Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vysoký cholesterol rozhodně nepodceňujte. Ohrožuje nejen cévy, ale celé tělo!

redakce uLékaře

Vysoká hladina „zlého“ cholesterolu (LDL) nebolí ani nesvědí. A právě proto lidé jeho léčbu podceňují. Přitom jde o tichého, zákeřného zabijáka. U geneticky podmíněného vysokého cholesterolu se navíc důsledky projeví mnohem dříve.

Pomalu a dlouze

Příliš velké množství LDL-cholesterolu nestíhá tělo zužitkovat a jeho přebytky ukládá do stěn cév. Odtud ho ještě může odstranit a dopravit do jater ke zpracování tzv. hodný cholesterol (HDL). Pokud je ale jeho množství v organismu snížené nebo máte LDL-cholesterolu příliš mnoho, LDL-cholesterol se ve stěnách cév hromadí a tvoří plaky. Dochází tedy k urychlení procesu aterosklerózy. Stěna cév tloustne a v důsledku toho dochází ke ztížení přenosu kyslíku do tkání, což vede ke zhoršení funkce dané tkáně. Kromě toho dochází i ke zhoršení průchodnosti cév, což v důsledku opět vede ke zhoršení funkce tkání a orgánů. Tyto změny se rozvíjejí pozvolna a relativně pomalu.

Infarkt už před třicítkou?

Pokud trpíte geneticky podmíněným „vysokým cholesterolem“, bývá proces aterosklerózy rychlejší. V případě tzv. heterozygotní formy onemocnění (jedinec má 1 gen, který vysoký cholesterol způsobuje) jsou muži ohroženi infarktem již mezi 40. a 50. rokem věku a 85 % z nich ho dostane už do 60. roku věku. U žen to bývá zpravidla o 10 let později, tj. asi mezi 50. a 60. rokem. Homozygotní forma (jedinec má oba geny podmiňující vysoký cholesterol) je vzácnější, ale o to nebezpečnější. Lidé s touto formou hypercholesterolémie jsou ohroženi infarktem již před 30. rokem života.

Rizikem je nejen infarkt

Proces aterosklerózy probíhá v celém těle. Kromě srdce často postihuje i ledviny. Postupně uzavírá tepnu, která ledvinu zásobuje krví a to v konečném důsledku vede ke zvýšení krevního tlaku se všemi jeho riziky. Dále může zasáhnout tepny dolních končetin, což může znamenat rozvoj tzv. ischemické choroby dolních končetin (ICHDK). Ta často začíná pocity těžkých nohou a bolestmi. Lidé s ICHDK jsou ohroženi rozvojem vředů a v krajním případě může být nutná i amputace. Ateroskleróza se nemusí vyhnout ani cévám mozku, což se může projevit plíživými změnami zejména v psychice a pohybových schopnostech člověka. A pokud jsou mozkové tepny postiženy aterosklerózou, vzrůstá i riziko vzniku cévní mozkové příhody.

Hodnoty vysokého LDL-cholesterolu proto rozhodně nepodceňujte. I když třeba v současnosti nemáte vůbec žádné potíže, na ty budoucí si s vysokým cholesterolem rozhodně zakládáte. Proto se u svého lékaře na možnost změření jeho hladiny v krvi určitě zeptejte. Nesmírně důležité je to obzvláště tehdy, jestli někdo z vašich příbuzných trpí familiární hypercholesterolémií (geneticky podmíněný vysoký cholesterol) nebo byl postižen onemocněním a srdce a cév již v relativně mladším věku. V takovém případě nechte určitě testovat i své děti.

(ivh)

Zdroje:

NATIONAL HUMAN GENOME RESEARCH INSTITUTE. Learning About Familial Hypercholesterolemia. Dostupné z: https://www.genome.gov/25520184#al-4

WEINRAUCH, Larry A., David ZIEVE a OGILVIE. Familial hypercholesterolemia. Dostupné z: https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000392.htm

Doporučujeme