Ochrání nás hormony před infarktem?
Nejdříve dobrá zpráva – jste-li žena před menopauzou, nehrozí vám infarkt či ischemická srdeční choroba tolik jako mužům. A teď ta špatná – po přechodu se riziko těchto nemocí u žen zvyšuje a ve věku 75 let je „šance“ mít nemocné srdce stejná jako u mužů. Dá se s tím něco dělat?
Proč srdce stůně
Rizikových faktorů pro vznik srdečního onemocnění je několik, mezi ty nejčastější patří následující:
- zvýšená hladina cholesterolu v krvi
- vysoký krevní tlak
- kouření (v kombinaci s antikoncepcí zvýšené riziko infarktu u žen nad 35 let)
- cukrovka v rodinné anamnéze
- výskyt ischemické choroby srdeční v mladém věku
Možnosti hormonální terapie Po menopauze klesá u žen produkce hormonu estrogenu, čímž se zvyšuje možnost onemocnění srdce. Spolu s tím totiž dochází ke zvýšení hladiny takzvaného špatného LDL-cholesterolu a zároveň k mírnému poklesu takzvaného hodného HDL-cholesterolu. Tyto změny jsou považovány za jeden z důvodů zvýšeného rizika vzniku infarktu a ischemické choroby srdeční po menopauze. Stejné riziko platí i pro ženy, jimž byly odstraněny vaječníky. Jistou prevencí může být hormonální terapie. Rozhodnutí o jejím používání by mělo být vždy individuální a všechny ženy by měly léčbu probrat se svým lékařem. Estrogeny a progestin jsou sice nejlepší terapií především pro návaly horka a jsou účinné v prevenci osteoporózy a zlomenin, ovšem neměly by být používány k prevenci srdečních chorob nebo mrtvice.
Problémový estrogen
Dlouhodobé studie totiž nakonec ukázaly, že denní užívání estrogenů a progestinu nemá vliv na snížení rizika vzniku infarktu u žen po menopauze. Došlo sice ke snížení hladiny LDL-cholesterolu a zvýšení hladiny HDL-cholesterolu, ale samotný estrogen nebyl účinný v prevenci ischemické choroby srdeční a infarktu. Dokonce došlo k výraznému zvýšení možnosti dostat mrtvici, a toto riziko převýšilo i přínos snížení rizika osteoporózy a zlomenin. Jako vhodnější se tedy nyní jeví jiné alternativy k prevenci, mezi něž patří mimo jiné i změna životního stylu, více cvičení, zdravější stravovací návyky a podobně.
(aši)