Lupénka (psoriáza) je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje celý organismus. Spadá mezi autoimunitní nemoci. Vinu na jejím vzniku tedy nese náš imunitní systém, který začne útočit na tkáně tělu vlastní a rozvíjí zánět. Zánětem pozměněné kožní buňky se velmi rychle množí, což vede k rozvoji typických kožních projevů – šupinatých zarudlých ložisek ztluštělé kůže.
Imunitní systém ale nebojuje jen proti kůži. Pacienti s lupénkou mají často postižené i klouby, potýkají se se zrakovými obtížemi a mají vyšší riziko rozvoje cukrovky či srdečních chorob. Lupénka tak výrazně ovlivňuje kvalitu života, pacienti ji přirovnávají k onkologickým či psychiatrickým nemocem. Viditelné kožní projevy u mnohých vedou k pocitům studu a obavám z odmítnutí společností.
Typické projevy aneb co vás má přivést k lékaři
Mám lupénku, či nemám? Jak vypadají typické projevy lupénky a na kterých částech těla jsou nejčastější?
- Pro lupénku jsou typická začervenalá lehce vyvýšená ložiska pokrytá stříbřitými šupinami – nejčastěji nad kloubními ohyby (loktů, kolen); bývají suchá, svědivá a oproti okolní kůži jsou ostře ohraničená.
- Lupénka se může projevovat také dolíčky na nehtech, žlutavými skvrnami pod nehty či drolením pod nehtovým lůžkem.
- Klouby mohou být kvůli ní ztuhlé, bolestivé a oteklé. Symetrické postižení malých kloubů ruky či nohy je projevem tzv. psoriatické artritidy, která se vyskytuje téměř u 30 % pacientů s lupénkou.
- Hladké červené skvrny v záhybech těla (v podpaží, pod prsy) jsou příznaky tzv. inverzní psoriázy.
- Puchýře naplněné hnisavou tekutinou se mohou v případě tzv. pustulózní formy lupénky vyskytovat kdekoliv na těle.
- Následkem lupénky můžete trpět také častějším zánětem spojivek či zánětem okrajů očích víček.
Komplikace lupénky
Diagnóza lupénky je také impulzem pro lékaře, aby pacienta bedlivě sledoval a včas podchytil její komplikace a projevy mimo kůži. Na paměti musíme mít postižení kloubů (psoriatická artritida) a zraku, které mohou v konečném důsledku vést i k trvalé invaliditě.
U nemocných s lupénkou je častější také výskyt cukrovky 2. typu, vysokého krevním tlaku či obezity. Pacienti mají tedy zvýšené riziko srdečně-cévních onemocnění, např. infarktu či cévní mozkové příhody.
Další neblahou komplikací lupénky je rozvoj dalších autoimunitních chorob, zejména nesnášenlivosti lepku a Crohnovy choroby. Méně časté, avšak významné je i poškození ledvin. Některé studie dokonce popisují spojitost mezi lupénkou a Parkinsonovou nemocí.
Proč je v souvislosti s lupénkou důležitý čas?
I když lupénka patří stále mezi nevyléčitelná onemocnění, včasné stanovení diagnózy je zcela zásadní pro další vývoj nemoci. Platí totiž, že čím dříve je léčba zahájena, tím větší je pravděpodobnost, že se nám podaří dostat lupénku pod kontrolu. Průběh nemoci je u každého pacienta jiný, v jednom se ale neliší – v nutnosti zahájit léčbu co nejdříve.
Na kožní projevy často stačí místní léčba, zasažení kloubů a dalších částí těla už ale volá po léčbě systémové. Studie dále prokazují, že léčba nasazená vhodně a včasně výrazně snižuje riziko výskytu výše uvedených komplikací.
Nezapomeňme také zmínit léčbu komplikací, které se již rozvinuly, neboť i v tomto případě hraje čas významnou roli. Celá řada onemocnění, která lupénku komplikují, totiž zvyšuje srdečně-cévní riziko. Léčba vysokého krevního tlaku a cukrovky má tedy zcela zásadní význam jako prevence závažných stavů, mezi které patří infarkt či mozková mrtvice.
Lupénka je nemoc, kterou sice současná medicína ještě neumí vyléčit, umí však její projevy zmírnit. Včasné zahájení její léčby má velký význam v její prognóze a v otázce rozvinutí jejích komplikací, které mohou v konečném důsledku značně ovlivnit kvalitu života nemocných. Pamatujme, že čas hraje významnou roli, a nepodceňujme první příznaky tohoto závažného onemocnění.
(herm)
Více informací najdete na https://www.lupenkapodkontrolou.cz/.
Zdroje:
https://www.aad.org/public/diseases/scaly-skin/psoriasis/diagnosis-and-treatment-of-psoriasis/how-long-will-i-have-to-treat-my-psoriasis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5389757/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840