Povlak jazyka jako signál zdraví i nemoci – co vše vám prozradí?
Kdy naposledy jste si po vyčištění zubů pořádně prohlédli svůj jazyk? Právě na jeho barvě a struktuře se může projevit celá řada zdravotních problémů.
Jemný povlak je normální
Když vypláznete jazyk a podíváte se na něj, pravděpodobně si všimnete jemné bílé vrstvy. Ta je normální a nepředstavuje nic, z čeho byste si měli dělat těžkou hlavu. Sliznice ústní dutiny se neustále obměňuje, hromadí se v ní odumřelé buňky a mísí se se slinami, z čehož vzniká povlak na jazyku. Zdravý jazyk má růžovou barvu s tenkou bílou vrstvou, pokud ale povlak zesílí a nejde vyčistit, měli byste zpozornět.
Nepodceňujte správnou ústní hygienu
Většina pacientů sice od svých zubařů slýchá, že je nutné si kromě zubů čistit i jazyk, málokdo to ale opravdu dělá. Zanedbaná nebo nedostatečná ústní hygiena má přitom na svědomí nejenom nepříjemný zápach z úst, ale také živnou půdu pro bakterie způsobující nemoci. Řešení je jednoduché – dbejte na pravidelné a důkladné čištění zubů a jazyka, na který si můžete pořídit speciální stěrku.
Zubním kartáčkem a stěrkou na jazyk to ale nekončí. Dvakrát až třikrát do týdne používejte i ústní vodu, která odstraní povlak z míst, kam se jinak nedostanete. Pokud máte podezření, že se vám na jazyku a v krku začíná projevovat zánět nebo jste se právě vrátili z dentální hygieny, sáhněte po kloktadle Tantum Verde. Uleví od bolesti, dezinfikuje místo a zklidní zánět i otok krku.
Kdy si začít dělat starosti?
Na povrchu jazyka se hromadí velké množství patogenů, které se odtud dostávají dále do těla. Pokud se bílý povlak výrazně změní, zesílí a zůstává i po čištění, tělo vám dává znamení, že něco není v pořádku. Může se jednat o probíhající kvasinkovou infekci, která provází třeba léčbu antibiotiky, ale také zhoršenou funkci trávicího aparátu. Výrazně bílý jazyk mají i kuřáci a alkoholici. Může se jednat i o předzvěst nemocí, mezi které patří třeba angína, zánětlivé onemocnění lichen planus nebo leukoplakie – kožní choroba projevující se bílými povlaky na povrchu pokožky a na sliznicích.
Když jazyk hraje všemi barvami...
Ráno jste žádné obtíže nezaznamenali, ale odpoledne jste si všimli, že jazyk změnil barvu? Není nutné hned panikařit. Na vině může být strava, kterou v průběhu dne konzumujete. Pokud je ale jeho barva delší dobu jasně rudá, může jít o znamení, že vám chybí vitamin B12, železo a kyselina listová nebo o projev probíhající streptokokové infekce. Se žlutým povlakem jazyka proberte s lékařem možnost jaterních testů nebo vyšetření žlučníku, tmavě červená až fialová barva může signalizovat rozvíjející se zápal plic. V každém případě neváhejte a vyražte k lékaři.
Upozornění: Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.