Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Při střevních potížích pomůže správně zvolený lék

redakce uLékaře

Průjem umí ošklivě potrápit jak děti, tak dospělé. Poradíme, jak ho správně léčit, kdy vyhledat lékaře nebo jak této potíži účinně předcházet.

Průjem umí ošklivě potrápit jak děti, tak dospělé. Poradíme, jak ho správně léčit, kdy vyhledat lékaře nebo jak této potíži účinně předcházet.

Dospělý člověk zažije stav akutního průjmu zhruba 4× ročně. Normální frekvence stolic u dospělých se pohybuje od 3 denně až po 3 týdně. U kojenců záleží na stravě (mohou mít 3 až 10 stolic za den, výskyt je větší u kojených dětí), starší děti jdou na „velkou“ 1–2× za den. Za průjem se považuje tři a více neformovaných, vodnatých stolic, u kojenců pak zvýšení frekvence na dvojnásobek.

Kdy vyhledat odborníka 

I když většina obtíží vymizí během pár dní i bez léčby, průjem trvající více než 3 dny u dospělých a více než 24 hodin u dětí a lidí nad 70 let vyžaduje lékařské ošetření. Zvlášť děti a starší lidé jsou více náchylní ke vzniku dehydratace. U potomků proto sledujte hmotnost a lékaře vyhledejte při ztrátě větší než 5 %. K mizení tekutin přispívá i opakované zvracení, kontrolujte i frekvenci a barvu moče. Správně hydratovaný dospělý člověk by měl močit každých 3 až 5 hodin. Moč by měla být světle žlutá až bezbarvá. Všímejte si také příměsi krve, hnisu ve stolici, přetrvávající bolesti břicha nebo horečky. Opatrnost je nutná u pacientů se závažným chronickým onemocněním (například s nedostatečností ledvin či cukrovkou).   

Co může pomoci

V léčbě průjmových onemocnění se uplatňuje:

 1. Rehydratace. Pít dostatek tekutin a nahradit tak ztracené minerály a vodu je hlavní zásadou při léčbě průjmu. Dospělí by měli vypít 4 litry denně. Doporučuje se sladký čaj, minerální vody, iontové nápoje pro sportovce, rehydratační roztoky, slané polévky. Dětem podávejte orální rehydratační roztoky, čaje a minerálky, případné kojení nikdy nepřerušujte.  
 2. Dieta. Zabraňuje dalšímu poškození střevní sliznice. Vhodné jsou potraviny s obsahem škrobu (brambory, těstoviny, rýže), suchary, banány, vařená zelenina. Omezte džusy s vysokým obsahem fruktózy, sacharózy nebo sorbitolu a velmi sladká jídla.  
 3. Léky. Různorodá skupina přípravků proti průjmům je součástí doplňkové léčby:  
  • adsorbencia – vážou toxiny (diosmectit),
  • probiotika  – obnovují správnou střevní flóru (Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii),
  • antimotilika – snižují pohyblivost střeva (loperamid),
  • antiseptika  – dezinficiencia (cloroxin),
  • spasmolytika – mohou pomoci proti křečovitým bolestem břicha, používají se však pouze výjimečně,
  • antibiotika – předepisuje pouze lékař v případě potřeby.
  Výborným pomocníkem pro léčbu akutního průjmu u dospělých je preparát Hidrasec 100 mg tvrdé tobolky v balení 10× 100 mg s účinnou látkou racecadotril.
  Jak umí pomoci?
  • Snižuje střevní hypersekreci vody a elektrolytů, vyvolanou infekcí nebo zánětem, a tím zabraňuje ztrátám vody a minerálů ze střeva,
  • zmenšuje objem a množství stolice,
  • má rychlý protiprůjmový účinek,
  • je možné ho podávat současně s jinými léky,
  • dávkuje se nejprve 1 tobolka ihned, potom 1 tobolka 3× denně před hlavním jídlem, dokud nemá pacient dvě normální stolice,
  • nezapomeňte si Hidrasec přibalit do kufru na dovolenou.

Nezapomínejte na prevenci

Dostatečná hygiena, umývání a dezinfekce rukou a udržování kuchyňského nádobí v čistotě – to jsou základy ochrany před průjmem. Myslete i na správné skladování a manipulaci s potravinami. Dodržujte teplotu, neskladujte spolu potraviny syrové a uvařené, maso a čerstvou zeleninu zpracovávejte odděleně. Na dovolené se řiďte pravidlem šesti „O“: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit (co nemůžeš upéct, uvařit nebo oloupat, nech být). Při cestování do některých zemí se doporučuje očkování proti střevním nákazám.

Hidrasec 100 mg tvrdé tobolky v balení 10× 100 mg je registrovaný volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje léčivou látku racecadotril. Před podáním si prosím prostudujte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Zdroj: SPC léku Hidrasec 100 mg

Doporučujeme