Při důsledném používání roušky rukavice nepotřebujete
Ochranné rukavice se sice ve zdravotnictví používají za účelem snížení rizika nákazy přenosem patogenu z kontaminovaného povrchu. Aby ale tento účel splňovaly, je třeba s nimi řádně manipulovat – a to znamená nejen je pravidelně dezinfikovat či měnit, ale před jejich nasazením si vždy pořádně umýt ruce, případně je i vydezinfikovat, při jejich nasazení se dotýkat jen jejich konce nad zápěstím, při sundávání je obrátit naruby a okamžitě zlikvidovat.
To, čeho je ale možné dosáhnout v nemocničních podmínkách, je ale v každodenní realitě mnohem obtížnější, tedy na rozdíl od manipulace s rouškami. „Rouška kryje obličej po celou dobu, než se vrátíme domů, rukavicemi bychom osahali plno ploch a předmětů a mohlo by se stát, že si sundáme roušku v kontaminovaných rukavicích, dotkneme se obličeje, a tím je možná kontaminace kritického místa – obličeje, zejména sliznic,“ vysvětlila MUDr. Jágrová.
Při nesprávné manipulaci je tedy nejen nesmyslné rukavice používat, mohlo by to dokonce zvýšit riziko nákazy, protože kapénky na nich mohou vydržet paradoxně déle než na kůži a nejčastěji používané rukavice z latexu či nitrilu nejsou dostatečně odolné při běžných aktivitách, a mohou tak na nich snadno vzniknout trhliny. Zároveň by se tím snížila i ochrana vycházející z nošení roušky. „Při důsledném používání roušky rukavice nepotřebujeme, rukavice by nesplnily cíl ochrany,“ dodala MUDr. Jágrová.
Další argument proti nošení jednorázových rukavic při pandemii
Dalším pádným argumentem, proč se plošného nošení jednorázových rukavic vyvarovat, je skutečnost, že se v současnosti jedná o nedostatkové zboží i ve zdravotnictví. Jejich zbytečné užívání na veřejnosti vede k tomu, že chybí tam, kde jsou skutečně třeba.
Při jejich správném používání by navíc jejich spotřeba byla tak enormní, že by to bylo vysoce neekologické. Na to lze sice namítnout, že podobně jako jednorázové roušky je možné je nahradit látkovými rukavicemi, např. takovými, jako se běžně nosí do tanečních nebo jsou k vidění u královny Alžběty II. při audiencích. Preference látkových rukavic sice snižuje neekologičnost opatření (i tak je třeba je denně prát stejně jako roušky), ale nikterak to neoslabuje výše řečené o smysluplnosti nošení rukavic v době pandemie obecně.
Mnoho lidí může mít s rukavicemi na rukou navíc falešný pocit bezpečí a nevšímá si tolik, čeho se dotýká, případně si myje méně pravidelně ruce. Rozhodně by se tedy nemělo jednat o alternativu ke správné hygieně rukou. Světová zdravotnická organizace upozornila, že pokud si často a správně myjete ruce, nošení rukavic je de facto zbytečné.
Rukavice používejte vždy pouze jednoúčelově
MUDr. Jágrová doporučuje veřejnosti jednorázové rukavice nepoužívat celodenně, ale pouze za konkrétním účelem, např. při vynesení odpadu či úklidu. Jejich použití je samozřejmě nutné při manipulaci s infekčním materiálem, např. při péči o nakaženého.
Přestože plošné nošení rukavic není nutné, neznamená to, že bychom měli na prevenci přenosu nákazy přes ruce zapomínat. Při osobním styku se raději vyhněte potřesení rukou a v době karanténních opatření důsledně dodržujte pravidla sociální izolace.
(pok)
Zdroje:
Odpovědi MUDr. Zdeňky Jágrové, ředitelky Hygienické stanice hlavního města Prahy, zaslané e-mailem
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public