Kolísání hladiny estrogenů zhoršující lupénku lze ovlivnit výběrem hormonální antikoncepce
Dostupné důkazy naznačují, že kolísání hladin hormonů může způsobit zhoršení příznaků lupénky. Vyvolávajícím faktorem bývá zejména pokles hladiny estrogenů. K přirozenému poklesu estrogenů dochází v druhé polovině menstruačního cyklu, dále je možné se se sníženou hladinou estrogenů setkat v přechodu, během kojení, při poruchách příjmu potravy (anorexii, bulimii), při poruchách štítné žlázy či chronických onemocněních ledvin, při tzv. syndromu polycystických ovarií nebo po odstranění vaječníků, dále ale třeba i při nadměrné tělesné aktivitě.
Hormonální antikoncepce patří k nejefektivnějším metodám prevence početí. Na trhu jsou k dispozici buď kombinované pilulky s obsahem estrogenů a gestagenů (progestinů), nebo čistě gestagenní antikoncepce, která je vhodná například pro kojící ženy. Některé kombinované tablety mají navíc tzv. dynamický dávkovací režim, v němž jsou hladiny estrogenních a gestagenních dávek rozloženy do více fází, aby co nejpřirozeněji napodobovaly fyziologický menstruační cyklus. Tato tzv. třífázová antikoncepce odstraňuje příznaky z kolísání hladin estrogenu a může být vhodným řešením právě u žen s lupénkou reagující silně na hormonální změny.
Kůži dráždí i bariérová antikoncepce. K obtížím s lupénkou může přispět i nevhodný lubrikant
Ložiska lupénky mohou postihnout jakoukoliv část těla, včetně genitálií. K podráždění kůže přitom může přispět i bariérová antikoncepce. Odborníci doporučují vyhnout se kondomům s vůní, které mohou ve větší míře způsobovat podráždění a popraskání kůže.
Vhodné je využití lubrikantů, a to lépe chladivých. Hřejivé lubrikační gely totiž mohou vyvolat zhoršení příznaků lupénky s větší pravděpodobností. Některé zdroje doporučují jako vhodný lubrikant při lupénce kokosový olej. Citlivost na lubrikant je dobré nejprve vyzkoušet mimo genitálie, např. v oblasti spodního rtu.
Podle statistiky se s lékaři o antikoncepci příliš neradíme. Škodíme tím samy sobě
V roce 2018 byly v rámci studie, která se uskutečnila v Paříži, mapovány zkušenosti lupénkářek s užíváním antikoncepce. Do studie jich bylo zařazeno 235 ve věku 18–45 let. Z výsledků vyplynulo, že jen zhruba třetina z nich byla přesvědčena, že může s lékařem konzultovat i otázky týkající se své sexuality. Přestože více než 60 % žen používalo antikoncepci, více než polovina z nich uvedla, že o vhodné antikoncepční metodě s lékařem nemluvily vůbec nebo jen zřídka.
Jedna ze studií publikovaná v roce 2019 v lékařském časopise JAMA Dermatology přitom zjistila, že lidé s lupénkou mají až 5,5× vyšší pravděpodobnost sexuálních poruch. Otázky týkající se sexuality, antikoncepce a plánování rodiny byste se proto neměly bát lékařům pokládat, můžete tím jen získat.
(tich)
Zdroje:
https://www.dovepress.com/contraception-sexuality-and-pregnancy-in-women-with-psoriasis-real-lif-peer-reviewed-fulltext-article-CCID
https://www.medicalnewstoday.com/articles/psoriasis-and-menstrual-periods#birth-control
https://www.everydayhealth.com/psoriasis/living-with/how-does-psoriasis-affect-your-sex-life/
https://www.otehotnet.cz/clanky-a-rady/co-nejcasteji-narusuje-menstruacni-cyklus/
https://www.gynella.com/blog/estrogen-hormon-bez-ktereho-bychom-nebyly-zenami/
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/12/09.pdf