Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Sužují vás průjmy a nadýmání? Možná vám chybí důležité enzymy!

redakce uLékaře

Správně fungující zažívání má nesporný vliv na celkové rozpoložení člověka. Pokud to v tomto citlivém soukolí jen trošku skřípe, rázem se dostaví nepohoda. Napovíme, kdo může patřit k možným viníkům takovéto nepříjemné situace.

 

Proč trávení nefunguje

Jednou z důležitých funkcí slinivky břišní, žlázy uložené v oblasti pod žaludkem, je tvorba trávicích enzymů. Ty pomáhají štěpit základní živiny přijaté v potravě na jednodušší látky, které se pak stěnou střeva vstřebávají do oběhu, aby mohly být v organismu patřičně využity. Poškození slinivky chronickým zánětem může mít za následek jejich nedostatek a související trávicí potíže. Součástí takzvané pankreatické šťávy, kterou slinivka produkuje, jsou mimo jiné následující enzymy:

  • lipázy, které štěpí tuk;
  • proteázy, jež umožňují trávení bílkovin,
  • amylázy rozkládající cukry.

Nepříjemné důsledky

Vleklý zánět slinivky (chronická pankreatitida), ale také jiná onemocnění, jako je cukrovka, cystická fibróza, rakovina pankreatu a další, znemožňují slinivce vytvářet dostatečné množství těchto enzymů. To nepříznivě ovlivňuje proces trávení. Dotyčného pak trápí:

  • pocit plnosti po jídle,
  • nadýmání a plynatost,
  • náběh na zvracení a zvracení,
  • bolest břicha,
  • průjmy s objemnými stolicemi.

Vícestupňové řešení 

Součástí léčby chronické pankreatitidy jsou určitá opatření, která by měl nemocný ve svém vlastním zájmu dodržovat. Týkají se zejména zákazu pití alkoholu, omezení kouření a úpravy stravy. Ta by neměla obsahovat mastná, kořeněná a slaná jídla či větší množství vlákniny. Vedle toho je jedincům s chronickým zánětem slinivky doporučováno užívání preparátů, jejichž prostřednictvím lze tělu chybějící trávicí enzymy dodat. Příkladem je volně prodejný léčivý přípravek Kreon 10 000. Díky speciální technologii minimikropelet zajišťuje ochranu potřebných enzymů před kyselým prostředím v žaludku a jejich postupné uvolňování ve správný čas na správném místě – tím se výrazně liší od obyčejných tablet.

Zdroj: http://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC73590.pdf&type=spc&as=kreon-10-000-spc

Propagační materiály produktu Kreon 10 000

Čtěte pozorně příbalový leták. O vhodnosti a způsobu užití přípravku a případných rizicích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Přípravek obsahuje účinné látky lipasa, pankreatin a proteasa. Lék k vějšímu/vnitřnímu užití.

Doporučujeme