Šest tipů, jak udržet játra v kondici
Játra jsou nepostradatelnou součástí zažívacího systému. Vše, co sníte či vypijete, jimi v určité podobě projde. Bez jater není život možný, věnujte jim proto dostatečnou pozornost a péči.
To hlavní, co játra potřebují, je zdravý životní styl – nejde tedy o nic speciálního a náročného. Nabízíme několik tipů, jak udržet tento orgán co nejdéle zdravý a v kondici.
1. Alkohol s rozumem
Příliš velké množství alkoholu játrům škodí. Pití poškozuje jaterní buňky a může dojít až ke vzniku tzv. cirhózy, kdy je zdravá tkáň nahrazena jizevnatou a nefunkční. Přiměřené množství alkoholu by škodit nemělo. Pro ženu to znamená jeden drink denně, pro muže dva.
2. Zdravá strava doplněná pravidelným pohybem
Nadváha, obzvláště spojená s cukrovkou, vede ke zvýšení tuků v krvi. Ty se pak usazují v játrech, čímž se opět snižuje jejich funkce. Proto je ideální váha jednou z cest k tomu, aby byl tento orgán zdravý.
3. Léky pomáhají, ale mohou i škodit
Mnoho léků znamená velkou zátěž. Dávejte si pozor především na různé kombinace přípravků či jejich užívání spolu s alkoholem. O vlivu svých léků na játra se poraďte s lékařem.
4. Pozor na infekce
Žloutenky jsou virová onemocnění. Viry napadají právě játra a mohou je poškodit. Důležitá je především prevence a té dosáhnete, budete-li vědět, jak se infekcí můžete nakazit.
- Žloutenka typu A se přenáší kontaminovaným jídlem či vodou.
- Hepatitidy typu B a C se rozšiřují krví či tělními tekutinami.
- Proto si myjte ruce a omývejte jídlo, které chcete jíst. Nesdílejte s nikým intimní potřeby (jako je například žiletka nebo kartáček na zuby) a dodržujte pravidla chráněného sexu použitím bariérových metod (kondomu).
Další možnou prevencí je očkování, které je však možné pouze proti žloutence typu A a B.
5. Zákeřné chemikálie
Čisticí prostředky, insekticidy, chemikálie a například i aditiva v cigaretách obsahují toxiny škodlivé pro játra. Proto se jim vyhýbejte.
6. Pití kávy je prospěšné
Studie ukazují, že konzumace kávy může snížit riziko vzniku jaterního onemocnění. Jakým mechanismem je tato „protekce“ zařízena, není známo a potřebujeme i více důkazů na potvrzení této hypotézy.
Zdroj: http://www.webmd.com/