Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Léčba křečových žil je vizitkou lékařského pokroku

redakce uLékaře

Bály se vaše babičky či maminky operace natolik, že křečové žíly raději neřešily? Dnes je strach zcela zbytečný, a to především díky novým léčebným postupům zavedeným během posledních několika let. Hlavní roli ve většině z nich hraje dokonalá technologie.

Bály se vaše babičky či maminky operace natolik, že křečové žíly raději neřešily? Dnes je strach zcela zbytečný, a to především díky novým léčebným postupům zavedeným během posledních několika let. Hlavní roli ve většině z nich hraje dokonalá technologie.

Základem je diagnostika

Varix je rozšířená povrchová žíla, ve které se krev městná místo toho, aby odtékala směrem k srdci. Odkud se ale krev bere? Vrací se z hlubokých žil přímo v místě soutoku obou systémů, přetlačuje se drobnými spojkami, nebo jsou na vině nedomykavé žilní chlopně? Tato informace je zásadní pro správnou volbu léčby, donedávna ji ale bylo velmi těžké získat. Ultrazvuk žil, takzvaná duplexní sonografie, dnes umožní ostře zobrazit nejen samotnou žílu, ale dokonce i směr toku krve v ní. Díky takto přesné diagnostice má lékař možnost poznat a později odstranit jen ty žíly, které jsou skutečně nemocné. Tím se omezí zátěž pro pacienta a výrazně zrychlí jeho zotavení po léčebném zákroku.

Chirurgie stará i nová

Chirurgické postupy odstraní křečové žíly nejradikálněji. Jsou ale pro pacienta větší zátěží. Představují i vyšší riziko komplikací a jejich kosmetický výsledek nemusí být kvůli jizvám ideální.

  • Krosektomie znamená přerušení a podvázání žíly. A to v místech, kde se krev přetlačuje z hlubokého do povrchového žilního systému. Jde o to, aby nedocházelo k dalšímu městnání. Nemusí být, ale obvykle bývá krosektomie doplněna strippingem. Zotavení po této relativně náročné proceduře trvá 1 až 4 týdny. V některých případech závažných varixů je ale stále nejlepší volbou.
  • Stripping je odstranění nemocné žíly za pomoci silonového vlákna. To je podélně protaženo cévou a poté na jednom konci upevněno k žilní stěně. Tahem za druhý konec vlákna je žíla postupně vyjmuta. Výkon se většinou provádí v místním znecitlivění.
  • Miniinvazivní flebektomie je postupné vytažení varixů z drobných řezů za pomoci speciálního háčku. Používá se často jako doplněk strippingu, protože je ideální pro menší křečové žíly.

Endovenózní metody

Jedná se rovněž o druh chirurgie, je však obohacena o moderní technologie. Ty lékaři umožňují žílu „operovat zevnitř“. Jeden drobný řez či vpich v kůži postačí k zavedení tenkého katétru do žíly, kde se již odehrává celý zbytek zákroku. Další výhodou je rychlé zotavení, takže výkon člověka téměř neomezí v jeho aktivitách. Metod endovenózní chirurgie je několik:

  • Endovenózní laserová terapie. Laserový paprsek vysílaný z konce katétru způsobí zahřátí a následné „scvrknutí“ a uzavření průsvitu žíly. Lékař katétr postupně vytahuje a ošetří tak žílu v celé požadované délce. Nefunkční žíla se za několik týdnů vstřebá.
  • Radiofrekvenční ablace. Funguje velmi podobně, ovšem místo laserového paprsku je použit radiofrekvenční proud. Ten rovněž vede k tepelnému poškození a uzavření cévy.
  • Skleroterapie. Opět jde o uzavření žíly, tentokrát vyvolané aplikací speciální pěny. Hodí se spíše pro menší varixy a často je doplňkem jiné terapie, např. strippingu.
  • Metoda ClariVein. Výstelka žilní stěny je v tomto případě poškozena kličkou, která rotuje na špičce katétru. To v kombinaci s aplikací sklerotizující pěny opět vede k uzavření cévy a jejímu následnému vstřebání.

Zdroje: www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/vv/treatment

www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2007/02/06.pdf

http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/endovenozni-laserova-ablace-varixu-dolnich-koncetin-468961

Doporučujeme