Obezita: nepotřebné kilogramy, které navíc škodí vašemu srdci
Američtí lékaři prohlašují, že počet lidí s nadváhou nebo obezitou dosáhl v USA rozměrů epidemie. Česká zkušenost se od té americké příliš neliší. Čechů a Češek, kteří mívají každé ráno problém dopnout kalhoty, přibývá.
Nadbytečné kilogramy trápí více než polovinu české populace. Odborníci tvrdí, že za tento stav může především nedostatek fyzické aktivity a špatné stravovací návyky. Spolu s kouřením cigaret se jedná o faktory, které škodí nejen srdci, ale i celkovému zdraví člověka.
Nadváha, nebo už obezita? BMI napoví
Nadváha a obezita nejsou totéž. Jedná se o různé stupně tzv. indexu tělesné hmotnosti (body mass index, BMI). BMI vyjadřuje poměr mezi váhou a výškou a spočítáte ho jednoduše. Svou váhu v kilogramech podělíte výškou v metrech na druhou.
Obecně lze BMI považovat za účinný způsob hodnocení, zda člověk trpí nadváhou, nebo obezitou. Existuje také vztah mezi hodnotou BMI a množstvím tělesného tuku.
Podle hodnoty BMI rozlišujeme:
- normální váhu – 18,5 až 24,9,
- nadváhu – nad 25,
- obezitu – nad 30. BMI nad 40 má speciální označení „monstrózní obezita“.
Příklad: Na internetu se dočtete, že hollywoodský herec Brad Pitt váží 78 kg a měří 180 cm. Výpočet jeho BMI bude následující:
BMI = 78/1,82 = 24,07
BMI Brada Pitta má hodnotu 24 a jeho váha je ve vztahu k výšce normální. A jak jste na tom vy?
Pro některé skupiny lidí nicméně není BMI jako ukazatel relativního rizika onemocnění úplně nejvhodnější. Jde především o:
- sportovce a kulturisty – mohou mít vysoký BMI v důsledku relativně většího množství svalů,
- těhotné a kojící ženy – BMI zde udává nepřesné údaje, protože těhotná žena, to jsou vlastně „dva jedinci v jednom“ a tělo kojící ženy kromě dodávání energie jí samotné potřebuje také produkovat mléko pro právě narozené miminko,
- rostoucí děti – ani v tomto případě nemusí být BMI směrodatným ukazatelem, tělo rostoucího dítěte se může velmi rychle proporčně měnit,
- starší osoby – zvláště v pokročilém věku výrazně ubývá svalové hmoty, proto zde není možno na hodnotu BMI spoléhat.
Hrušky vs. jablka: kdo má jackpot?
Nadbytek tělesného tuku není pro vaše zdraví nikdy dobrý. Zvlášť škodlivý je tuk kolem břicha. Přebytečný tuk v oblasti boků a stehen sice nemusí vypadat pokaždé přitažlivě, ale neškodí tolik jako břišní tuk. Jinými slovy, zdravější jsou jedinci typu „hruška“ než typu „jablko“.
Dalším významným ukazatelem zdravotního stavu je obvod pasu.
Geny za všechno nemohou
Obezita je v mnoha ohledech záhadné onemocnění. Na jejím vzniku se podílí řada příčin:
- Dědičnost – samozřejmě nelze vše svádět jen na geny, ale když je jeden z vašich rodičů obézní, pak máte riziko obezity až o 25 % vyšší.
- Metabolické faktory – např. aktivita hormonu grelinu, který reguluje chuť k jídlu.
- Socioekonomické charakteristiky – chudší vrstvy obyvatelstva a jedinci s nižším společenským postavením mají až 6krát vyšší pravděpodobnost, že budou obézní.
- Životní styl – přejídání spolu se sedavým způsobem života bez dostatečné fyzické aktivity přispívá k obezitě.
Obezita – příčina předčasných úmrtí
Obezita má dalekosáhlý vliv na zdraví a je příčinou mnoha předčasných úmrtí. Mezi její neblahé důsledky patří:
- cukrovka,
- vysoký krevní tlak,
- kardiovaskulární onemocnění (onemocnění srdce a cév) – kornatění tepen (ateroskleróza) je u obézních až 10krát častější než u lidí s normální váhou; dále hrozí vyšší riziko infarktu a mozkové mrtvice,
- dyslipidemie (vysoká hladina cholesterolu i dalších tuků, tzv. triglyceridů),
- potíže s klouby,
- rakovina,
- těžkosti s dýcháním a spánkem (např. spánková apnoe),
- psychosociální problémy – obezita nikomu na atraktivitě nepřidá, proto mají obézní jedinci problémy s navazováním nejen intimních vztahů, což nakonec může skončit až depresí z osamělosti.
(hah)
Zdroj:
www.beaumont.edu/heart/heart-health-prevention/risk-factors/obesity-and-heart-disease