Na hory s hemofilií? Lyže a brusle zvažujte pečlivě
Sport je prospěšný pro každého včetně hemofiliků. Ti by ale měli každou aktivitu vybírat opatrně. Co se týká zimních sportů, za určitých podmínek si hemofilici mohou užívat i na sněhu. Základem je přitom samozřejmě zvýšená opatrnost.
Lidé s hemofilií, závažnou dědičnou poruchou krevní srážlivosti, mohou v dnešní době žít svůj život téměř bez omezení. Ať již trpí těžkou formou této nemoci, při které se preventivně podávají srážecí faktory, nebo některou z těch lehčích. Žádná činnost není hemofilikům zcela zapovězena. Ovšem k některým obzvláště rizikovým sportům je lepší přistupovat obezřetně. Většina zimních aktivit mezi ně bohužel patří.
Proč a čeho se obávat
Největší hrozby, na které je při každodenním životě a sportování s hemofilií nutné brát zřetel, jsou dvě.
- Velké krvácení například po úrazech by mohlo být obtížně zastavitelné.
- Krvácení do kloubů může vést k trvalému poškození kloubu, k jeho bolestivosti a omezení pohyblivosti.
K méně častým, ale přesto existujícím rizikům pak patří například nitrolební krvácení. Z těchto důvodů jsou hemofilikům rozmlouvány kontaktní sporty, třeba box. Lyžování a snowboarding, stejně jako bruslení, nebo dokonce hokej jsou ale také spojeny s množstvím úrazů. Začátečníky zaručeně čekají potlučená kolena a lokty, mnohdy i drobná zranění. Zkušeným sportovcům zase hrozí těžší nehody. Nebezpečí, která jsou s těmito aktivitami obecně spojena, se v případě hemofiliků stávají ještě závažnějšími.
Hledejte alternativy
I v zimě si však převážná většina hemofiliků může dopřávat různé sportovní radovánky. Například běžky jsou méně rizikovým sportem než sjezdové lyžování. Navíc přinášejí tělu komplexní a zdravý pohyb. Dětem zase může udělat radost bobování na bezpečném svahu nebo jen prosté řádění ve sněhu. Chcete se přece jen pustit do něčeho riskantnějšího? Mělo by to být možné. K přípravě i zvolenému sportu je ovšem potřeba přistupovat zodpovědně.
Opatrně, ale s radostí
Hemofilik či (v případě dětí) jeho rodiče by se před lyžováním měli řídit následujícími doporučeními:
- Společně s lékařem zhodnoťte závažnost nemoci (hlavně dosavadní problémy s krvácením) a proberte vhodnost sportu.
- Investujte do kvalitního vybavení – nutná je helma, chrániče i vhodné oblečení.
- Hemofilik a jeho okolí mají znát zásady první pomoci a samozřejmostí by měla být správně vybavená lékárnička.
- V případě kurzu je vhodné do detailů informovat vedoucího o rizicích a o první pomoci při hemofilii.
- Důležité je také na svahu či na ledu zbytečně neriskovat.
Závěrem je třeba dodat, že zodpovědnost a opatrnost je jistě namístě, nesmí se však stát posedlostí. Rodiče malých hemofiliků by proto neměli být přehnaně úzkostliví a tím své dítě stresovat. Naopak by mu měli pomoci si vybudovat k pohybu zdravý vztah.
(luko)