Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vysoký tlak: informovanost přispívá ke správné léčbě

redakce uLékaře

Znáte někoho, kdo se léčí s hypertenzí? Pokud si myslíte, že ne, jste téměř jistě na omylu. Vysokým tlakem totiž trpí 40 % české dospělé populace. Naštěstí mají lékaři na tuto nemoc účinné zbraně.

Nedostatek pohybu nebo nadbytek soli v potravě? Můžeme se pouze dohadovat, jaké jsou hlavní důvody toho, že téměř každý druhý dospělý Čech trpí hypertenzí. Co naopak víme jistě, je, že všichni takto postižení lidé vyžadují léčbu. Vysoký tlak, necháme-li mu volný průběh, totiž přináší závažné komplikace a někdy i život ohrožující stavy.

Začít je třeba u sebe

Každý čerstvě odhalený hypertonik by ze všeho nejdříve měl provést zásadní změny ve svém jídelníčku a diáři. Právě nevhodný životní styl je totiž za jeho nemoc zodpovědný. Přechod na zdravější životosprávu může někdy hypertenzi zvrátit, a to aniž by vůbec bylo nutné začínat s léky.

 • Snižte svou hmotnost, pokud trpíte nadváhou nebo obezitou.
 • Zkorigujte příjem soli na 5–6 g/den.
 • Provozujte tělesnou aktivitu alespoň 30–45 minut 3–4× týdně.
 • Omezte konzumaci alkoholu a zanechte kouření.
 • Jezte více ovoce a zeleniny a méně tučných potravin.
 • Po dohodě s lékařem ukončete užívání některých léků (kortikoidy, některé léky proti bolesti, hormonální antikoncepce).

Směr lékárna

Ačkoliv tyto dietní a další změny vám rozhodně prospějí, bez nějaké té pilulky nebo dvou se možná nakonec neobejdete. Připravili jsme pro vás přehled skupin léků na vysoký tlak, který vám usnadní komunikaci s lékařem či čtení příbalového letáku.

 1. ACE inhibitory (inhibitory angiotenzin I-konvertujícího enzymu). Principem účinku těchto nejběžnějších antihypertenziv je zablokování přirozeného chemického procesu, který vyvolává stah cév a tím zvýšení krevního tlaku. Kromě pozitivního efektu na samotnou hypertenzi mají tyto preparáty i dobrý vliv na metabolismus cukrů, působí ochranným efektem na srdeční sval, cévy a ledviny, jsou proto vhodné pro diabetiky. Nesmějí se užívat v těhotenství. Častým nežádoucím účinkem je kašel, při jehož objevení je nutné přejít na jinou třídu léků. 
 2. AT1-blokátory (blokátory receptoru angiotenzinu II). Působí ve stejné chemické dráze jako předchozí skupina léků, pouze v jejím odlišném bodě. Efekt terapie je tak velmi podobný. Nevyskytuje se však kašel jako nežádoucí účinek.
 3. Blokátory kalciových kanálů. Zablokováním mikroskopických přenašečů pro vápník, které se vyskytují na membráně buněk, vyvolají tyto léky rozšíření cév v celém těle a tím snížení tlaku krve. Kvůli svým účinkům na srdeční sval nejsou vhodné pro některé lidi s nemocným srdcem.
 4. Diuretika. Zvýšením množství vyloučené moči tyto přípravky zajistí snížení objemu krve, což vede k poklesu tlaku. Diuretika působí v ledvinách, a to celou řadou mechanismů – známe mnoho druhů, z nichž každý s sebou nese jiné výhody a rizika.
 5. Beta-blokátory. Fungují tak, že způsobí zablokování jednoho z typů receptorů pro adrenalin – všem dobře známý hormon, který je zodpovědný mimo jiné za zvýšení tlaku. Jejich využití v léčbě hypertenze však v poslední době klesá kvůli častým nepříznivým vlivům na srdeční rytmus, na průdušky i na metabolismus tuků a cukrů.

Nenechte se zviklat

Neléčená hypertenze je nemoc, která se pozvolna zhoršuje, ničí cévy a tím celé orgány. Může nám přinést ztrátu zraku, selhání ledvin či mozkovou mrtvici. Sama o sobě však nebolí ani neobtěžuje člověka při každodenní činnosti. Hypertonik tak může nabýt dojmu, že jeho pravidelné braní léků je zbytečné, nestojí za vydané úsilí či peníze. Ovšem ten, kdo přestane být v léčbě důsledný, stává se obětí vlastní nevědomosti. Věříme, že přečtení předchozích řádků vám pomůže, abyste informovaně, bez pochybností a správně rozhodli o svém zdraví. Vy jediní na to totiž máte právo.

Zdroj: J. Filipovský, J. Widimský jr., J. Ceral, R. Cífková, K. Horký, A. Linhart, V. Monhart, H. Rosolová, J. Seidlerová, M. Souček, J. Špinar, J. Vítovec, J. Widimský: Diagnostické a léčebné postupy u arteriální hypertenze – verze 2012. Doporučení České společnosti pro hypertenzi.

Doporučujeme