Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vysoký krevní tlak: hledejte viníka, léčba je pak snazší

Správná léčba 14.6.2016
redakce uLékaře

Krevní tlak je nevyzpytatelná veličina. V některých případech lékaři příčinu jeho nárůstu odhalí, jindy na důvod nepřijdou. Jaké známe typy hypertenzí a který z nich lze léčit?

Krevní tlak je nevyzpytatelná veličina. V některých případech lékaři příčinu jeho nárůstu odhalí, jindy na důvod nepřijdou. Jaké známe typy hypertenzí a který z nich lze léčit?

O hypertenzi neboli vysokém krevním tlaku hovoříme tehdy, jsou-li hodnoty vyšší než 139/89. Tímto problémem trpí okolo 40 % české dospělé populace. U 95 % nemocných jde o takzvanou esenciální hypertenzi. Toto vznešeně znějící slovo ve skutečnosti označuje poměrně smutný fakt. A to ten, že vyvolávající příčinu pacientova vyššího tlaku neznáme.

Hypertenze tajemná jen částečně

Úplnou záhadu pro nás ale esenciální hypertenze nepředstavuje. Známe její rizikové faktory, tedy stavy a předpoklady, které jejímu vzniku výrazně napomáhají. A s největší pravděpodobností právě souhra těchto nebezpečných faktorů vede k nástupu samotné nemoci. Patří mezi ně:

 • hypertenze v rodině,
 • vyšší věk,
 • nadměrný obsah soli v potravě,
 • nedostatek hořčíku, vápníku a draslíku,
 • obezita,
 • málo fyzické aktivity,
 • cukrovka,
 • stres,
 • kouření,
 • alkoholismus.

Sekundární typ: víme proč

V malém procentu případů je však možné odhalit přesnou příčinu vyššího krevního tlaku. Ten je totiž regulován poměrně dobře probádanou soustavou hormonů, cévních působků a nervových pochodů. Pokud je rovnováha tohoto systému nějakým způsobem narušena, důsledkem je odchylka krevního tlaku od normálních hodnot.

 • Často jsou na vině ledviny. Tento orgán je při filtrování krve díky receptorům schopen zároveň odhadnout, jaký je krevní tlak, a podle toho regulovat její množství tím, že vyloučí nebo naopak zadrží více vody. Tyto mechanismy se ale mohou splést. Třeba při zánětlivém onemocnění ledvinných klubek (glomerulů) nebo při zúžení ledvinné tepny.
 • Nadledviny produkují hormon aldosteron. Ten je zodpovědný za zvýšení krevního tlaku. Jeho nadprodukce například v důsledku nádoru nadledvin vede k hypertenzi. Podobně je to i s adrenalinem, noradrenalinem či kortizolem, rovněž vytvářenými v nadledvinách. Každý z těchto hormonů působí na tlak odlišným mechanismem, ovšem výsledný efekt je podobný.
 • Štítná žláza a příštítná tělíska, pokud se vymknou kontrole, jsou další tkáně produkující hormony a schopné vyvolat sekundární hypertenzi.
 • Na vině mohou být i léky, jako jsou kortikoidy nebo antikoncepční pilulky na bázi estrogenu.
 • Vzácně je příčinou hypertenze tvarová anomálie cév. Může také jít o těhotenskou hypertenzi nebo neurologické postižení.

Vzácný sen

Některé z příčin sekundární hypertenze jsou snadno a bez následků odstranitelné, jiné mohou představovat závažnější problém. Nespornou výhodou tohoto typu hypertenze ve srovnání s esenciálním však je, že je pacientovi obvykle možné poskytnout léčbu, která odstraňuje příčinu. To znamená, že není odsouzen ke chronické, mnohdy celoživotní terapii. Ta zahrnuje braní antihypertenziv, která krevní tlak snižují pouze tehdy, když je v krvi přítomna jejich léčebná koncentrace. Tím, že má sekundární hypertenze jasně definovanou příčinu a nabízí možnost kauzální léčby, jedná se o „sen“ každého diagnostikujícího lékaře.

Zdroj: www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/understanding-high-blood-pressure-basics?page=3

www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/07/07.pdf

Doporučujeme