Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Kvalitu vrátí trvale suché pokožce homeopatika

redakce uLékaře

Problémy s nadměrnou suchostí kůže jsou velmi časté, zejména u dětí a starších osob. Objevit se ale mohou u kohokoliv. Na vině bývají přechodné reakce na okolní prostředí nebo určité chemické látky. Jde-li o potíže trvalé, lze vyzkoušet homeopatické preparáty.

 

Suchá kůže, odborně xerodermie, se většinou projevuje zarudlými a velmi bolestivými místy, nejčastěji na rukách, nohách či v obličeji. Mohou být i lehce vyvýšená oproti okolí. Se suchostí souvisí též dojem „těsné“ kůže a především různě intenzivní pocity svědění. Ty vedou ke škrábání a s tím vznikají další problémy, jako je například krvácení. Postižení způsobuje velmi často šupinatění pokožky, případně vznik prasklin, které se mohou snadno infikovat. Pokud onemocnění trvá delší dobu, kůže na postižených místech zhrubne a většinou zde můžeme pozorovat i změnu barvy. Specifickou skupinu problémů pak představuje postižení rtů se vznikem prasklin.

Co vysává vláhu 

 • Počasí. Suchou pokožku způsobuje hlavně zimní období, kdy je venku chladno a větrno. Doma naopak škodí teplo a suchý vzduch, což kůži současně dráždí i vysušuje.
 • Škodlivé látky. Buď působí přímo dráždivě, nebo narušují přirozenou hydrataci a mastnotu pokožky. Jedná se o mýdla, šampony, prací a čisticí prostředky, kosmetiku, chlorovanou vodu, případně třeba dětské pleny či oblečení.
 • Léky. Nejčastěji suchou kůži způsobují diuretika (odvodňují) či antihistaminika.
 • Kožní nemoci. Příkladem může být sluneční alergie, alergická dermatitida, psoriáza a ekzém.
 • Jiné choroby. Za vysušenou pokožkou mohou stát onemocnění jater a ledvin, dále cukrovka či poruchy funkce štítné žlázy.
 • Nedostatek vitamínů. Konkrétně A a D.

Obranné manévry

 • Na suchou pokožku platí dostatečná hydratace, nejlépe odpovídajícím příjmem čisté vody.
 • Dbejte na osobní hygienu a při volbě oblečení respektujte aktuální počasí.
 • Vyhýbejte se přímému slunci, horkým koupelím a dusnému prostředí.
 • Nepoužívejte běžná mýdla a šampony, vybírejte nedráždivé přípravky pro citlivou pleť. 
 • Vyvarujte se alkoholu a zbytečného braní léků.

Pro koho se hodí homeopatika

Homeopatická léčba kožních potíží může být někdy svízelná. Souvisí to s homeopatickými zákony terapie, kdy se kůže coby vnější vrstva uzdravuje jako poslední. Krátkodobou úlevu samozřejmě může přinést použití nejrůznějších mastí a krémů. Z přírodních prostředků je velmi dobré používání čistého olivového oleje či bílé vazelíny s přídavkem vitamínu E. Homeopatické léky budou řešením spíše v dlouhodobém měřítku. Zde uvedené preparáty jsou pouze ty nejčastěji preferované v klinické praxi. V některých případech může být nezbytná pomoc lékaře homeopata.

Apis mellifica 15CH – je lékem na první stupeň zánětlivého postižení kůže, kdy dochází pouze k zarudnutí s bodavými bolestmi připomínajícími píchání ledovými jehličkami. Kůže je na dotyk velmi citlivá, potíže zlepší studený obklad. Podáváme 3–4× denně 5 granulí.

Petroleum 9CH – přípravek pro drsnou, suchou a rozpraskanou pokožku, která je velmi citlivá na škrábání i na chlad. Prvně jmenované vede k velké bolestivosti postižených míst. Zhoršení chladem se pak projevuje především v zimním období. Tento lék je vyroben z petroleje. Pomáhá pacientům, jejichž praskliny na kůži mají černé okraje. Dávkování je 2× denně 5 granulí.

Bryonia alba 9CH – hodí se pro osoby s velkou suchostí sliznic, ale i kůže. Přípravek působí dobře na popraskané rty (vinou suchosti). Pomáhá lidem, které trápí neustálá žízeň a pijí velké množství vody. Vhodné množství činí 2× denně 5 granulí.

Graphites 15CH – lék na stavy, kdy suchá pokožka vede k nesnesitelnému svědění. Nejvíce bývají postiženy konečky prstů, ústní koutky, kožní záhyby nebo prsní bradavky. Suchost a škrábání vedou ke vzniku prasklin, ze kterých vytéká žlutá tekutina podobná medu a zasychá do stroupků. Přípravek podáváme 2× denně 5 granulí.

Nitricum acidum 9CH – preparát vhodný pro kůži hrubou a zrohovatělou, která velmi snadno praská až do živě červené spodiny. Praskliny vypadající jako řezné rány a jsou velice bolestivé, jako by v nich byl vražený trn či střep. V chladném prostředí jsou potíže horší, zlepší se v teple. Dávkování je 1–2× denně 5 granulí.

Arsenicum album 15CH – přípravek určený osobám, které mohou trpět psoriázou či ekzémy. Pomáhá lidem s chladnou zhrubělou kůží, na které jsou velké bílé šupiny připomínající otruby. Zejména starší pacienti mohou trpět svěděním bez vyrážky, které je nutí škrábat se až do krve. Správným množstvím je 2× denně 5 granulí.

Alumina 9CH – je dalším lékem pro starší pacienty s extrémně suchou pokožkou a s nesnesitelným svěděním. Škrábání a teplo jim potíže zmírňuje. Podává se 2–3× denně 5 granulí.

Sepia officinalis 15CH – preparát pomáhající zejména ženám, jejichž kůže je ztluštělá a pergamenovitá. Často se u nich setkáváme s kopřivkou, opary na rtech a ekzémem, který je nejhorší v záhybech (lokty a podkolenní jamky). Svědění se u nich škrábáním nezlepší, zhoršuje se na chladném vzduchu a ustupuje v teplé místnosti. Dávkování je 1× denně 5 granulí.

Calcarea carbonica 15CH – má kladný účinek u osob pomalých, se sklony k obezitě a k častým infekcím horních cest dýchacích. Nicméně mohou mít i kožní potíže, kdy vyrážky nesnesitelně pálí, a přitom ruce i nohy jsou vlhké a studené. Stav se lepší spíše v suchém počasí, kdežto chlad, vlhko, pohyb a pocení potíže zvětšují. Aplikuje se 1× denně 5 granulí.

Silicea 15CH – přípravek pro osoby, které mají obdobně jako výše uvedení jedinci blízko k častým nemocem dýchacích cest a velké zimomřivosti. Jsou ale spíše hubení. Všeobecný sklon k hnisání se u nich projevuje i na kůži, třeba jen u drobného poranění. Podává se 1× denně 5 granulí.

Natrum muriaticum 15CH – je vhodné pro stavy, kdy je kůže celého těla suchá, ale v obličeji a zejména na hranici vlasů velmi mastná. V této oblasti mívají postižení často akné, kromě toho ale trpívají i na opary, typicky po vystavení se slunci. Svědění se u nich zlepší chladem a v klidu, teplem a pohybem se naopak vše komplikuje. Dávkování je 1× denně 5 granulí.

Doporučujeme