Terapie růstovým hormonem ovlivňuje hustotu a množství kostní hmoty u dětí
Již v minulosti bylo mezi lékaři známo, že nedostatek růstového hormonu způsobuje nedostatečnou tvorbu kostní hmoty u dětí i dospělých.
Jak zjistit správný účinek podávání hormonu...
Bylo tedy třeba ověřit si účinek podávání růstového hormonu přímo. Pokud se bude podávat například u padesáti dětí, zvětší se množství jejich kostní hmoty tak, aby to byl opravdu znatelný rozdíl? Nebo už je pozdě a podávání růstového hormonu tenhle problém nevyřeší? Tuhle otázku si položili vědci z ankarské univerzity.
Sledovali také účinek dlouhodobého podávání růstového hormonu, protože většina poznatků, které o jeho působení máme, pochází z krátkodobých studií. Je také pravda, že většina studií o působení růstového hormonu se prováděla u dětí s nedostatečnou tvorbou růstového hormonu. Ale jen málo výzkumů se zabývalo účinkem podání této látky u dětí s vícečetnou poruchou tvorby hormonů hypofýzy.
Vědci zkoumali padesát dětí pomocí měření hustoty kostní hmoty v bederní oblasti páteře a pomocí stanovování různých hormonů v krvi. Existují totiž hormony a jiné látky, pomocí nichž se dá stanovit míra metabolického obratu kostních minerálů. To znamená, že se dá určit, jak moc se třeba vápník vestavuje do kostí či kolik se ho naopak při ničení kosti odbourává.
Účinek se potvrdil...
Výsledky potvrdily, že podávání růstového hormonu zvyšuje množství kostní tkáně u dětí s izolovaným (samostatně se vyskytujícím) nedostatkem růstového hormonu i u dětí s vícečetnou poruchou tvorby hormonů hypofýzy. Znovu se tedy potvrzuje pozitivní účinek podávání růstového hormonu i přes možná rizika této léčby.
(hul)
Zdroj: E. Nazli Gonc and Nurgun Kandemir. Long-term effects of growth hormone (GH) on bone mineral status and bone turnover markers in patients with isolated GH deficiency and multiple pituitary hormone deficienty. Clin Endocrinol 2007:672–677.