledviny. V tomto případě se mohou využít postupy intubace nebo mechanické ventilace.
Kromě odhadu rizika není bohužel možné předem říci, jaký průběh nemoci se vás bude týkat.
Kvůli riziku covidu-19 rozhodně nepřestávejte brát léky na RS
Ze strachu z onemocnění covid-19 není důvod léčbu roztroušené přerušit a rozhodně to nedělejte. Mohlo by totiž dojít ke zhoršení vašeho momentálního zdravotního stavu. Některé léky proti RS mohou mít dokonce protivirové účinky. Pokud ovšem máte stále obavy, jestli by nebylo lepší některý z léků v době pandemie vysadit, proberte to se svým lékařem.
Můžu se s RS nechat proti covidu-19 očkovat? A kdy?
Ačkoliv se o očkování proti covidu-19 v posledních dnech hodně mluví, vyvstává v této souvislosti i plno otázek, obzvlášť pokud trpíte nějakým onemocněním. Na základě znalostí o mechanismu účinku mRNA vakcín se předpokládá, že by očkování nemělo zhoršovat průběh roztroušené sklerózy, vyprovokovat relaps nebo snížit účinnost biologické léčby. Podle provedených klinických studií by měly být vakcíny, které neobsahují živý ani usmrcený virus, bezpečné a měly by mít vysokou účinnost.
Doporučení ohledně očkování se odvíjí od léčby, kterou na RS užíváte. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.
Jako u jiných očkování i v tomto případě platí, že se nedoporučuje očkovat v době akutního infekčního onemocnění nebo v době ataky. Vytvoření protilátek a dosažení určité úrovně imunity před onemocněním covid-19 trvá až 28 dní po ukončení očkování. Momentální poznatky jsou založeny na konsenzuálním názoru expertů. Je však třeba mít vždy na mysli váš konkrétní klinický stav a ten je třeba zhodnotit ve spolupráci s vaším lékařem individuálně.
(rhl)
Zdroje:
Kubala Havrdová E. RS Akademie 2020 – Roztroušená skleróza a COVID-19. Remedia neurologie 2020. 3–7.
https://bulovka.cz/covid-19/odbornici-o-covid-19/
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/people-with-medical-conditions.html
https://www.czech-neuro.cz/content/uploads/2020/12/stanovivsko-cns-cls-jep-k-vakcinaci-proti-covid-19-web.pdf
http://aktivnizivot.cz/2021/03/06/dnes-vydane-doporuceni-pro-pacienty-s-rs-sekci-klinicke-neuroimunologie-a-likvorologie-cns-cls-jep/