Probiotika jako moderní ochrana proti přehnané hygieně
Stále více odborníků je přesvědčeno, že našli jednoho z hlavních viníků současného masivního rozšíření alergických onemocnění. Je jím prý naše přehnaná láska k hygieně. Zatímco se západní civilizace děsí mikrobů a svá těla i příbytky čistí a dezinfikuje všemožnými prostředky, připravuje se tak zároveň o možnost, aby prospěšné bakterie správně vycvičily náš imunitní systém. V moderní době, zdá se, by mohla úlohu přirozené špíny převzít probiotika.
Čistota půl zdraví – nebo také alergie
Neustále se zvyšující výskyt alergií má pochopitelně mnoho příčin, včetně znečištěného životního prostředí, nevhodných látek v potravinách, stresu nebo genetické zátěže. Stále více odborníků se však domnívá, že jedním z hlavních důvodů je i omezený styk našeho imunitního systému s prospěšnými bakteriemi, patrně v důsledku přílišné „sterility“ našeho okolního prostředí.
Ačkoliv nám hygiena pomáhá vyhnout se závažným infekčním onemocněním, na druhou stranu také omezuje náš styk s prospěšnými druhy bakterií. Proto také bakteriální osídlení trávicího traktu u mnoha lidí není tak bohaté a různorodé, jak by mělo být. Symbiotické bakterie, které se tu nachází, hrají klíčovou roli v raném vyzrávání a tzv. programování imunitního systému. Na jejich skladbu a množství má vliv způsob porodu, stravovací návyky, hygiena, místo, kde žijeme, věk, kontakt s lidmi či zvířaty a životní styl. A právě na nich se imunitní buňky dítěte učí, jak správně reagovat na cizorodé látky a mikroorganismy z vnějšího prostředí.
Jogurty jako zdroj bakterií
Proti množícím se alergiím naštěstí nemusíme bojovat umělým zašpiněním svých příbytků nebo tím, že se přestaneme mýt. Složky potravy označované jako probiotika mohou obsahovat nejen prospěšné bakteriální kmeny, ale i buněčné části bakterií nebo některé produkty jejich metabolismu, např. polysacharidy. Mezi přirozená probiotika patří zakysané mléčné výrobky – například jogurty nebo kefíry – anebo je možné je zakoupit jako doplňky stravy; hledejte přípravky obsahující kmeny bakterií Lactobacillus, Bifidobacterium nebo Streptococcus thermophilus. Vždy kontrolujte jejich trvanlivost a způsob uchovávání, které zajistí delší životnost živých složek v těchto přípravcích obsažených.
Lékaři zdůrazňují, že přestože jsou probiotika zdraví prospěšná, nejedná se o žádný zázračný přípravek, který okamžitě odstraní všechny problémy s imunitou. World Allergy Organization nedoporučuje užívání probiotik v primární prevenci alergických onemocnění, pouze u dětí s alergiemi v rodině a u těhotných a kojících žen. Nicméně probiotika (zejména zmíněné kmeny) jsou obecně považována za bezpečná a pravidelná konzumace kysaných mléčných výrobků v mnoha ohledech vaše zdraví podpoří.
(mir)
Zdroj:
Sharma G., Im SH Probiotics as a potential immunomodulating pharmabiotics in allergic diseases: Current Status and Future Prospects. Allergy Asthma Immunol Res. 2018 Nov; 10 (6): 575–590, dostupné na: https://doi.org/10.4168/aair.2018.10.6.575